Választék
Szellemi központok
Művészetek

Harsányi István Móric

A gályarabságot szenvedett református lelkészek egyik legkiválóbbja, született Baranyában 1630-ban.

Tanult Debrecenben, azután külföldön, ahol 1663-ban a groningeni egyetem hallgatója volt. Onnan hazajőve, rimaszombati lelkész lett. 1674 február 18-án Pozsonyba maga elé idézte a delegatum judicium, mely április 4-én fej- és jószágvesztésre ítélte.

Életének azután megkegyelmeztek, de Pozsonyban és Lipótváron szenvedett fogsága, valamint gályarabságra hurcoltatása s azon való kínoztatása súlyosabb gyötrelmeket okoztak, mint okozott volna vértanú-halála. A nápolyi gályákról a nagy- és hőslelkű de Ruyter tengernagy által kiszabadíttatva, társaival együtt Svájcba ment, és Zürichben másfél évet töltött. Hosszas bolyongás után végre visszatért hazájába s ismét elfoglalta a "rimaszombati első lelkészi":http://www.lutheran.hu/z/honlapok/protestans/felvidek/rimaszombat/rimaszombatireformatusegyhazkozseg állást.

Irodalmilag nem igen működött, mindössze egyetlen műve maradt fenn, melynek címe: Disputatio theologica, qua disquiritur, quaenam sunt opera legis, quae fidei opponuntur (Groningen 1663).

Arcképe is fennmaradt.

Fia, ki szintén papságra készülve, külföldről való hazatérte után Losoncon lelkészkedett, elhagyta vallását s Nagyszombatban veres barát lett.

Forrás: A Pallas Nagylexikona

Szundy László