Választék
Protestáns Honlap
Erdély / Románia
Kolozsvár (Cluj, Klausenburg Ro)
Bocskai István
Bocskai István királyi koronája
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek
Aktualitások

Bocskai István


Te benned bíztunk eleitől fogva

 1557- 1606
**Erdélyi fejedelem.**

Született Kolozsváron.
 1557 Nemes apród a bécsi udvarban.  1592. váradi kapitány és bihari főispán. Báthory Zsigmond fejedelemnek a Habsburg Rudolffal kötendő szövetséget tanácsolja.

Fejedelmi követ, több ízben jár Prágában Rudolfnál. Báthoryt előbb lemondásra bírja, de később maga segíti vissza a fejedelmi székbe.

 1599: Báthory András száműzi és megfosztja birtokaitól. Bocskai Prágában marad és Rudolf tanácsadója. Báthory András halála után javait visszakapta, Nagyváradon, majd Debrecenben telepedik meg. Básta zsarnoksága Erdélyben és Rudolf 1604-iki, önkényesen alkotott törvénycikke, melyben megtiltotta a vallásügyeknek országgyűlésen való tárgyalását, továbbá Belgiojoso kassai kapitány erőszakos föllépése vele és a protestánsokkal szemben, elidegenítik Rudolftól és a harc terére szólítják.

 1604: Az alkotmány és a vallásszabadság megvédésére fegyverbe szólítja a nemzetet. Egész Erdély és Magyarország támogatja. Az erdélyi vármegyék és a székelyek Bocskait már 1605 febr. 21-én Nyárádszeredán, a magyarországi rendek pedig ápr. 20. Szerencsen Magyarország és Erdély fejedelmévé kiáltják ki. E méltóságában a török szultán Budára küldött athnámejával megerősíti, sőt királyi koronát is ajándékoz számára.

A török barátságát Bocskai megtartja, de a királyi címet és méltóságot elutasítja magától. Habsburg Mátyás főherceg kierőszakolja a lelki betegségbe süllyedt Rudolftól a békealkudozások megkezdését. Mátyás főherceg a lengyelországi bujdosásából hazahívott Illésházy Istvánt, a fölkelő rendek előtt is népszerű főurat kéri meg a közbenjárásra.

 1606: Bocskai a fáradhatatlan Illésházy segítségével köti meg a bécsi békét, mely a nemzet jogait teljesen biztosította. A békében Rudolf újra megerősíti az alkotmányt s a protestánsok szabad vallásgyakorlatát; megígéri, hogy a jövő országgyűlésen nádor fog választatni s hogy Mátyás főherceg magyar tanácsosaival és a nádorral egyetértésben fog helyette kormányozni; a tisztségre csak magyarokat nevez ki. Bocskait elismeri Erdély fejedelmének s megerősíti az erdélyi rendek fejedelem választási jogát. Bocskai ezenfelül megkapja Bereg, Ugocsa és Szatmár vármegyéket Tokaj várával együtt.

A bécsi békét mintegy kiegészítette a zsitvatoroki béke, melyet Bocskai ír alá a törökökkel.

 1606 december 29: Bocskai nem sokáig élvezhette nagy vívmányait, nem kevéssel reá, ugyanazon évben, állítólag Kátay Mihály kancellárjától megmérgezve, meghalt. Bocskai hívei Kátayt ezért a kassai piacon felkoncolták Bocskai István fejedelem uralkodása nevezetes korszaka Magyarország történetének. A bécsi béke oly vívmány volt, mely megalkotóját történelmünk legnagyobb alakjainak egyikévé avatta

Kapcsolódó oldalak:

Ifjú Rákóczi György váradi kapitány páncélinge
Bertényi Iván-Diószegi István-Horváth Jenő-Kalmár János-Szabó Péter: Királyok könyve. Officina Nova, Budapest, 1993, 149. oldal.

Szerencs város honlapja

 

További oldalaink

Bocskai István királyi koronája

         Társoldalak
 
  Kolozsvári Keresztény / Vallási Közösségek
Apafi Mihály, I.
Bartók György, id.
Bartók György, ifj
Bethlen Miklós, gróf bethleni
Brassai Sámuel
Dávid Ferenc
Heltai Gáspár
Imre Lajos
Péchy Simon
Rákóczi György, I.
Reményik Sándor
Szilágyi Sándor
         Képek
 
 


Erdély címere


Bocskai István címere


Bocskai István


Bocskai István királyi koronája


Bocskai István erdélyi fejedelem szobra a genfi Reformációs emlékmű


Protestáns Honlap Erdély / Románia Kolozsvár (Cluj, Klausenburg Ro) Bocskai István

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster