Választék
Protestáns Honlap
Erdély / Románia
Nagykároly (Carei, Grosskarol, Ro)
Károli Gáspár
Brassó (Braşov, Kronstadt Ro)
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Károli Gáspár

Te benned bíztunk eleitől fogva

A brassói Honterus-iskola után a wittenbergi egyetemen szerezte meg a latin, görög és héber tudását, bibliakritikai ismereteit.

Göncön (1563-tól) és, rövid ideig, Tállyán lelkészkedett.

Kassavölgyi esperesként megszilárdította a tiszáninneni református egyházat, harcolt az antitrinitarianizmus ellen. A wittenbergi történelemszemlélet hatására keletkezett Két könyv című műve szerint Isten a bűneiért bünteti a törökkel a magyar népet.

Több lelkésszel együtt lefordította magyar nyelvre a Bibliát. Református főurak támogatták a kiadást: 1590-ben Vizsolyban, a Rákóczi Zsigmond birtokán felállított nyomdában 700-800 példányban jelent meg az első teljes magyar Biblia-fordítás.

A fordítás összefoglalja a 16. század végére kialakult magyar biblikus-reformátori nyelvezetet. A magyar irodalmi nyelvre és költészetre gyakorolt hatása napjainkig kimutatható. Az első kiadás valamennyi nagy protestáns gyűjteményben megtalálható.

Thúri György által szerzett sírfelirat szerint:

Károlyi sarj, Wittenberg szállást, szónoki széket, sírt Gönc földje adott néki, a nagyszerűnek.

(Petrőczi Éva fordítása)