Választék
Protestáns Honlap
Erdély / Románia
Kolozsvár (Cluj, Klausenburg Ro)
Rákóczi György, I.
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Rákóczi György, I.

I. Rákóczi György erdélyi fejedelem pecsétje a Farkas utcai Református Templom kelyhén, 1641

1593- 1648

Erdélyi fejedelem

1616: ónodi kapitány és borsodi főispán, 1616: Házassága "Lorántffy Zsuzsannával":http://www.lutheran.hu/z/honlapok/protestans/magyarorszag/sarospatak/lorantffyzsuzsanna 1630: kassai generális. 1630: Segesvárt fejedelemmé választották 1643-ban A Török Porta engedélyével, svéd szövetségében megindította hadait III. Ferdinánd ellen. Csaknem egész Magyarország kezei közt volt. 1645-ben a Dunáig mindent elfoglalt. 1645 szeptember 16: Linzi Béke. Megerősítették a protestánsok vallásszabadságát; Rákóczi örökös tulajdonnal kapta Regécz várát és a tokaji uradalmat.

IV. Ulászló halálával megürülvén a lengyel trón, Rákóczi ennek megszerzésére fordította figyelmét; de mielőtt célját el érhette volna, meghalt. Gyulafehérváron temették el.

Erdélyi fejedelem, uralmát a magyar politikai és vallási szabadság érvényesítésére szentelte. Buzgó protestáns fejedelem volt. Sokat áldozott templomokra, tanintézetekre és külföldön tanuló ifjak segélyezésére. A Geleji-féle egyházi törvények által az egyházi igazgatás rendszerét megállapította. Rákóczi Zsigmond erdélyi fejedelem legidősebb fia.

Kolozsvári Keresztény / Vallási Közösségek
Apafi Mihály, I.
Bartók György, id.
Bartók György, ifj
Bethlen Miklós, gróf bethleni
Bocskai István
Brassai Sámuel
Dávid Ferenc
Heltai Gáspár
Imre Lajos
Péchy Simon
Reményik Sándor
Szilágyi Sándor

Te Benned bíztunk eleitől fogva

I. Rákóczi György

Protestáns Honlap Erdély / Románia Kolozsvár (Cluj, Klausenburg Ro) Rákóczi György, I.