Geleji Katona István
Református címer
|
Külföldi tanulmányairól hazatérvén, a gyulafehérvári iskola igazgatását vette át. 1621-ben Bethlen Gábor fejedelem udvari papja lett és az maradt a Rákóczi Györgyök korában is. Közben 1633. esztendőben egyúttal esperessé és püspökké is megválasztatott.
Püspöki működése korszakalkotó volt, amennyiben a Református Egyháznak a többi felekezetekkel szemben való kiváló állása az ő idejében szilárdult meg.
Az egyház kerület vagyonát oly sikeresen gyarapította, hogy haláláig 74,000 tallérra emelkedett. Nagy buzgósággal és sok sikerrel harcolt az unitáriusok és szombatosok ellen.
Erősen küzdött a puritán, sőt a presbiteri irányú mozgalmak ellenében is; melyeknek elnyomására úgy irodalmi téren, mint a szatmárnémeti nemzeti zsinaton hathatósan működött. Ennek a zsinatnak a megbízásából készítette a róla nevezett Geleji-kánonokat, melyek azóta a tiszántúli és erdélyi, majd a dunamelléki reformátusoknál állandóan érvényben voltak. A Keserői Dajka János által megkezdett énekes gyűjteményt az úgynevezett Öreg graduált is ő fejezte be úgy, hogy 1836-ban nyomtatásban megjelenhetett.
**Egyéb művei:**
Latin halotti beszédek, Gyulafehérvár 1624 Titkok titka, Gyulafehérvár 1645 Váltság titka, Várad 1645 A váltság titkának második volumenje, Várad 1617 A váltság titkának harmadik volumenje, Várad 1619 Nevezetes az a Magyar Grammatikája, melyet a Titkok titka után függelékül kiadott.
Legpontosabb e grammatikában a helyes írás etimológiai elvének felállítása, amivel megindította a magyar etimologizálást; továbbá az a nyelvújítási tétel, hogy meglevő képzések és összetételek analógiájára új és szokatlan szókat is alkothatunk. Egy csomó műszót maga alkotott. (v. ö. Kiss Kálmán, Geleji Katona István kánonai stb., Kecskemét 1876).
Kapcsolódó oldalak:
Geleji Katona István életútja
angol
Hires pataki diákok
Pap Balázs: Egy tizenhetedik századi református–unitárius hitvita dokumentumáról
Révész Imre: Az ellenreformációtól napjainkig 4.
|