Vonalvég
Előfizetés
Egyházkerület
Evangélikus honlap

Hírek - Lelki táplálék - Fáklyafény - Aktuális - Egyháztörténet - Iskoláink - Megkérdeztük - Könyvbemutató - Gyermekoldal - Versek - Egyéb - Visszhang - Pályázatok - Arcképcsarnok

Egyházkerületünkben történt
Lelki táplálék
Igehirdetések, áhitatok, meditációk
Fáklyafény
"Szent igédnek fáklyafénye" - gondolatok az egyházi esztendő heti igéiről
Az eltelt hónap aktuális témája
Egyháztörténet
Válogatás egyházkerületünk múltjából
Iskoláink
Beszámolók oktatási intézményeink életéből
Megkérdeztük
Interjú érdekes emberekkel aktuális témákról
Könyvbemutató
Egyházkerületi és egyéb fontos kiadványok bemutatása
Gyermekoldal
Rejtvények, gyerekírások, gyerekrajzok
Versek
Irodalmi illusztrációk
Minden más
Visszhang
Szerkesztői üzenetek, levelek, reagálások
Egyházkerületi pályázatok, díjak
Arcképcsarnok
Ismert lelkészek és nem-lelkészek
Evangélikus Egyház - Online újságok - Dunántúli Harangszó - Archívum - 2004 - 2 - Lehel László evangélikus lelkészt, a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat igazgatóját

Megkérdeztük

Jelenleg milyen szolgálatot végez a Magyar

Gyakorlati munkánk két alappilléren nyugszik. Szerte a világban - szakmailag felkészülten és hozzáértéssel - humanitárius segítséget nyújtunk katasztrófák esetén, itthon pedig a protestáns és ortodox egyházak kinyújtott karjaként különböző jellegű szociális feladatokat végzünk. Utóbbiak közé alapvetően a kötelező állami szociális feladatok átvállalása (állami finanszírozással), a nem kötelező, de államilag támogatott feladatok átvállalása és a saját anyagi forrásból működtetett programok tartoznak. A gyakorlatban ez többek között családok átmeneti otthonainak, illetve családsegítő és gyermekjóléti intézményeknek működtetését, szenvedélybetegek kezelését, roma-program működtetését, hajléktalanok számára melegedő helyiségek fenntartását, szociális és jogi tanácsadást jelent. Szociális központjaink Budapesten, Miskolcon, Olaszliszkán, Debrecenben, Orosházán, Gyulán és Szolnokon találhatók.

Magyarország egyik legnagyobb, nemzetközileg is elismert segélyszervezeteként a világ számos pontján segítünk humanitárius katasztrófák károsultjain. Legutóbbi, Irakban indított segélyprogramunk keretében gyógyszert szállítottunk, és a mai napon is folyik egy iskola felújítása, míg harmadik éve tartó afganisztáni munkánk során már nyolc iskolát és egy klinikát újítottunk fel, illetve egy iskolát építettünk. Csecsenföldön, 1995 óta, egyetlen bejegyzett magyar segélyszervezetként dolgozunk. Az eltelt évek folyamán menekülttáborokat tartottunk fenn, iskolát újítottunk fel, árvízkárosultakat segítettünk, pillanatnyilag pedig az elmúlt hónapok során tájfun okozta károkat segítünk helyrehozni a térségben. Jelen vagyunk Szandzsák-Szerbiában, ahol ingyenkonyhákat tartunk fenn, és mezőgazdasági fejlesztőprogramot indítottunk el. Kárpátalján utcagyerek-programunk van, számítógép és internet-használatot biztosító tele-házat hoztunk létre, valamint időseket és rokkantakat segítő munkákat végzünk. A közeljövőben indulunk Iránba, ahol a földrengés okozta károk helyreállításában veszünk részt. Ennek megvalósításához saját gyűjtést indítottunk, nemzetközi pályázatok alapján kapunk támogatást, illetve az ökumenikus imahéten meghirdetett adománygyűjtésből szeretnénk finanszírozni a helyreállítást. Humanitárius munkánkkal kapcsolatban egy tavaly őszi, igen rangos eseményt kell még megemlíteni. 2003. november 7-én a szeretetszolgálat Brüsszelben írt alá együttműködési megállapodást az Európai Unió Humanitárius Szervezetével. A jelentős pályázati lehetőségeket nyújtó csatlakozás egyben segélyszervezetünk tizenhárom éves, magas színvonalú humanitárius munkájának nemzetközi szintű elismerését is jelenti, hiszen a magyarországi segélyszervezetek közül egyedüliként, a 2004-ben az EU-ba belépő tíz állam közül pedig csak a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat, illetve két cseh és egy lengyel segélyszervezet vált tagjává az uniós humanitárius szervezetnek. Jelenleg az 1% adófelajánlásokért kampányolunk, hiszen ez olyan támogatási forma, mely nem kerül külön költségbe az adófizetőknek. Csupán az adóbevallás mellé kell csatolni a szeretetszolgálat adószámát (19662927-1-43) tartalmazó rendelkező nyilatkozatot, az így befolyó támogatás pedig hatékonyan segíti a szervezet működését. Ezúton is szeretnék köszönetet mondani a Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület, az egyházmegyék, gyülekezetek és a hívek közvetlen és közvetett támogatásáért, és továbbra is szeretettel fogadunk adományokat a 11705008-20464565-ös számlaszámunkon.

Menyes Gyula (püspöki titkár, Győr)

Regionális hozzárendelés: Magyar Ökumenikus Segélyszervezet

Keresztény honlapok