Választék
Protestáns Honlap
Erdély / Románia
Nagyenyed (Aiud, Strassburg am Maris Ro)
Alvinczi P. Péter
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Alvinczi P. Péter

A Nagyenyedi (Ro) Református Kollégium épülete

1570- 1634
**Református lelkész.**

Iskoláit Nagyenyeden kezdte. Nagyváradon tanult még, azután pedig két ízben is ellátogatott a külföld nevezetesebb egyetemeire, melyek közül a wittenberginek  1598. május 30., a heidelberginek  1600. július 29. lépett hallgatói sorába.

A következő év elejére visszatérvén, ekkor debreceni rector, 1603 őszén nagyváradi elsőpap lett. Mint ilyen,  1604. február 22. a bihari egyházmegyének esperesévé tétetett.  1605 legelején a háborús zavarok miatt Nagyváradról elmenekülvén, Nagykerekiben foglalt el lelkészi állást. Innen körülbelül egy év múltán Kassára ment magyar elsőpapnak, miután valamivel korábban nem fogadta el a szatmári papságot.

A Pareus irénikus irányának lévén híve, ha a Magyarországi Protestáns Felekezetet egyesülése érdekében nem is igen tehetett többet, annyira mégis ment, hogy Kassán fenn tudta tartani a nagyon eltérő szelleműek között legalább a külső egységet, bár nem ritkán csak nagy nehezen.

E mellett igazi egyházának legközelebbi hivatalos testületében, az abaújvár-tolnai egyházmegyében alesperesi tisztet viselt. A közéletben is kiváló szerepet játszott, mint előbb Bocskainak azután Rákóczi Zsigmondnak majd Bethlen Gábornak legbizalmasabb híve. Ismételten heves polémiát folytatott Pázmány Péter, utána Balásfi Tamás ellen, semmivel sem kisebb tehetséggel és képzettséggel, mint az előbb nevezett.