Torkos József
Luther-rózsa
|
Amikor a wittenbergi egyetem diákja lett, ő adta ott ki apja - "Torkos András":http://www.lutheran.hu/z/honlapok/protestans/magyarorszag/gyor/torkosandras - bibliafordítását. Tanulmányai befejeztével Győrött lett rektor és másodlelkész.
1749 (a győri templom és iskola elvesztése) után soproni papnak, majd német esperesnek hívták meg. Még győri működéséhez fűződik az Új zengedező mennyei karnak, a kor legterjedelmesebb és legnépszerűbb énekeskönyvének a kiadása (Győr, 1743), melyen számos ismert és ismeretlen munkatársával együtt dolgozott, míg Sopronban főleg németül prédikált és írt.
Kapcsolódó oldalak:
A Soproni Evangélikus Egyháközség honlapja
440 éves a soproni gyülekezet
**Menyes Gyula cikke az Evangélikus Életben**
A soproni gyülekezet tekinthető egyházunk legrégebbi evangélikus közösségének. Az idén, augusztus 21-én ünnepi istentisztelet keretében emlékeztek meg a soproniak egyházközségük fennállásának 440. évfordulójáról. Az úrvacsorás ünnepi istentiszteleten Ittzés János, a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület püspöke hirdette az igét Jel 3,1-6 alapján. A liturgiában Gabnai Sándor, Hegedűs Attila és Menke Volker soproni lelkészek szolgáltak.
Sopron város térképe
www.terkepcentrum.hu
Torkos József életútja
Győri Életrajzi Lexikon (Gyel)
A Torkos testvérek tudományos munkássága: Torkos Justus János orvos és Torkos József lelkész
in: Szála Erzsébet: Sopron tudomány- és technikatörténetéből. Készült az Országos Tudományos Kutatási Alap támogatásával, Soproni Egyetem, 1997
|