Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Komárom (Komárno, Sk)
A komáromi földrengés 240. évfordulójára
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek
Aktualitások

A komáromi földrengés 240. évfordulójára

A város lakosai még szenderegtek. A felkelő nap különböző élethelyzetekben talált különböző sorsú emberekre. Volt olyan otthon, ahol a betegség volt az Úr, meghatározva a családtagok életritmusát. Volt otthon, ahol egy kis bölcső köré gyűltek hálás szívvel, köszöntve az új életet. Volt, ahol bőséges reggeli várt az ébredőkre, s volt, ahol a száraz kenyér maradékait kellett összekaparni a láda aljáról, hogy a családtagok ne üres gyomorral induljanak neki az új napnak.

Az a hajnal is úgy indult, mint a többi. De egy pillanat alatt egy érzés kötötte össze a lakosok szívét: a félelem. Hirtelen jött, berebbent az érzékszerveken keresztül az emberek tudatába, és eluralta azt. Felgyorsította a vér áramlását, szaporábbá vált a légzés, kikapcsolta az értékelő gondolkodást, és nagyon mélyről felszabadította a legősibb érzést: az életösztönt. Kiáltások és futó lábak dobbanása, recsegés és összeomló házak robaja. A föld závárjai megrendültek, tartóoszlopai megindultak.

Megindult a föld! 1763. június 28-át, Péter-Pál napját jegyezte Komárom városa. ?Tüzet és füstöt hányt magából a föld. A város valamennyi temploma, több száz lakóháza összeomlott. Összedőlt a városháza, tornyával és órájával a piactérre zuhant, embereket temetve maga alá. A Vág-Dunánál kénköves vizet hányt ki a föld mélye. A várban karvastagságú, kénkőszagú láng tört fel. 63 ember meghalt, sokan megsebesültek. " (Szénássy Zoltán: Rév Komárom)

A robaj után a külső csend ijesztő volt, a lélek néma rettenését pedig felváltotta az egyre erősödő könyörgés. A krónikás így jegyzi fel: A Helvetica Confession levő atyafiak közönségesen, a régi kálvinista temetőnek mondott helyen Istenünk haragjának engesztelésére sátort készítettek, melyben naponként háromszor összegyűltek, és a maguk közül jelentkező férfiak könyörögtek és imádkoztak a hívek seregével együtt. Hogy pedig a rendes istentiszteletre is alkalmas helyre tegyenek szert, s a levegőégnek mostohasága ellen is védelmet találjanak, deszkából készítettek hajlékot az Isten dicsőségére, amelyben a napi könyörgéseket végezték. Ebben a deszkából készült templomban, oratóriumban lelkész nélkül, maguk végezték imádságaikat?. Micsoda hit és Istenre figyelés, lelki vezető nélkül is. 1763-at írunk, Mária Terézia véreskezű ellenreformációját élik meg őseink. Lelkész nélkül is tudták, mi a dolguk: imádkozni és építeni!

1783-ban ismét megrendült a föld. Az anyagi kár ismét tetemes volt, de emberéletet nem követelt a rengés, mert a lakosok okulva a 20 évvel azelőtti eseményekből, ügyesebben elhagyták otthonaikat. Utórengéseket még sokáig észleltek városszerte. Miután II. József Türelmi Rendelete érvénybe lépett, gyülekezetünk vezetősége így hívja meg tudós Péczeli Józsefet első lelkészéül: ?Jöjjön csak nyugodtan Komáromba, Tiszteletes Úr, már csak néha reng a föld!" Őseink templomunk építése során is figyelembe vették a gyakori földmozgások lehetőségét. Templomunk mennyezetét - a látszat ellenére nem a hajó díszes szálfaoszlopai tartják. A templom falaiba beékelve 22 méteres szálfák feszülnek a tetőszerkezet alatt. Ezekre a szálfákra van felerősítve vaskonstrukció segítségével a mennyezet, abból a meggondolásból, ha netalán egy újabb rengés az épületben találja a gyülekezetet, a mennyezet le ne szakadjon addig, amíg a közösség el nem hagyja a templomot. Tehát függő mennyezet alatt tartjuk alkalmainkat.

Legyünk ezért is hálásak őseinknek, hogy - áldozatok árán, de reménységgel gondolva ránk, utódokra - tudtak maradandót építeni. Sokszor éljük át ma is veszteségeink fájdalmas véges emberi tehetetlenségét. nekünk is az ami az őseinknek: az ima és az építés. Az Isten megerősít, és továbbvisz előre az úton. Mert veszteségeink között is tudjuk: "Bár hegy halmok rengenének, miket égi kéz emelt, S indulása a nagy égnek végromlásra adna jelt: Ezt látva is el ne hidd, hogy ez a perc elveszít, Sion, addig meg nem dőlhetsz, míg oltalmad Istentől lesz!" (394. dics. 3.vers)

Fazekas Zsuzsanna lelkipásztor

         Társoldalak
 
  Révkomárom
A Révkomáromi Refomátus Keresztyén Egyház
Komáromi Református Kollégium, a múzsák otthona
Csengey Gusztáv
Jánossy Lajos
Jókai Mór
Komáromi Csipkés György


Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Komárom (Komárno, Sk) A komáromi földrengés 240. évfordulójára

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster
A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.