Választék
Művészetek

Kriza János

Az unitárius címer

Torockón 1820-tól, 1825-től Székelykeresztúron, 1829-től Kolozsvárt járta iskoláit, melynek végeztével 1835-ben kolozsvári lelkésszé választották.

Ekkor külföldre ment s két évet a berlini egyetemen töltött.

Hazatérve, elfoglalta tanársággal is összekötött állását, melyen szerzett érdemei méltánylásául 1852-ben helyettes generalis notariussá, 1861 júliusában pedig püspökké választják.

Mint lírikus költő és népköltési gyűjtő általános elismerésben részesült, ennek kifejezésekéül a Magyar Tudományos Akadémia 1863-ban rendes tagjai közé sorozta.

Az első erdélyi magyar népköltészeti gyűjtemény, a Vadrózsák kiadója. Az egyházi irodalom terén is sikeresen működött, mint a szabadelvű teológiának egyháza közszellemébe bevivője.

Az első erdélyi teológiai folyóirat, a Keresztény Magvető alapító szerkesztője. Zsinati beszédei, prédikációi jelentek meg nyomtatásban.

Az unitárius lelkészlakon 1888-ban elhelyezett emléktábla szövege a következő:

"KRIZA JÁNOS unitárius püspök, királyi tanácsos a Magyar Tudományos Akadémia levelező s a Kisfaludi Társaság tagja, költő s a székely népköltésnek a Vadrózsákban halhatatlan gyűjtője. Szül. 1811. júl. 28. Megh. 1875. márcz. 26. Kolozsvárott.

Itt született, innen pattant ki a szellemi szikra, Mely a Kriza nevet fénnyel övedzi körül, Mint költő gyűjté Székelyföld elmevirágit... Népdal a nép ajkán, dalban a dalnok is él.

Irodalom:

Zóványi Jenő: Magyarországi protestáns egyháztörténeti lexikon" 3. kiadása (1977).