Választék
Protestáns Honlap
Erdély / Románia
Brassó (Braşov, Kronstadt Ro)
Borcsa Mihály
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek
Aktualitások

Borcsa Mihály


Luther-rózsa

 1824. február 12-én született Bácsfaluban. 1839-844 között a brassói szász gimnáziumban tanult. 1848-ban rövid ideig Bácsfaluban tanított, 1849-ben Barcaújfaluban volt jegyző és tanító, majd honvédnak állt. A szabadságharcból való visszatérése után előbb Türkösben, majd 1851-57 között Hosszúfaluban tanító, 1857-1904 között, pedig bácsfalusi lelkész.

Az olvasás tanításában bevezette a silabizáló tanmód helyett a hangoztató módszert és az Indali-féle ábécét. Része volt az evangélikus felekezeti iskolák előbb községi, majd állami iskolákká való nyilvánításában. Az ő elnöklete alatt alakult meg és működött a községi iskolaszék. Az óvodai gondnokság elnöke is volt. Kezdeményezte a vasárnapi iskolát. Bácsfaluban iskolát épített. Gyümölcsöst létesített, és megkedveltette az ifjúsággal a gyümölcstermesztést. A kertjében nevelt nemes gyümölcsfajtákkal elárasztotta a községet.

Ránevelte a gyülekezetet az ésszerű gazdálkodásra.

Verseket, színdarabot, regéket irt, melyek a Hétfalu című lapban jelentek meg. Hosszúfalusi tanítóskodása alatt találta meg bejegyezve "a hosszúfalvi egyház jegyzőkönyvében bácsfalvi születésű Bartos Márton lelkésztől 1763-ban" a csángóság rövid történetét, amelyet a Protestáns Egyházi és Iskolai Lap a "Bárcai magyarságnak rövid történeti rajza" címmel közölt 1862-ben. Jelentős erőfeszítéseinek is köszönhető, hogy 1886-ban létrejött az önálló Brassói Magyar Esperesség, és a csángó gyülekezetek csatlakoztak a Tiszai Egyházkerülethez, amelynek keretein belül a csángó nép lehetőséget kapott a felemelkedésre.

Borcsa Mihály élete végéig munkálkodott a csángóság sorsának javításán, gyülekezetét nyugdíjba vonulása után is segítette, nemcsak szóval és tettel, hanem adományokkal is. 1898-ban elhunyt neje, Baczoni Borbála emlékére egy Bibliát adományozott az oltárra. Néhány évvel később az új oltár megvalósulásához is jelentős pénzösszeggel járult hozzá. 1913. december 3-án 89 éves korában hunyt el.

Veres Emese-Gyöngyvér

Az Evangélikus Arcképcsarnokban, az Evangélikus Élet 2002 II. 7-i számában, megjelent szócikk.

         Társoldalak
 
  Brassói Keresztény Közösségek
Honterus János
         Képek
 
 


Borcsa Mihály


Brassó címere


A brassói Fekete Templom


Protestáns Honlap Erdély / Románia Brassó (Braşov, Kronstadt Ro) Borcsa Mihály

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster