3. 1. A tanulók egyéni jogai
A tanuló állampolgár és gyermek is egy személyben. Jogaira az általános állampolgári jogok mellett a gyermekekre vonatkozó jogszabályok is érvényesek a tanulói jogviszonyából következő diákjogokkal együtt. A jogai gyakorlása közben nem korlátozhat másokat e jogainak érvényesítésében.
Emberi és állampolgári jogok
Mindezt az iskolai életre alkalmazva: a gyermeknek joga, hogy biztonságban, egészséges, tiszta környezetben neveljék és oktassák, ahol sem a berendezés, sem a rábízott feladat nem veszélyezteti az egészségét.
A gyermeket nem szabad kitenni semmilyen fizikai és lelki erőszaknak, nem szabad megalázni, vagy megalázóan megbüntetni.
Jogai megsértése esetén jogorvoslati eljárást indíthat.
A levelezéshez és a levéltitokhoz való joga viszont nem érvényesülhet, mert korlátozza a levelet továbbító tanulót tanuláshoz való jogában. A tanár elveheti, de el nem olvashatja a tanórán elkobzott levelet.
Nem lehet hátrányosan megkülönböztetni politikai nézetei, vallása miatt.
A diák joga, hogy véleményét bármiről elmondhatja úgy, hogy ezzel mások emberi méltóságát nem sérti meg. Személyét és tanulmányait illető kérdésekben tájékoztatást kapjon, kérdést tegyen fel, javaslatot fogalmazzon meg.
Az órarendet úgy kell alakítani, hogy a nehéz órák után a tanuló mozoghasson, kényelmesen elfogyaszthassa a tízóraiját. A szünet sérthetetlen!
Az iskolának tiszteletben kell tartania a diák személyiségének szabad kibontakoztatásához való jogát, cselekvési szabadságát, a családi élethez és magánélethez való jogát. Nem lehet tehát büntetni, vagy hátrányosan megkülönböztetni amiatt, hogy hogyan öltözködik, milyen a hajviselete, hova jár szórakozni. Ebből a szabályból következik, hogy ezeket a dolgokat a házirend sem szabályozhatja.
Gyermeki jogok
Azaz a tanulónak joga, hogy anyagi helyzetétől függően különböző kedvezményekben részesüljön: pl. tankönyvtámogatás, étkezési támogatás, szociális és tanulmányi ösztöndíj.
Joga, hogy igénybe vegye az intézmény létesítményeit, felszereléseit. Rendszeres egészségügyi felügyelethez és ellátáshoz jusson.
Az oktatásban való részvétel nemcsak jog, hanem kötelesség is a tanköteles koron belül. A tanuló joga, hogy képességének és készségeinek megfelelő oktatásban részesüljön, kötelessége viszont, hogy az iskolai foglalkozásokon részt vegyen, felkészüljön a tantervi követelmények teljesítésére.
Diákjogok
A közoktatási törvény a nemzetközi egyezmény rendelkezéseinek megfelelően szabályozza a diákok jogait. A diáknak joga van:
Mivel a Gyermekek Jogairól Szóló Egyezmény a gyermekekkel kapcsolatos eljárásban a gyermek érdekének mindenek felett álló figyelembevételét írja elő, ezért a közoktatási törvény is úgy rendelkezik, hogy a diák és az intézmény közötti jogvitában a tanuló javára kell dönteni olyan esetben, ha a tényállás nem tisztázható megnyugtatóan.