Választék
Protestáns Honlap
Erdély / Románia
Misztótfalu (Tăuţii de Jos, Ro)
Tótfalusi Kis Miklós
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Tótfalusi Kis Miklós

Dávid zsoltárok

A Nagybánya melletti Alsó-Misztótfaluban született. Tanult szülõhelyén, Nagybányán, a Nagyenyedi Kollégiumban. Életútjában Horti István (nagybányai rektor, majd lelkész, fogarasi lelkész, majd református püspök) segítette.

1677-ben Fogarasra kerül rektornak. Itteni keresetét félretette, hogy Amsterdamban, az európai könyvnyomtatás fõvárosában eltanulja a betûöntés és metszés mûvészetét.

Itthonról kezdetben biztatásokat kapott a Biblia kiadás ügyében, de a gazdasági és politikai romlás közepette egyre ellentmondásosabb hírek érkeztek Erdélybõl.

Jó szervezõképességével megrendelésekhez jut. Helyi megrendeléseket követõen megbízást kap Lengyel-, Német- és Svédországból, Angliából. Dolgozott a grúz fejedelemnek, Cosimo Medici toscanai hercegnek, a Vatikánnak, a bécsi jezsuitáknak, örményeknek, kínaiaknak... Nemcsak nagy nevet szerzett, de nagyobb összegekhez jut. Cosimo Medici egymaga 11000 tallért fizetett Misztóthfalusinak. A nagy nemzetközi anyagi és erkölcsi sikerek közben valósítja meg tervét, kinyomtatja egymást követõen a Károli-Bibliát, az Újtestamentumot, illetve a Zsoltárokat. A mai is használt ún. janson-antikva betûtípus megalkotója.

Bár hazaérkezése után elõbb ünnepelték, késõbb a református ortodoxia gyanúsítgatásokkal, képtelen vádakkal illette.

Kiadványainak bibliográfiája szerint legalább száz nyomtatványa jelent meg, nagyrészük idehaza.