Saját pályázataink
Pályázat kiírója: FMM HEFOP IH
Pályázat célja: HEFOP 4.2.1 - "A társadalmi befogadást támogató szolgáltatások infrastrukturális fejlesztése".
Egy komplex Nappali Ellátás kialakítása, amely elősegíti a munkaerőpiacba való regisztrációt, elősegíti a társadalmi beilleszkedést, és hozzájárul célcsoportunk társadalmi kirekesztettségének csökkentéséhez.
Pályázat címe: HEFOP 2.3.2 - "Nappali Oltalom"
Elnyert támogatás: 229. 237. 398 Ft
Megvalósítás időtartama: 2005. 07. 15. -- 2007. 09. 30.
" A társadalmi befogadást támogató szolgáltatások infrastrukturális fejlesztése"
Nappali Otalom cimű program
A PROJECT INDOKOLTSÁGA (az elképzelés társadalmi előzményei)
Nyíregyházán a 160. 000 lakosú megyeszékhelyünkön közel 400 hajléktalan él és a hajléktalanok befogadóképessége még jelenleg is igen korlátozott, más megyeszékhelyekhez képest. Az eddig kiépített hajléktalanellátó rendszer legkritikusabb pontja a Nappali Melegedő és a Népkonyha rossz működési feltétele – csekély befogadóképessége és a jelenlegi telephely társadalmi el nem fogadása. Az intézményrendszer gyors szakmai fejlődése ellenére, a célcsoport társadalmi és foglalkoztatási reintegrációja nehézkes. Az itt említettek és az ehhez kapcsolódó helyi viszonyok adták a "Nappali Oltalom" című project ötletét.
A PROJECT BEMUTATÁSA
A Nemzeti Fejlesztési Terv, Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program kínálatával élve az Oltalom Szeretetszolgálat 2004. 10. 08-án "Nappali Oltalom" címmel nyújtotta be projectjét azzal az alapvető céllal, hogy a nyíregyházi hajléktalanellátó rendszer növelje befogadóképességét és olyan minőségi ellátással működjön tovább, amellyel megvalósítja célcsoportja társadalmi és munkaerő-piaci reintegrációját.
A "Nappali Oltalom" című beruházási projectünk egy célrendszer kiépítését szorgalmazza annak érdekében, hogy egy szolgáltató központ létesítésével közelebb kerüljenek a társadalmi tagok egymáshoz (hajléktalan és nem hajléktalan célcsoportok) a szolgáltatásokért. Miközben tágítjuk a hajléktalanok társadalmi kapcsolati rendszerét, a szolgáltatásokban való részvételükkel munkaerő-piaci reintegrációjuk megvalósul.
A project Nyíregyháza Rákóczi út 104 szám alatt valósul meg, amelyhez az ingatlant intézményük a Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzatához benyújtott ingatlanhasznosítási pályázaton nyerte el.
A PROJECT ÁLTAL LÉTREHOZOTT FEJLESZTÉSEK
I. Leendő 890 nm2 alapterületű "A" épület, a szolgáltatások centruma
I.1.Társadalmi reintegrálást nyújtó szolgáltatások:
> Orvosi Rendelő
A jelenleg Nyíregyháza, Árpád út 41/b szám alatt működő, házi orvosi ellátásokat nyújtó rendelő a "Nappali Oltalom" című projectünk építményében működik tovább, a hajléktalan és nem hajléktalan állampolgárainknak.
> Közfürdető
Településünkön eze egy új ellátási forma a hajléktalan és nem hajléktalan állampolgárok számára, amely reményeink szerint elősegíti a köztisztaság és a közegészségügy megőrzését.
> Önkiszolgáló Patyolat
A város ezen kerületét ismerve, a Patyolat szükségletpótló szerepet tölt be, a lakosság igényeinek megfelelően.
> Oktatási termek és Telecentrum
Ez egy szolgáltatási forma elsősorban a hajléktalanok és a szociális szakdolgozóink számára, de ugyanakkor az internetes szolgáltatásainkkal bármilyen életkorú állampolgárunk közelíthet a Centrumunkhoz, hiszen a világháló közvetíti a világ, az ország szolgáltatásait állampolgáraihoz. Az oktatási termekben szeretnénk folyamatosan képzéseket szervezni, ahol a funkcionális analfabétizmus enyhítésén túl, akár a munkaerő-piaci igények megfelelésére is irányuljon.
I.2.Munkaerő-piaci reintegrációt elősegítő szolgáltatások
> Szociális raktár
Olyan szolgáltatás, amely a város szociális intézményeinek raktározási gondjait megkönnyíti, ugyanakkor klienseinknek rakodási-raktározási munkalehetőséget kínál.
> Nyilvános WC
Városunk e kerületének, ahol elhelyezkedik leendő Nappali Centrumunk, kiemelkedően magas az igénye egy ilyen közfeladatot ellátó intézményre. Célcsoportunk e közfeladat ellátásában való közreműködésükkel visszatalálnak a munka világába. Említésre érdemes, hogy az építményünket egy tágas zöldövezeti udvar veszi majd körül, amelynek gondozása további munkalehetőségeket nyújt klienseink számára, megteremtve ezzel a foglalkoztatásukat.
II.
Leendő 400 nm2 alapterületű "B" épület, szociális szolgáltatásokat nyújtó épületrész
A jelenlegi, Nyíregyháza, Árpád út 41/b szám alatti, 140 nm2-es telephelyen működő Nappali Melegedő - Népkonyha, az ábrán lévő, felújításra kerülő 400 nm2-es épületben kap helyet.
