Schöpf Merei Ágoston
Luther-rózsa
|
Orvos, a magyar gyermekgyógyászat úttörője. Bécsben és Prágában tanult, Páduában avatták orvosdoktorrá és sebész magiszterré 1832-ben, de még folytatta tanulmányait Páviában. A Magyar Tudományos Akadémia 1835-ben levelező tagjává választotta. Pesten az orvos történet rendkívüli tanára lett 1836-ban.
1834-ben ortopédiai intézetet létesített. Ezt az 1838-as árvíz romba döntötte.
1839-ben gyermekkórházat alapított a szegény sorsúak részére, s annak igazgató főorvosa lett.
1843-tól az egyetemen gyermekgyógyászatot ad elő. 1847-ben mint a tárgy rendkívüli tanára kiadja az első magyar gyermekgyógyászati tankönyvet. Meghonosította a gyermekgyógyászatban a hallgatózást és a kopogtatást. Elsőként alkalmazott nálunk gyermekeknél légcsőmetszést, és világviszonylatban elsőként végzett narkózisban gyermekműtétet.
Igen alapos klinikus. Pesten elsőként végez intézetében minden halálesetnél kórboncolást, annak eredményét jegyzőkönyvben rögzítve. Sebészként is kiváló: hazánkban ő honosította meg a bőr alatti ín- és izommetszést, a gégemetszést és a kancsalság javító műtétet.
A szabadságharc alatt Merei Ágost-ra magyarítja nevét és katonaorvos lesz, mégpedig olasz tanulmányútja folytán az olasz légiónál.
1849-ben Törökországba menekül és ott praktizál, de már 1850-ben Párizson át Londonba megy, előadásokat tart, a szülész Whitehead-del Manchester-ben gyermekkórházat alapít és abban működik.
Nemzetközi tekintély volt, számos gyermekgyógyászati és egyéb szakdolgozata jelent meg magyar és angol nyelven.
Kapcsolódó oldalak:
Schöpf Merei Ágoston
A Schöpf Merei Ágoston születésének 200. évfordulóján a Semmelweis Egyetem I. számú Gyermekklinikáján tartott emlékülés előadásai (2004. szeptember 24.)
Schöpf Merei Ágoston életútja
Magyar Életrajzi Lexikon 1000-1990.
Semmelweis Egyetem, Budapest
Az Egyetem Története
Semmelweis Portál
I. számú Gyermekklinika
Schöpf-Merei Ágoston céltudatos törekvéseinek eredménye az 1839. augusztus 15-én megnyilt első pesti gyermekkórház.
Dr. Kapronczay Károly: Az Orvostörténelem Magyarországon
EGY SZAKTUDOMÁNY HŐSKORA
A Magyar Tudományos Akadémia honlapja
|