Választék
Szellemi központok
Művészetek

Református címer

Elemi és középiskolai tanulmányait a Marosvásárhelyi Református Kollégiumban végezte. 1907-ben beiratkozik a kolozsvári Teológiai Fakultásra, ugyanakkor - a fakultás rendje szerint filozófiát és pedagógiát tanul a Ferenc József Tudományegyetemen. Az egyetemen nagy hatással volt rá a neokantiánus iskolateremtő filozófus, Böhm Károly. Az ő teológus-tanítványa volt még "Ravasz László":http://www.lutheran.hu/z/honlapok/protestans/erdely/banffyhunyad/ravaszlaszlo, Tankó Béla, "Bartók György":http://www.lutheran.hu/z/honlapok/protestans/erdely/kolozsvar/bartokgyorgyifj és "Makkai Sándor":http://www.lutheran.hu/z/honlapok/protestans/erdely/nagyenyed/makkaisandor.

A teológiát Kolozsvárt végezte 1911-ben, azután egy szemesztert Jénában, hármat Berlinben töltött. 1913-tól püspöki titkár volt Kolozsvárt, hol 1915-ben ugyanott gimnáziumi helyettes tanár. Ugyanabban az évben filozófiai doktorátust szerez az egyetemen, doktori dolgozata "Az ismeretelmélet és a megismerés psyhológiája". Transcendentál-philosophiai tanulmány, 1914-ben jelent meg Kolozsvárt. Schleiermacherről írt dolgozatával a kolozsvári Református Teológiai Fakultáson magántanári képesítést nyert 1919-ben, a tanulmány egy évvel korábban nyomtatásban is megjelent, Schleiermacher filozófiája címen (Kolozsvár 1918). 1919-1920-as tanévben magántanári előadásokat tart a teológián a vallásfilozófia és vallástörténet tárgyköréből.

1920 őszén helyettes, 1921 elején rendes teológiai tanár lett előbb az egyháztörténelmi tanszéken, - Révész Imre nyomdokában - 1926-ban a Makkai Sándor püspökké választásával megüresedett rendszeres teológiai tanszéken, ahol dogmatikát és etikát adott elő. A tanszéken eltöltött öt év elteltével jelenteti meg a Református Keresztyén Dogmatikát (Kolozsvár, 1932). A dogmatika és etika mellett vallásfilozófiai és filozófiai előadásokat tart.

A közélettel, a szellemi és társadalmi valósággal való állandó kapcsolata a 20-as évek végére egyre jobban megerősítették benne az ember válságának gondolatát. Karl Barth dialektika-teológiáján keresztül ismerkedett meg Kierkegaard, majd az egzisztencializmus filozófiájával, melyben felismerni vélte az ember válságának feloldását. Bámulatos gyorsasággal építette saját rendszerébe a kortárs európai egzisztencializmus szellemiségét.

1937-ben főjegyzővé és püspökhelyettessé választotta az erdélyi egyházkerület. Az 1939-ben megnyílt budapesti zsinatnak később rendes tagja lett. 1944-től 1948-ig a kolozsvári magyar egyetem filozófia professzora.

Széleskörű közéleti tevékenységet folytatott. Az "Erdélyi Múzeum Egyesület":http://www.eme.ro/ tagja, majd elnöke, irodalmi társaságok tagja, irodalmi publikációk munkatársa. Híres természetjáró volt, az "Erdélyi Kárpát Egyesület":http://www.fsz.bme.hu/mtsz/tortenel/eke04.htm tagja és elnöke, úti élményeit, gondolatait Erdélyi tetők címen az Erdélyi Szépmíves Céh jelentette meg 1938-ban. Tagja az Erdélyi Helikonnak.

Számos kiadvány szerkesztésében vállal részt. Az 1923-ban újraindult Az Út című folyóirat állandó munkatársa, 1925-ban átvette a Református Szemle szerkesztését, megalapítja a Kálvinista Világot, amelyet majd Kiáltó Szó címen szerkeszt tovább.

különböző folyóiratokban és kiadóknál 1906-tól közel 1000 írása, tanulmánya, prédikációja, könyve jelent meg. Állami nyomásra a Teológia átszervezésekor 1948-ben nyugalmazták. 1951. december 8-án halt meg szívrohamban, teste a Házsongárdi temetőben nyugszik.

Irodalom:
Balázs Sándor: Tavaszy Sándor filozófiája, Kriterion, Bukarest 1982.
Hanák Tibor: Tavaszy Sándor, in: Az elfelejtett reneszánsz. A magyar filozófiai gondolkodás századunk első felében, Göncöl Kiadó, Bp. 1993.
Juhász Tamás: Böhm Károlytól Bart Károlyig. Tavaszy Sándor útja a vallásfilozófiai teológiától a dialektikus teológiáig, in: Református Szemle 1988/5-6
Juhász Tamás: Tavaszy Sándor, in: Akik jó bizonyságot nyertek. A Kolozsvári Református Theologia tanárai, Kolozsvár 1996.
Tavaszy Sándor. Válogatott filozófiai írások, Pro Philosophia, Kolozsvár-Szeged 1999.
Veres Ildikó - Tőkés István: Tavaszy Sándor - Egy magyar református gondolkodó a XX. század első felének Erdélyében, A Tiszántúli Református Egyházkerület kiadása, Debrecen 1994.