Domján Elek, szentgyörgyvölgyi
Luther-rózsa
|
A Szentgyörgyvölgyi nemesi előnevet viselő lelkész Sopron megyében, Vásárosfaluban született 1869-ben.
Gimnáziumi tanulmányait a soproni evangélikus líceumban végezte. Ugyanitt kezdte meg teológiai tanulmányait is, amelyet Németországban folytatott.
Lelkészi pályafutása Miskolcon indult, majd Fancsalra választották meg parókus lelkésznek. Életéből harminc esztendőt töltött Sátoraljaújhelyen. Ez a város volt az egykori Zemplén vármegye székhelye. Itt dolgozott nyelvújításunk apostola, Kazinczy Ferenc, itt kezdte meg közéleti pályafutását Kossuth Lajos, aki a helybeli evangélikus egyházközség ügyésze is volt. (A városon átfolyó Ronyva patakot 1920-ban, a trianoni békeszerződésben hajózható folyónak nyilvánították, és itt húzták meg az országhatárt.)
Dr. Domján Eleknek számos egyházi szakmunkája jelent meg. 1921-ben esperes lett a tiszavidéki egyházmegyében. Az áldozati kultusz című műve alapján a debreceni Tisza István Tudományegyetem a vallásbölcselet doktorává avatta. Még fiatal lelkész korában Fancsalon lefordította latinból II. Rákóczi Ferenc fejedelem önéletrajzát, amelyet 1903-ban, Miskolcon adott ki. (Ekkor volt Rákóczi szabadságharcának kétszáz éves évfordulója.)
Közéleti tevékenysége elismeréséül Domján Eleket 1933-ban kormányfőtanácsosi címmel tüntették ki.
Nyíregyházán 1937. február 17-én meghalt Geduly Henrik püspök. Helyére a sátoraljaújhelyi főesperest választották meg. Az új püspök beiktatására 1937. szeptember 7-én Debrecenben került sor. Dr. Domján Elek püspöknek Nyíregyházán mindössze egy esztendő adatott. Hatvanöt évvel ezelőtt 1937. október 24-én meghalt. Nyíregyházán, az Északi temetőben szolgatársa, Geduly Henrik püspök mellett temették el. Ugyanott állították fel emlékművét is, melyen mellszobra is látható.
Dr. Domján Elek egész életén át behatóan foglalkozott a Rákóczi-szabadságharc történetével. Halála után egy héttel 1938. november 2-án a bécsi döntés a Felvidék déli részét visszacsatolta Magyarországhoz. Visszakerült a Sátoraljaújhely melletti Borsi, II. Rákóczi Ferenc fejedelem szülőhelye; Kassa, ahol a fejedelem holttestét helyezték el örök nyugalomra; Munkács, amelyet a fejedelem édesanyja, Zrínyi Ilona védett három éven át; Beregszász, ahol 1703. május 22-én kibontották az Istennel a hazáért és a szabadságért feliratú zászlót; Ungvár, ahol Bercsényi Miklós volt az ungi főispán.
Halálának 65. évfordulóján kegyelettel emlékezünk Nyíregyháza második evangélikus püspökére. Most, amikor a Rákóczi-szabadságharc háromszáz évvel ezelőtti kezdetét ünnepeljük, ne feledjük, hogy száz évvel ezelőtt dr. Domján Elek személyében egy evangélikus püspök tisztelgett Rákóczi emlékiratának lefordításával a szabadságharc évfordulója előtt.
**Dr. Reményi Mihály**
Kapcsolódó oldalak:
Nyíregyháza város honlapja
A nyíregyházi villamos
|