Választék
Szellemi központok
Művészetek

Luther-rózsa

Apja előbb alberti, majd békéscsabai lelkész. 7 éves korában elveszíti édesapját. A család ekkor a szlovák környezetből Pozsonyba, a német kultúra körébe tartozó városba költözött. A gimnázium befejezését követően 7 évig nevelőként dolgozott. A Debreceni Főiskolai tanulmányokat jénai, lipcsei, hallei és berlini tanulmányok követték.

A teológián kívül természettudományokat és orvostudományt is hallgatott. Előbb Surányba (Nógrád megye), majd Szarvasra került, a szlováknyelvű gyülekezet lelkészének.

A mezőgazdasági haladás egyik vezére volt. Szarvas földes asszonya, özv. Harukkern báróné 1779-ben 45 holdnyi szikes földterületet bocsátott rendelkezésére, ahol saját erejéből gazdasági növények termelése céljából kísérleti gazdaságot rendezett be. Behozta és elterjesztette a lóherét és lucernát hazánkba.

Az iskola nagy hírt szerzett Tessediknek, úgy hogy Festetich György gróf 1797-ben a Georgicon megalapításakor, és később is gyakran kérte Tessedik tanácsát.

Korának uralkodói kitüntetésekben részesítették, magyar nemességet kapott. 1820-ban Szarvason hunyt el.

1924-ben Szarvason megünnepelték működésének 150. évfordulóját s a városi közgyűlés elhatározta, hogy emlékére gazdasági iskolát alapít.

**Művei:**
Der Landmann in Ungarn (1784) magyar nyelven
A magyar földmívelő címmel (1786)
Nachricht von dem Anbau und Benützung des Luzerner Klees, magyarul: A lucerna neveléséről és használatáról 1801-ben jelent meg és a földmívelő gazdák között 4000 példányban osztották ki.
Neuer Wiesensrectificationsplan (1801),magyarul: Új módja a rétmívelésnek;
An das ungarische Publicum. Detaillirte Erklärung der Ursachen des Entstehens und Einschlafens des ersten praktisch-ökonomischen Institutes zu Szarvas (1798).

V. ö. Galgóczi, Emlékkönyv I. Gaál Jenő, Akad. emlékbesz., 1918.