3. 6. A diákjogorvoslatok belső szabályozása

Hivatkozás: (18)

A diákjogorvoslatok iskolán belüli normatív szabályozását, az együttműködést a diákönkormányzattal a közoktatási törvény teszi kötelezővé az iskolavezetés számára. Ez egyébként természetes is egy demokratikusan működő iskolában, ahol a tanulók együttműködő partnerei az oktató-nevelő munkának.

Belső döntés alapján jönnek létre ezek a fórumok és eljárások. Célszerű őket az iskolai házirendben, szervezeti és működési szabályzatban rögzíteni. Ezek után természetesen a pedagógusokra nézve kötelező érvényűek. A lehetőségek gazdag tárházából válogathat az iskolavezetés és a nevelőtestület, hogy ezeket a diákok elé tárva kiválaszthassa az intézmény jellegének legmegfelelőbbet.

Diákjogok szószólója

Ez választott tisztség lehet az iskolában, amelyet tanuló vagy felnőtt egyaránt betölthet. A választásának szabályait a választásban részt vevők (igazgató, nevelőtestület, diákönkormányzat, társadalmi szervezetek) együtt határozzák meg valamelyik belső normában.

Iskolatanács

Létrehozása, működtetése az igazgató, a nevelőtestület, a diákönkormányzat szabad megállapodásán alapuló belső szabályozással történhet (SZMSZ, házirend, külön szabályzat stb.).

Feladata a diákok által benyújtott panaszok elbírálása. Az iskolatanács elé a diákönkormányzat, mint a tanács tagja, viszi az ügyet. Az iskolatanácsban az igazgató, a pedagógusok, a szülők és az iskolát támogató szervek képviselői is jelen vannak, a panaszelbírálás nyilvánosan történik, ez komoly biztosíték a pártatlanságra. Az iskolatanács döntése az igazgatóra is kötelező jellegű.

Panaszfórum az iskolában

Feladata a diákok által benyújtott panaszok elbírálása. Létrehozása, működtetése az iskolatanáccsal azonos módon történik. Elnevezése lehet iskolai bíróság, vagy diák-érdekvédelmi döntőbizottság, vagy egyszerűen panaszfórum.

Panaszfórum az iskolán kívül

E külső panaszfórum lehet egy iskolán kívüli diák-ombudsmann, lehet egy diákpanaszokkal foglalkozó társadalmi szervezet vagy szakértő intézmény vagy több iskola által erre a célra létrehozott fórum. A választott bíráskodás mintájára egy iskolán kívüli fórum elismerése a panaszügyekben való állásfoglalásra. Megbízhatóan működő belső megelőző panaszfórumot feltételez, ha az iskola ki meri vinni házon kívülre a tanulói panaszt. Pedagógiailag és jogilag is a legkorszerűbb eljárás.

Diákparlament

Jelenleg a közoktatási törvény az oktatási miniszter tanulói jogokkal kapcsolatos tájékoztató fórumaként határozza meg. A törvény szerint tehát csak Országos Diákparlamentet kell háromévente tartani, de ez a szabály nem zárja ki, hogy az iskolákban gyakrabban tartsanak diákparlamentet. Helyi szinten a megtartása az igazgató akaratán múlik.

A panaszok szempontjából a diákparlament közvetlen fórum ugyan, de a panaszok áramlása esetleges, eléggé kiszámíthatatlan, és a panaszos további érdekvédelmét sem garantálja.

A diákparlament a csoportos típusú panaszok, a kollektív érdekvédelem körébe tartozó ügyek célszerű fóruma. Alkalmas az iskolai demokratizmus értékeinek erősítésére, a meggyőzés, a vita, a nevelés, a tájékoztatás, az érdemi válasz fórumának megteremtésére. Előkészítését a diákönkormányzat végzi, másodfokú jogorvoslati fórumként is működhet.

Igazlátó nap

Pál Tamás nevéhez fűződő módszer. Részletes leírása megtalálható az Iskolapolgár Alapítvány által kiadott Igazlátó nap című könyvben.

Diákigazgató

Két funkciót kaphat a megalkotóitól.

A tanítási napok bizonyos részének időtartama alatt ő irányítja az iskola belső életét.

Az egész tanév ideje alatt gyakorolhat bizonyos funkciókat, amelyeket részben vagy egészben átadott az igazgató neki. Például a diákönkormányzattal vagy diákjogi ügyekkel kapcsolatos döntéseket vagy azok előkészítését.

Iskolai Házirend-bizottság

Feladata a házirend védelme és folyamatos megújítása, az újonnan jelentkező problémák szabályozása, házirend-módosító javaslat kidolgozása.

Társadalmi szervezetek iskolai csoportjának megalakítása diákjogvédelmi célokra

Pedagógiai szakmai, gyermek-érdekvédelmi, diákjogvédelmi szervezetek hozhatják létre diákjogi és érdekvédelmi problémák kezelésére.