Választék
Protestáns Honlap
Magyarország (Hu)
Budapest
Bókai János, ifj.
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek
Aktualitások

Bókai János, ifj.


Luther-rózsa

Id. Bókai János fia, szintén gyermekgyógyász, egyetemi tanár. 1880-ban doktorál. 1883-tól a Stefánia Gyermekkórház főorvosa. 1885-től a gyermekgyógyászat magántanára, 1892-től rendkívüli tanára, majd 1907-től, a tanszék megszervezésétől betöltött 70 éves kor utáni nyugdíjazásáig, 1929-ig nyilvános rendes tanár a budapesti Pázmány Péter Egyetemen. 1923-tól a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja. Működése idején 1916-ban lett a gyermekgyógyászat kötelező szigorlati tantárgy.

Magyarországon a gyermekek rettegett betegsége volt a diftéria vagy torokgyík, amely az evangélikus író, Mikszáth Kálmán fiacskáját, Jánost is elvitte. Bókay vezette hazánkban ennek inkubációs kezelését, majd szérumgyógyítását, és nemzetközi felkérésre klinikailag ellenőrizte a Behring-féle diftériaellenes gyógysavó oltás hatását. Mint a gyermekgyógyászat nemzetközileg elismert művelője tagja volt a Jahrbuch für Kinderheilkunde című lap négytagú szerkesztőbizottságának.

A Deutsche Gesellschaft für Kinderheilkunde 38. összejövetelét az ő tiszteletére 70. születésnapja alkalmából Budapesten rendezték meg. A nemzetközi és a magyar gyermekgyógyászat szempontjából az a legnagyobb érdeme, hogy az ő munkássága nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a gyermekorvostan tartalmilag az újszülött kortól a serdülőkorig azok belgyógyászati, sebészeti területeit is felöleljék.

Állást foglalt a vörheny kezelésében új irányt jelentő eljárás mellett. Sokoldalú munkásságából kiemelkedik a herpes zoster (övsömör) és a varicella (bárányhimlő) közti kóroktani összefüggés kimutatása. Közreműködött a poliomyelitis (Heine-Medin-kór, gyermekbénulás) kórtanának tisztázásában. Jelentős munkásságot fejtett ki a gyermekek kórházi ellátásának megszervezése terén. Fontos szerepet töltött be a társadalmi csecsemővédelemben. 1912-ben megjelent műve A gyermekorvoslás tankönyve, mely 1920-ban Bókay Zoltánnal és Flesch Árminnal, mint társszerzőkkel átdolgozva újra megjelent.

Tankönyvét évtizedekig használták. Könyve német fordításban is megjelent. Bókay írta le a hazánkban talált 6-7 cm magas bronzkori agyag szopóedényeket. Aktív muzsikus és zeneszerző volt. Mozart halálának oka címen tanulmányt írt, foglalkozott Beethoven fülbajával, a világ legnagyobb muzsikusainak koponyájával stb.

Elnöke volt annak a bizottságnak, amely az amerikai gyermeksegélyező akciót Magyarországon az első világháború után irányította. Állandó résztvevője volt a külföldi tudományos kongresszusoknak is, sok tudományos társaság választotta levelező vagy tiszteletbeli tagjává.

Kapcsolódó oldalak:

Bókai János, id.

Magyar Tudományos Akadémia

Semmelweis Egyetem Budapest

         Társoldalak
 
  Andorka Rudolf
Bauhofer György
Bornemissza Péter
Budapest - Evangélikus Országos Múzeum
Fabiny Tibor
Gömbös Gyula, vitéz, jákfai
Kánya Emília
Kossuth Lajos
Mária Dorottya
Szentágothai János
Tisza István, gróf
Verebély Tibor
         Képek
 
 


Protestáns Honlap Magyarország (Hu) Budapest Bókai János, ifj.

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster