Tótfalusi Kis Miklós
Dávid zsoltárok
|
A Nagybánya melletti Alsó-Misztótfaluban született. Tanult szülõhelyén, Nagybányán, a Nagyenyedi Kollégiumban. Életútjában Horti István (nagybányai rektor, majd lelkész, fogarasi lelkész, majd református püspök) segítette.
1677-ben Fogarasra kerül rektornak. Itteni keresetét félretette, hogy Amsterdamban, az európai könyvnyomtatás fõvárosában eltanulja a betûöntés és metszés mûvészetét.
Itthonról kezdetben biztatásokat kapott a Biblia kiadás ügyében, de a gazdasági és politikai romlás közepette egyre ellentmondásosabb hírek érkeztek Erdélybõl.
Jó szervezõképességével megrendelésekhez jut. Helyi megrendeléseket követõen megbízást kap Lengyel-, Német- és Svédországból, Angliából. Dolgozott a grúz fejedelemnek, Cosimo Medici toscanai hercegnek, a Vatikánnak, a bécsi jezsuitáknak, örményeknek, kínaiaknak... Nemcsak nagy nevet szerzett, de nagyobb összegekhez jut. Cosimo Medici egymaga 11000 tallért fizetett Misztóthfalusinak. A nagy nemzetközi anyagi és erkölcsi sikerek közben valósítja meg tervét, kinyomtatja egymást követõen a Károli-Bibliát, az Újtestamentumot, illetve a Zsoltárokat. A mai is használt ún. janson-antikva betûtípus megalkotója.
Bár hazaérkezése után elõbb ünnepelték, késõbb a református ortodoxia gyanúsítgatásokkal, képtelen vádakkal illette.
Kiadványainak bibliográfiája szerint legalább száz nyomtatványa jelent meg, nagyrészük idehaza.
Kapcsolódó oldalak:
Tótfalusi Kis Miklós élete és munkássága
Tótfalusi Kis Miklós életrajza
Magyar Életrajzi Lexikon
|