2. 2. Az Egyezményben megfogalmazott gyermekjogok természetük szerint
Hivatkozás: (4)
A gyermek személyéhez fűződő jogok
- A gyermeknek joga, hogy szüleitől akarata ellenére el ne válasszák, kivéve azokat az eseteket, amikor éppen a gyermek joga kívánja meg az elválasztást.
Ez a joga illeti meg a gyermeket abban az esetben is, amikor szülei elválnak és ő személyes kapcsolatot tart mindkét szülőjével.
A hatóságaink e jog értelmében akadályozzák meg a gyerekek törvényellenes külföldre utaztatását és ott tartását.
- A gyermekek által legfontosabbnak ítélt jog az Egyezmény azon rendelkezése, hogy minden őket érintő kérdésben szabadon kinyilváníthatják a véleményüket. A rendelkezésből egyértelműen kitűnik az is, hogy a gyermek véleményét korára és érettségi fokára figyelemmel kell tekintetbe venni.
A jogok gyakorlásának alapvető meghatározója, hogy mindenki a saját jogait mások jogai érvényesítésének sérelme nélkül gyakorolhatja.
- Rögzíti az egyezmény, hogy a gyermeket nem szabad alávetni magánéletével, családjával, lakásával vagy levelezésével kapcsolatos önkényes vagy törvénytelen beavatkozásnak, illetve becsülete vagy jó hírneve elleni jogtalan támadásnak.
- Az egyezmény értelmében a kisebbséghez tartozó gyermek nem fosztható meg attól a jogától, hogy saját kulturális életét élje, vallását gyakorolja, illetve csoportjának többi tagjával együtt saját nyelvét használja.
- A részes államok elismerik a gyermeknek a pihenéshez és a szabadidő eltöltéséhez, a korának megfelelő játékhoz és szórakoztató tevékenységhez való jogát.
- Követelményeket állapít meg az egyezmény az oktatás színvonalának meghatározásához.
Meghatározza az oktatás céljait: elő kell segítenie a gyermek személyiségének kibontakoztatását, tehetségének, képességeinek önmaga legtágabb határáig való fejlesztését. A gyermekben tudatosítani kell az emberi jogok, az alapvető szabadságjogok tiszteletben tartását, szülei, személyazonossága, a nyelve, a nemzete kulturális értékei iránti tiszteletét, a más országok eltérő kultúrái iránti megbecsülést. Fel kell készíteni egy szabad társadalomban az élettel járó mindenfajta felelősségvállalásra.
Tudatosítani kell benne a természeti környezet iránti megbecsülést.
- Az Egyezmény rögzíti azt a jogát, hogy védelemben részesüljön a gazdasági kizsákmányolás ellen, ne legyen kényszeríthető semmiféle számára ártalmas munkára.
- A részes államok igyekeznek a gyermek életének minden viszonylatát védeni, ezért minden intézkedést megtesznek annak érdekében, hogy megvédjék a gyermeket a kábító- és pszichotrop szerek fogyasztásától.
- Az Egyezményben írtak szerint az államok megvédik a gyermeket a nemi kizsákmányolás, nemi erőszak minden formája ellen.
A továbbiakban ismertetett jogok, bár a gyermek érdekeit szolgálják, adott esetben korlátozás alá esik a gyakorlásuk.
- A véleménynyilvánítás szabadságának joga magában foglalja a teljes körű tájékoztatást, de korlátozható, amennyiben mások jogait és jó hírnevét nem tartja tiszteletben, illetve az állam biztonsága, a közrend, közegészségügy, a közerkölcs védelme érdekében szükséges.
- Tiszteletben tartják a Részes államok a gyermek gondolat-, lelkiismeret-, és vallásszabadsághoz való jogát és azt a szülői jogot, hogy e jogának gyakorlásában képességei fejlettségének megfelelően irányítsák. Korlátozásai a közrend, a közbiztonság, a közegészségügy, a közerkölcs, vagy mások alapvető jogainak és szabadságának védelme.
- Elismerik a részes államok a gyermek egyesülési és békés gyülekezési jogát. A demokratikus társadalomban az állam biztonsága, a közbiztonság, a közrend, a közegészségügy és közerkölcs, vagy mások jogainak és szabadságának védelme érdekében korlátozható.
A szociális jogok
- A gyermek családban történő nevelését célozzák meg, ahol a szülőknek közös a felelősségük a gyermek fejlődéséért. A jog érvényesítését a hatóságok azzal segítik, hogy megfelelő segítséget nyújtanak a szülőknek a gyermek neveléséhez, gondoskodnak a gyermekjóléti intézmények, szolgálatok, létesítmények létrehozásáról.
- A szellemileg, vagy testileg fogyatékos gyermekeknek teljes életet kívánnak biztosítani, ehhez nyújtanak segítséget. A részes államok elismerik a fogyatékos gyermekek különleges gondozáshoz való jogát.
- Elismerik minden gyermeknek a lehető legjobb egészségi állapothoz való jogát, valamint, hogy orvosi ellátásban és gyógyító nevelésben részesüljön.
- Minden gyermeknek joga van a szociális biztonsághoz, azaz, hogy olyan színvonalon élhessen, ami lehetővé teszi a megfelelő testi, szellemi, erkölcsi társadalmi fejlődését.
- A gyermekek oktatáshoz való jogát az Egyezmény az esélyegyenlőség elve alapján kívánja biztosítani, ezért: az alapfokú oktatást mindenki számára kötelezővé és ingyenessé teszik; minden gyermek számára legyen elérhető a középfokú oktatás; további intézkedéseket hoznak az oktatás ingyenességének bevezetésére, szükség esetén anyagi segítségnyújtásra; bárki képességeitől függően bejuthasson a felsőoktatásba; mindenki számára legyen elérhető az iskolai és pályaválasztási tanácsadás; intézkedéseket tesznek a mindennapi iskolába járás biztosítására és a lemorzsolódás csökkentésére.
Közigazgatási jellegű jogok
- A gyermeket anyakönyvezése után megilletik azok a jogok, hogy nevet kapjon, állampolgárságot szerezzen, lehetőség szerint ismerje szüleit, és ők neveljék.
- Az államok minden intézkedést megtesznek annak érdekében, hogy megvédjék a gyermeket az erőszak, a támadás, a fizikai és lelki durvaság, az elhagyás vagy elhanyagolás, a rossz bánásmód ellen.
- Törvényben elismert joga van a gyermeknek saját személyazonossága megtartásához, joga van a tájékoztatáshoz.