Belohorszky Ferenc dr.
Luther-rózsa
|
Családja Tótprónáról, Árva megyéből származik. Dédapja tanító, nagyapja főesperes volt Újvidéken, apja ügyvédként polgári életkörülményeket biztosított családjának. Édesanyja Hornyánszky Mária volt. Anyai nagyapja Budapesten lévő, Aradi utcai nyomdájában igen sok könyv és egyházi irat készült el.
Édesapja váratlan halála miatt a család visszaköltözött Magyarországra. Ferenc Veszprémben, a piaristáknál érettségizett. A fővárosban, egy patikában helyezkedett el, és megszerezte a gyógyszerészsegédi képesítést. A patikában ismerkedett meg Kosztolányi Dezsővel; ő ajánlotta be egy gazdag gyároshoz házitanítónak. Így szerzett jövedelmével végezte el Budapesten a magyar-német tanári szakot; Császár professzor a Bessenyeiről írott szakdolgozatát doktori disszertációnak fogadta el.
Az igazgató igazi közéleti ember volt Nyíregyházán. Tagja és tisztségviselője volt a Bessenyei Társaságnak. Ennek keretében 1934-ben megindította a Szabolcsi Szemle című folyóiratot, melynek szerkesztője lett. Ugyanebben az évben részt vett Bartók Béla nyíregyházi koncertjének megszervezésében, 1939-ben pedig a zeneiskola szervezésében segédkezett. Pusztakovácsiból (Bakonszeg) Nyíregyházára hozatta 1940-ben Bessenyei hamvait, és az irodalmárt az északi temetőben, a legelső sírhelyen temették el újra.
A front 1944 őszén Nyíregyházát is elérte. Belohorszky Ferenc Budapesten keresett menedéket családjával együtt. Később, 1945 márciusában Debrecenben fogták el, és miután letartóztatták, Nyíregyházára vitték. 1945. június 22-én népbíróság elé állították, és tízévi börtönre ítélték. Tizenhét hónap múlva szabadon engedték. Egy ideig alkalmi munkákból élt, majd egy zsidó származású növendéke segítségével a Gyógyszertár Vállalatnál helyezkedett el. Évtizedeken át az itt szerzett jövedelméből tartotta el a családját. Még életében eltemette feleségét, Argalás Sára francia szakos tanárnőt és mind a három fiát. Ezen kívül volt még két leánygyermeke is.
Nyolcvanhat éves korában hunyt el, 1991. március 8-án temettük el Nyíregyházán. Könyvtárát az újra evangélikus Kossuth-gimnáziumra hagyta. Hálás tanítványai egy, az arcképével ellátott márvány emléktáblát helyeztek el az emeleti könyvtár folyosói falán.
**Dr. Reményi Mihály**
Az Evangélikus Élet 2005/01 számában megjelent írás
Kapcsolódó oldalak:
A Nyíregyházi Evangélikus Egyházközség honlapja
Nyíregyháza on line
Nyíregyháza város honlapja
A Nyíregyházi Kisvasút
|