Választék
Protestáns Honlap
Erdély / Románia
Gyulafehérvár (Apulum, Alba Iulia, Weissenburg, Karlsburg, Belgrad Ro)
Geleji Katona István
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Geleji Katona István

Református címer

Külföldi tanulmányairól hazatérvén, a gyulafehérvári iskola igazgatását vette át. 1621-ben Bethlen Gábor fejedelem udvari papja lett és az maradt a Rákóczi Györgyök korában is. Közben 1633. esztendőben egyúttal esperessé és püspökké is megválasztatott.

Püspöki működése korszakalkotó volt, amennyiben a Református Egyháznak a többi felekezetekkel szemben való kiváló állása az ő idejében szilárdult meg.

Az egyház kerület vagyonát oly sikeresen gyarapította, hogy haláláig 74,000 tallérra emelkedett. Nagy buzgósággal és sok sikerrel harcolt az unitáriusok és szombatosok ellen.

Erősen küzdött a puritán, sőt a presbiteri irányú mozgalmak ellenében is; melyeknek elnyomására úgy irodalmi téren, mint a szatmárnémeti nemzeti zsinaton hathatósan működött. Ennek a zsinatnak a megbízásából készítette a róla nevezett Geleji-kánonokat, melyek azóta a tiszántúli és erdélyi, majd a dunamelléki reformátusoknál állandóan érvényben voltak. A Keserői Dajka János által megkezdett énekes gyűjteményt az úgynevezett Öreg graduált is ő fejezte be úgy, hogy 1836-ban nyomtatásban megjelenhetett.

**Egyéb művei:**

Latin halotti beszédek, Gyulafehérvár 1624
Titkok titka, Gyulafehérvár 1645
Váltság titka, Várad 1645
A váltság titkának második volumenje, Várad 1617
A váltság titkának harmadik volumenje, Várad 1619
Nevezetes az a Magyar Grammatikája, melyet a Titkok titka után függelékül kiadott.
Legpontosabb e grammatikában a helyes írás etimológiai elvének felállítása, amivel megindította a magyar etimologizálást; továbbá az a nyelvújítási tétel, hogy meglevő képzések és összetételek analógiájára új és szokatlan szókat is alkothatunk. Egy csomó műszót maga alkotott. (v. ö. Kiss Kálmán, Geleji Katona István kánonai stb., Kecskemét 1876).