Vonalvég
Előfizetés
Egyházkerület
Evangélikus honlap

Hírek - Lelki táplálék - Fáklyafény - Aktuális - Egyháztörténet - Iskoláink - Megkérdeztük - Könyvbemutató - Gyermekoldal - Versek - Egyéb - Visszhang - Pályázatok - Arcképcsarnok

Egyházkerületünkben történt
Lelki táplálék
Igehirdetések, áhitatok, meditációk
Fáklyafény
"Szent igédnek fáklyafénye" - gondolatok az egyházi esztendő heti igéiről
Az eltelt hónap aktuális témája
Egyháztörténet
Válogatás egyházkerületünk múltjából
Iskoláink
Beszámolók oktatási intézményeink életéből
Megkérdeztük
Interjú érdekes emberekkel aktuális témákról
Könyvbemutató
Egyházkerületi és egyéb fontos kiadványok bemutatása
Gyermekoldal
Rejtvények, gyerekírások, gyerekrajzok
Versek
Irodalmi illusztrációk
Minden más
Visszhang
Szerkesztői üzenetek, levelek, reagálások
Egyházkerületi pályázatok, díjak
Arcképcsarnok
Ismert lelkészek és nem-lelkészek
Evangélikus Egyház - Online újságok - Dunántúli Harangszó - Archívum - 2004 - 2 - Egyházkerületünk az internet országútján

Egyházkerületünk az internet országútján

Szaknyelven szólva nagyszabású projektbe kezdett egyházunk az elmúlt hónapokban. Az országos egyház internetes honlapja mellett az egyházkerületek külön is lehetőséget kaptak arra, hogy megjelenjenek a világhálót szőtt virtuális világban. Decemberi lapunkban már jeleztük, hogy karácsonyra szerettük volna mi is elindítani ezt a fajta megjelenést. De éppen az ünnep közelsége és az alapos előkészítés akadályozott meg abban, hogy az ígért határidőt tartani tudjuk. A komoly átgondolás és tervezés miatt több időre volt szükség ahhoz, hogy megépítsük és berendezzük honlapunkat az interneten. Néhány hete azután megtörténhetett a hivatalos bejelentés. Egyházkerületünk az internet virtuális világában is otthonra lelt. Ettől kezdve már nemcsak a győri sétálóutcán közlekedők, hanem mindazok ránk lelhetnek, akiknek lehetőségük van ezen a sztrádán is közlekedni. Az érdeklődést mutatja, hogy a látogatókat számláló program az első nap közel száz látogatót jelzett, és azóta is naponta közel harmincan kattintanak honlapunkra.

Bizonyára vannak látogatóink között, akik véletlenül csodálkoznak ránk, és vannak, akik tudatosan írják be a keresőbe címünket. Akik pedig ellátogatnak hozzánk, azoknak a lehető legtöbb információt kell kapniuk egyházkerületünk életéről. És mindenképpen valami többletet, amit csak nálunk találhatnak meg. Ez a kettős elv vezérelt, amikor egyházkerületünk honlapjának tervezésébe kezdtem. Alapvető szempont volt, hogy ne valamiféle vállalati struktúraként mutassuk be kerületünket, hanem embereket, közösségeket, gyülekezeteket lássunk magunk előtt. A többletet pedig azért kellett komolyan átgondolni, mert havonta megjelenő újságunk on-line változata - amely 1998 óta Babics Csaba líceumi tanár szolgálata nyomán az interneten is olvasható - mindig tartalmazza a legaktuálisabb híreket, tudnivalókat. Tehát két párhuzamosan szerkesztett honlapról van szó, amelyeknek kölcsönösen ki kell egészíteniük egymást. Az új honlap az általános információkon, az eseménynaptáron és a névtár-keresőn túl nagy hangsúlyt fektet az egyháztörténetre, egyházmegyéink, nagyjaink, kórusaink bemutatására. Intézményeinkről, jelképeinkről, kiadványokról is olvashatnak az idelátogatók. Folyamatosan bővítendő fotóalbum tekinthető meg a dunántúli templomokról. Tanulmányok címszó alatt pedig presbiteri, közgyűlési határozatok, püspöki körlevelek és fontosabb előadások szövege olvasható. Az ökumenikus kapcsolatok külön hangsúlyt kapnak. Az egyházkerület által létesített díjakról, alapítványokról és pályázatokról is kapható információ. Talán érdemes külön kiemelni egy számítógépes DOS program letöltésének lehetőségét, amely üzemanyag címszó alatt érhető el. Ez negyedévenkénti frissítéssel kerül a honlapra, és az adóhivatal által közzétett - aktuális - üzemanyagárakkal számolva lehetőséget ad néhány másodpercen belül a szolgálati vagy saját gépkocsik útiköltségének elszámolására. Végezetül mindenképpen hangsúlyozni kell, hogy ez nem a püspöki hivatal honlapja, hanem egész egyházkerületünké. Az, hogy folyamatosan épüljön, kiegészüljön, közös ügyünk. Ez a legkisebb gyülekezeteknek is lehetőséget ad arra, hogy megmutassák magukat a világnak. Sokszor azt hisszük, hogy az egyházközség határán kívül senki nem kíváncsi a nálunk folyó munkára. Tapasztalatom, hogy egy apró, néhány soros hír a Föld másik oldalán is képes emberi szíveket megérinteni, mert az elszármazottaknak hihetetlenül nagy öröm, hogy szülőföldjükről, egykori gyülekezetükről, templomukról hallhatnak. Hálájukat sokszor adományokkal köszönik meg, ami itthon áldássá válik. A honlap nyújtotta lehetőség tehát mindannyiunk ügye. A hozzám érkező eseményeket (ami a jövőben lesz), híreket (ami már megtörtént), gyülekezettörténeteket azonnal továbbítom a világhálóra. Érdemes mindig rákattintani a fórum menüpontra, mert itt szeretnénk megjelentetni rövid gondolatokat, véleményeket aktuális témákról. Tehát várom a visszajelzéseket, leveleket, véleményeket, de különösképpen azokat az anyagokat, amelyekkel bővíthető egyházkerületi honlapunk. Látogassanak el hozzánk, legyen felüdülés itt megpihenni mindenkinek, aki egy rövid időre megáll nálunk az internet végtelen országútját járva.

Menyes Gyula püspöki titkár

Regionális hozzárendelés: Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület