Választék
Protestáns Honlap
Magyarország (Hu)
Nyíregyháza (Hu)
Gömöri János
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek
Aktualitások

Gömöri János

Özvegy édesanyja óvónői fizetésből nevelte 5 árva gyermekét, ahol János a harmadik.

Érettségi után a jófejű gyerek rokoni kapcsolat révén Eperjesre kerül, hogy papi pályára készüljön. A Kollégium része volt a teológián kívül a jogakadémia, a gimnázium és a tanítóképző. "Az új környezetben lassan megszűnt bennem a kishitűség, a magam kevésre becsülő érzés, ami gimnazista koromban eluralkodott rajtam. Már a második szemeszterben tandíjmentes lettem és a konviktusban ingyenes ellátásban részesültem. Privát órákat szereztem. Így anyagi gondoktól mentesen tanulmányaimra fordítottam szabad időmet " - írja önéletrajzában. A kollégium bevégzése után Zelenka Pál, a tiszai egyházkerület püspöke Greifswaldba küldi ösztöndíjasnak. A következő évben nevelősködik a Gencsy családnál, hogy segítse Zsuzsa húga továbbtanulását, majd beiratkozik a kolozsvári egyetemre, ahol 2 év alatt megszerzi a tanári oklevelet. Ott találkozik Schneller Istvánnal, a pedagógia országos hírű tanárával. "Tanácsai felejthetetlenek maradtak, befolyással voltak tanári működésemre. Az ő közelében alakult ki a lelkivilágom, ami képesített, ami rábírt, hogy önzetlenül, lelkes odaadással a magyar tanügy szolgálatára áldozzam életemet".

 1897 szeptemberében megválasztják az eperjesi Evangélikus Kollégium Főgimnáziuma történelem tanárának, majd 1903 szeptemberében igazgatójának. A tanári kar közmegbecsülése ebben a tisztben 3 évente megújította 1927-ig, amíg magyar nyelvű tanítás folyhatott Eperjesen.

Közben 1907 őszén megszervezi az Országos Evangélikus Tanáregyesületet, melynek titkárává választják. 1914 augusztusában létrehozza a Vöröskereszt szervezetét Sáros megyében, s rögtön ápolónői tanfolyamot is indít 186 résztvevővel, mert az orosz front az áttörés révén a közelükben húzódik s a városban több tábori kórház működik 2000 ággyal.

 1930-ban tudomására jut, hogy a korábban evangélikus, de most katolikus templomból exhumálják a Caraffa vésztörvényszék evangélikus áldozatait. Rögtön megkezdi az újratemetés szervezését és november 12-én az evangélikus templomba való újratemetés egy országhatárt átlépő nagy ünnepséggé lesz, amihez hasonló csak 1906-ban Rákóczi - Thököly újratemetése volt.

 1931-ben átköltözik feleségével Kassára. Ekkor kapja emlékül tisztelőitől az Evangélikus Múzeumban látható 90 cm-es díszes "pálmaágat", amelyet régi írótollnak is lehet tekinteni, s amelynek 193 levelén tisztelőinek nevei olvashatók.

Az a terve, hogy visszavonul a közszerepléstől, de pedagógiai hajlama nem hagyja. Kassán is bekapcsolódik a kultúréletbe. A Kazinczy Társaság tagja lesz, majd annak főtitkára. Tevékenysége az egész városban közismert és köztiszteletet szerez. A magyar evangélikus gyülekezet tiszteletbeli felügyelőjének is megválasztják.

 1947-ben feleségével együtt áttelepítik Szlovákiából sok ezer magyar családdal együtt. Sóskútra kerül, a világ végén fekvő kis faluba 288 Ft-os nyugdíjjal. Szalatnai Rezső írja: "Nem törte meg, hogy falura került 78 éves korára és elvesztette a városi világát.... Történelmi leckének vette, - már ezért sem szabad elfelejtenünk hitét és pedagógiáját. Más talán elérzékenyedik, ha belép a számára rendeltetett házba, melynek padlója behorpadt első lépése alatt és teteje majdnem rászakad. Ez a kemény öreg ember szerszámokat fogott, kőművest hozatott, együtt javították ki a házikót. Aztán sietett a tanácsházba, mert a falu éppen a sóskúti letelepedés századik évfordulóját és a szabadságharcot ünnepli. Előadásokat rendezett és lankadatlan hévvel magyarázta, mit értsenek Sóskúton is Petőfi forradalmán".

Sóskúton a falu könyvtárosa lesz, a falunak buszjáratot és villanyáramot szerez. Mivel nem tudja megművelni a neki juttatott szőlőt és sovány földet, azt a Tsz-nek adja. Ott írja meg könyvét: "Emlékeim egy letűnt világról", ami 1964-ben jelenik meg

Felesége halála után Hidegkútra kerül a nyugdíjas pedagógusok otthonába, s rendezi értékes kéziratait, amik közül már megjelent "Eperjes és az evangélikus kollégium története" az Evangélikus Múzeum kiadásában. Írásait a felekezeti és nemzetiségi harcok felett álló, krisztusi szeretet hatja át.

 97 éves korában, teljes szellemi frissességben ment haza mennyei Atyjához.

         Társoldalak
 
  Belohorszky Ferenc dr.
Benczúr Gyula
Domján Elek, szentgyörgyvölgyi
Vietorisz József


Protestáns Honlap Magyarország (Hu) Nyíregyháza (Hu) Gömöri János

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster