Prónay Sándor
 
Tartalom
Pályázati kiírás
A megtervezendő oklevél szövege
Ordass Lajos
Képek Ordass Lajosról
Prónay Sándor
Képek Prónay Sándorról
Szabályrendelet
 
Ordass szövegek
Ordass Lajos rádiószózata, 1956. november 2.
Ordass Lajos karácsonyi prédikációja, 1956. december 25.
 
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Evangélikus Élet
Online Hittan
Evangélikus linkgyűjtemény
 
Ordass Lajos
(1901-1978)


A Bács megyei Torzsán született 1901. február 6-án, ahol édesapja, Wolf Artúr az iskola igazgatója és az evangélikus gyülekezet kántortanítója volt. A szülőföld elvesztése következtében felerősödött benne a magyar népi és evangélikus egyházi örökség értékelése, amely egyrészt a lelkészi szolgálat választásában, másrészt a magyarság megbecsülésében nyilvánult meg. Ez vezetett 1944. márciusában a családnév megváltoztatásához is.

Iskoláit odahaza, majd Ujverbászon és Bonyhádon végezte. Budapesten volt teológus hallgató, de úgy, hogy közben a bölcsészkarra is beiratkozott. Az 1922/23-as tanévben a hallei egyetemnek lett hallgatója, majd a soproni teológián fejezte be tanulmányait. Raffay Sándor bányakerületi püspök szentelte lelkésszé 1924. október 5-én Budapesten.

Segédlelkészként szolgált Hartán, Mezőberényben, Budapest-Deák téren. 1927 őszén Svédországba ment ösztöndíjasként. Hazatérése után előbb Soltvadkertre, majd újra a Deák térre került segédlelkészi minőségben. 1930-ban Budapesten a Bányai Egyházkerület missziói lelkésze.

1931-1941 között ceglédi parókus lelkészként végezte szolgálatát, majd Kelenföld és Deák tér volt működési területe. 1937-ben a Pesti Közép Egyházmegye esperesévé, majd a Bányai Egyházkerület 1945. aug. 15-én püspökévé választotta. Kapcsolatai alapján a háború utolsó éveiben sokat tett az üldözött zsidóság megmentése érdekében a svéd és a norvég misszió bekapcsolásával. A világ evangélikusságának megbecsülését jelzi, hogy a Lutheránus Világszövetség 1947-ben egyik alelnökévé választotta. Tisztségét püspökségéből történt erőszakos eltávolítása (1950, ill. 1958) után is megtartotta.

Az iskolák államosításával szemben elfoglalt kemény álláspontjának következtében 1948-ban a kommunista államvezetés egy koncepciós perben elítélte, és 1948-50 között a szegedi, illetve a váci fegyházban letöltendő börtönbüntetésre ítélte. Közvetlenül az 1956-os forradalom előtt térhetett vissza a Deák térre és a püspöki tisztségbe, melyet az állami és egyházi visszarendeződés során vesztett el véglegesen, 1958 nyarán.

Félreállításának idejét irodalmi munkálkodással tette elviselhetővé. Már korábban lefordította a kiváló svéd püspök-író, Giertz Bo két nagy hatású művét, a Házát kősziklára építette és a Hitből élünk című történelmi regényét. Néhány évtizeddel később - megtanulva az izlandi nyelvet - lefordította az izlandi nemzeti hősnek, Hallgimur Pétursson püspök Passiói Énekek című verseskötetét, melynek elismeréseképpen 1973-ban díszdoktorátust kapott a reykjavíki egyetemen.

Harcos életének következménye volt, hogy súlyos szívrohamok érték. Halálát is szívroham okozta 1978. augusztus 14-én, budapesti otthonában.

Szövegek Ordass Lajostól

Ordass Lajos rádiószózata 1956. november 2.
Ordass Lajos karácsonyi prédikációja, 1956. december 25.

Ordass Lajos
 
Lélekemelő
A mai nap igéje:
?Féld Istent, és tartsd meg parancsolatait, mert ez minden embernek kötelessége!? (Préd 12,13b) >>
 


Evangélikus Egyház Gyülekezeti és intézményi honlapok Érempályázat

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster