Teszt honlap

Teszt honlap
Navigare...
Próbaoldal

Már 1914-ben megalakult a Kelenföldi Evangélikus Templomépítő Egyesület, de a háborús évek ítéletnapjai s lelki dermedtsége miatt csak 1924-ben ért be az építkezés gondolata. A főváros 1925-ben adományozta a jelenlegi telket az egyháznak. A tervek elkészítésével Schulek Jánost (a Halászbástya és a Mátyás templom építészének, Schulek Frigyesnek a fiát) bízták meg. Az alapkő letételét 1926. szeptember 19-én ünnepelték, a templomot l928-ban avatták fel.

Ez az egyházi épület Magyarországon az elsők között adott helyet egy épülettömbben a gyülekezeti munka különböző tevékenységeinek. Schulek János egységes stílusban kialakított épületcsoportjának magva a templom, ehhez csatlakozik kétoldalt 1-1 épületszárny. Eredeti módon, a tanácstermet a mellette levő templomtérrel két hatalmas ajtó köti össze, amelyeket ünnepeken kinyitnak.

A templom neoromán stílusban épült, a bejárat kapubélletes megalkotásában és az ajtók, ablakok lezárásának félkörívében érezteti román jellegét. De a templomtér nem különül hajókra, és a dongaboltozat csak a karzati és a szentélyrészre szorítkozik. Hármastagolásu főhomlokzata a mellékutcára néz. Középen emelkedik a harangtorony, mellette kétoldalt 1-1 hatszögalapú, belül kerek alaprajzú melléktorony, karzatra vezető lépcsőkkel. A kétszer olyan magas főtorony (31m) harangházát széles kettős ablakok díszítik. Az előtérből néhány lépcső vezet az 1989-ben kialakított kolumbáriumba.

A belső teret ritmikusan tagoló vasbeton ívekhez kapcsolódik a fából készült mennyezet. A karzat két vékony pilléren nyugszik. A Rieger-cég orgonáját 1934-ben avatta fel az egyházközség. Az orgonát 1974-ben átépítették Sulyok Imre tervei szerint.

Gyülekezettörténet
Aktualitásokk