Bocskai István
Te benned bíztunk eleitől fogva
|
1557- 1606
**Erdélyi fejedelem.**
Született Kolozsváron.
1557 Nemes apród a bécsi udvarban. 1592. váradi kapitány és bihari főispán. Báthory Zsigmond fejedelemnek a Habsburg Rudolffal kötendő szövetséget tanácsolja.
Fejedelmi követ, több ízben jár Prágában Rudolfnál. Báthoryt előbb lemondásra bírja, de később maga segíti vissza a fejedelmi székbe.
1599: Báthory András száműzi és megfosztja birtokaitól. Bocskai Prágában marad és Rudolf tanácsadója. Báthory András halála után javait visszakapta, Nagyváradon, majd Debrecenben telepedik meg. Básta zsarnoksága Erdélyben és Rudolf 1604-iki, önkényesen alkotott törvénycikke, melyben megtiltotta a vallásügyeknek országgyűlésen való tárgyalását, továbbá Belgiojoso kassai kapitány erőszakos föllépése vele és a protestánsokkal szemben, elidegenítik Rudolftól és a harc terére szólítják.
1604: Az alkotmány és a vallásszabadság megvédésére fegyverbe szólítja a nemzetet. Egész Erdély és Magyarország támogatja. Az erdélyi vármegyék és a székelyek Bocskait már 1605 febr. 21-én Nyárádszeredán, a magyarországi rendek pedig ápr. 20. Szerencsen Magyarország és Erdély fejedelmévé kiáltják ki. E méltóságában a török szultán Budára küldött athnámejával megerősíti, sőt királyi koronát is ajándékoz számára.
A török barátságát Bocskai megtartja, de a királyi címet és méltóságot elutasítja magától. Habsburg Mátyás főherceg kierőszakolja a lelki betegségbe süllyedt Rudolftól a békealkudozások megkezdését. Mátyás főherceg a lengyelországi bujdosásából hazahívott Illésházy Istvánt, a fölkelő rendek előtt is népszerű főurat kéri meg a közbenjárásra.
1606: Bocskai a fáradhatatlan Illésházy segítségével köti meg a bécsi békét, mely a nemzet jogait teljesen biztosította.
A békében Rudolf újra megerősíti az alkotmányt s a protestánsok szabad vallásgyakorlatát; megígéri, hogy a jövő országgyűlésen nádor fog választatni s hogy Mátyás főherceg magyar tanácsosaival és a nádorral egyetértésben fog helyette kormányozni; a tisztségre csak magyarokat nevez ki. Bocskait elismeri Erdély fejedelmének s megerősíti az erdélyi rendek fejedelem választási jogát. Bocskai ezenfelül megkapja Bereg, Ugocsa és Szatmár vármegyéket Tokaj várával együtt.
A bécsi békét mintegy kiegészítette a zsitvatoroki béke, melyet Bocskai ír alá a törökökkel.
1606 december 29: Bocskai nem sokáig élvezhette nagy vívmányait, nem kevéssel reá, ugyanazon évben, állítólag Kátay Mihály kancellárjától megmérgezve, meghalt. Bocskai hívei Kátayt ezért a kassai piacon felkoncolták Bocskai István fejedelem uralkodása nevezetes korszaka Magyarország történetének. A bécsi béke oly vívmány volt, mely megalkotóját történelmünk legnagyobb alakjainak egyikévé avatta
Kapcsolódó oldalak:
Ifjú Rákóczi György váradi kapitány páncélinge
Bertényi Iván-Diószegi István-Horváth Jenő-Kalmár János-Szabó Péter:
Királyok könyve.
Officina Nova, Budapest, 1993, 149. oldal.
Szerencs város honlapja
További oldalaink
Bocskai István királyi koronája
|