A Gusztáv Adolf Gyámintézet rövid története
Gusztáv Adolf svéd király Lützennél esett el 1632-ben, amikor a protestáns egyházak szabadságáért harcolt. Azóta az evangélikusok őrzik emlékét, hiszen a mi szabadságunkért harcolt a 30 éves háborúban.
Ahol elesett, egyszerű földműves emberek egy követ állítottak és ráírták GA 1632. Így őrizték emlékét. Halála 200. évfordulóján 1832-ben emlék istentiszteletet tartottak ezen a helyen. Majd amikor azon gondolkodtak, hogyan állítsanak méltó emléket neki, evangélikus lelkészek felvetették azt a gondolatot, hogy úgy lehetne méltón emlékezni rá, ha gyűjtést szerveznének a rászoruló gyülekezetek részére.
Ezzel a céllal alakították meg 1842-ben a Gusztáv Adolf Egyesületet Lipcsében. Azóta él és segít ez az egyesület és GA emlékét úgy őrzi, hogy segít a szegényeken.
Magyarországon Székács József pesti lelkész, püspök indította el a gondolatot, akit úgy neveztek: az ország első koldusa. 1843-ban egy öttagú bizottság ment Lipcsébe, hogy tanulmányozza a német intézményt és csatlakozzon ahhoz.
Székács József1844-ben született a "Pesti Előleges Gyámintézet". A kormány azonban nem akarta a csatlakozást. 12 éves küzdelem után 1860-ban a Dunántúli Ker. Gyámintézet alakult meg először, majd 1860 októberében az Egyetemes Egyházi Gyámintézet is megindult. Elnöke Székács József lett, az első gyűjtésből 23.476 Ft tőkével indultak.
Azóta él ez az intézmény, bár az elmúlt évtizedekben nem volt szabad német neve miatt Gusztáv Adolf Gyámintézetnek nevezni, ezért lett itthon egy időre Gyülekezeti Segély a neve. Napjainkban a fordulat után újra eredeti nevén működik, évente gyűjtés folyik, hogy egy-egy templomot építő vagy renováló gyülekezeten egyházunk összefogással közösen segítsen.
Gusztáv Adolf svéd király |
A kő, amit halála emlékére állítottak |
Székács József evangélikus püspök |