Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2004 - 23 - Fiatal egyházközség - lélekben nagykorúan

Fiatal egyházközség - lélekben nagykorúan

Gyakran olvashatunk tudósításokat arról, hogy nagy múltra visszatekintő gyülekezetek ünnepi istentisztelet keretében adnak hálát évtizedekkel vagy akár évszázadokkal ezelőtt felépült templomukért, annak megújulásáért. Rendhagyó módon ezúttal az egyik legfiatalabb egyházközségünk, a balatonboglári ünnepéről számolhatunk be: a hívek templomuk felszentelésének ötödik évfordulójáról emlékezhettek meg a múlt szombaton.

Az ünnepi istentiszteleten Ittzés János püspök Ef 2,19–22 alapján tartott igehirdetésében kiemelte, hogy öt esztendő alatt elmélyülhet a gyülekezet öröme, de ugyanakkor a megszokás is eluralkodhat. Az ünnep azt üzeni, hogy az elmélyülés nem jelent megszokottságot. A hívek számára máig elevenen élő emlék a templomépítés; így kell a gyülekezetnek is épülnie. Az óegyházban használták is az „épülés” kifejezést Isten népére. Isten háza népe a gyülekezet, ahol generációk épülnek egymásra – folytatta a püspök. A szőlőtőhöz hasonlóan nő Isten népe. Ma sok a világmegváltó filozófia, amely a szőlőtő helyébe valami mást helyez. Ezért hullnak szét közösségeink. Még a hívők is elhiszik, hogy Jézust ki lehet váltani valami mással, mert amit ő kíván tőlünk, az ma már elavult. Holott a gyülekezetben soha nem cserélhető ki Jézus. Ahol van gyülekezet, ott Isten otthon van. Lehet-e pünkösd ünnepe előtt más imádságunk, mint az, hogy kérjük a Lelket, amely újjáteremt? – fejezte be igehirdetését Ittzés János, aki az istentiszteleten felszentelte az új oltárterítőt, amelyet Polgár Rózsa textilművész tervei alapján Pálffy Béláné gyülekezeti tag készített.

A liturgiában Szemerei János esperes, Aradi György balatonboglári lelkész, valamint a gyülekezet korábbi lelkésze, Madarász István vett részt.

A hálaadáson jelen volt a német nyelvű szolgálatot végző Karin Weisswange lelkésznő is. A somogyvámosi ökumenikus kórus pedig kórusművekkel tette színesebbé az ünnepséget. A vendégek Ruzicskay György grafikusnak a Teremtő kezek című kiállítását is megtekinthették a templomban.

Az istentisztelet utáni közgyűlésen Aradi György bejelentette, hogy az utóbbi időben néhány új munkaágat indítottak el a gyülekezetben. Hétfőnként gyógyulni vágyó szenvedélybetegeket várnak, akiket szakemberek segítségével szeretnének gondozni. Szólt arról is, hogy az e-Magyarország-program keretében bárki számára hozzáférhető az internet a gyülekezeti teremben.

A köszöntések mellett a közgyűlés másik fő napirendi pontja volt annak bejelentése, hogy Nagy Tamás Ybl-díjas építészt, a templom tervezőjét tiszteletbeli presbiterré választották. A Balaton-felvidéki tájba jól illeszkedő épület építészeti esztétikai díjat is kapott. Kiváló akusztikája miatt zenei rendezvények megtartására is alkalmas.

Bár a pünkösd előtti napon az időjárás szomorkás volt, mégsem vette el a bogláriak örömét, akik fiatal gyülekezetként hitbeli nagykorúságukról tettek bizonyságot ezen az ünnepen.

Menyes Gyula

Regionális hozzárendelés:

Új nap - új kegyelem
Liturgikus sarok
Magyarázni? Imádni!
Megújultan szolgálni!
Lelkésziktatás Rákoskeresztúron
Lelkésziktatás Sámsonházán
Kényszerpályán
Gyarapodni - Isten és emberek előtt való kedvességben
Isten országának kincse
Gyülekezeti ház Pesterzsébeten
Fiatal egyházközség - lélekben nagykorúan
Küzdelem a leépülő (fogyó, pusztuló) gyülekezetek megmentéséért
Határhelyzeteink
Kitüntetés az alapítóknak - új névvel az unióban
Pünkösd óta "szól a rádió"
Evangélikus médiamunkások - az EU-határ két oldalán
A szlovákiai Rimaszombatban felavatták Petőfi Sándor életnagyságú szobrát
Szeretet, szolgálat
Frenkl Róbertet köszöntötték
Gondolatok - egy születésnap "ürügyén"
Erzsike néni
Alázat és hűség - az izsóp
Szentírás és észérvek
Hair - átértékelt haj-jaj
Balassi és a Radvánszkyak
Istenes vagy istentelen költő?
Fejedelmi ajándék Balassagyarmatnak
Igaz, nem igaz
Evangélikus ezüst a vári focitornán
Bakancsot húztak