PROJECT ÖSSZEFOGLALÓ:
> A project benyújtási időpontja: 2004. 10. 08.
> Project bírálati ideje: 2005. 03. 24.
> Megítélt támogatás: 229. 237. 398 Ft.
> A project kezdési ideje: 2005. 07. 15.
> A project várható befejezése: 2007. 09. 15.
> A Támogatási Szerződés aláírásának időpontja: 2006. 04. 10.
> Indikátorok (azaz a project által megvalósításra kerülő konkrét fejlesztések): az 50 férőhelyes Nappali Melegedő helyett 70 férőhelyes Nappali Melegedő, 50 adagos Népkonyha felszereltségével.
> A beruházás mindösszesen: 1270 nm2 (zöldövezeti udvar nélkül).
A PROJECT ÁLTAL ELÉRENDŐ EREDMÉNYEINK
> A project által célcsoportunk és a társadalom minden tagjának társadalmi esélyegyenlősége javul.
> Az ellátásért és a többszintű szolgáltatásokért hozzánk fordulók számára a Nappali Centrumunk a találkozások helye lesz a hajléktalan – és a nem hajléktalan, a nők – és a férfiak, a romák – és nem romák, a fogyatékossággal élők – és a nem fogyatékossággal élő állampolgárok között.
> Programunk által szeretnénk a Tokaj felől érkezők számára vonzóbbá tenni városunkat, városképünket modernizálni, szolgáltatásokat nyújtani, amellyel hozzájárulunk a környezetvédelemhez, a környezet fenntarthatóságához.
> Célcsoportunk a szolgáltatások nyújtásában való bevonásával új fejezetet hozunk városunk hajléktalanellátó rendszerében, a hajléktalanok foglalkoztatási rehabilitációjának elősegítésében.
> A project által vonzóvá szeretnénk tenni a szociális területet, a szociális intézményekben dolgozni (a hajléktalan ellátásban dolgozni) akarók számára, hiszen a beruházással korszerűen felszerelt irodák állnak szociális szakdolgozóink rendelkezésére, javítva ezzel a szociális munka színvonalát és a hatékony munkavégzést.
A PROJECT ÜTEMSZERŰ LEBONYOLÍTÁSA (legfontosabb ütemrészek)
A project kezdete: 2005 07. 15.
Projectmenedzsment(folyamatos egyeztetések az érintettekkel team megbeszélés formájában):
> Előkészítés a tulajdoni jogok rendezésében és a Bíráló Bizottság által javasolt módosítások egyeztetése a tervezővel.
> Jogi szakértő, a műszaki ellenőr és a Közbeszerzési Eljárást lebonyolító cégek kiválasztása-megbízása.
> Támogatási Szerződés aláírása.
> Közbeszerzési eljárás közzététele.
> Közbeszerzési eljárás bírálata, a nyertes pályázó kihirdetése.
> Szerződés aláírása a kivitelezővel, területátadás.
OLTALOMBAN A HAJLÉKTALANOK
Új épületegyüttes alapkőletétele Nyíregyházán
A diakóniai szolgálatnak egyházunkban még gyermekcipőben járó ága a hajléktalanok gondozása. Bár vidéki városainkban jelentősen kevesebb ember tengődik az utcákon, mint Budapesten (a fővárosban több tízezerre rúg a számuk), még sincs megoldva a helyzetük. Nyíregyházán sokat fejlődött a hajléktalanok ellátása, amióta hat évvel ezelőtt megkezdte működését az Oltalom Szeretetszolgálat. Augusztus 3-án a szolgálat egy újonnan megtervezett épületegyüttesének az alapkőletételével új lehetőségek nyíltak a hajléktalanellátás területén. A szabad ég alatt tartott istentisztelet szolgálatát dr. Fabiny Tamás, az Északi Egyházkerület püspöke végezte.
A korábban a nyíregyházi Családsegítő Szolgálat keretében működő Hajléktalanellátó Szolgálat fenntartója 2003 óta a Magyarországi Evangélikus Egyház. A ma már Oltalom Szeretetszolgálat nevet viselő intézmény 240 millió forintot nyert az Európa-terv keretében a Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program által kiírt pályázaton a szociálisan rászorulók nappali ellátását végző komplexum kialakítására. Ezzel lehetővé válik a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében lévő közel hétszáz regisztrált hajléktalan (ezen belül a Nyíregyháza utcáin, elhagyatott romos házaiban, közterületein élő négyszáz fedél nélküli ember) szociális ellátásának a jelentős javítása.
A jelenleg ötven férőhelyes Nappali Melegedő helyett egy új, korszerű, hetven férőhelyes házat építenek, továbbá napi ötven adag meleg étel osztására alkalmas népkonyhát működtetnek majd. A projekt tevékenysége kiterjed a munkára való felkészítést lehetővé tevő oktatóterem és telecentrum, speciális munkalehetőségeket nyújtó szociális raktár, továbbá orvosi rendelő, közfürdő, önkiszolgáló patyolat, nyilvános WC kialakítására. A hajléktalanok megfelelő szociális ellátásán kívül arra törekszenek, hogy a célcsoport esélyt kapjon a munkaerőpiacon, és ezáltal elősegítsék a társadalmi kirekesztettség csökkentését, a hátrányos helyzetbe kényszerülők felzárkóztatását, illetve az esélyegyenlőség megteremtését. Nyíregyháza városa 6%-nyi saját erővel járult hozzá a beruházáshoz, szolgálva a városkép javulását is.
Fabiny Tamás prédikációjában hangsúlyozta: az igehirdetésnek csak az egyik helyszíne a templom; ki kell tudni lépni az utcára. Az utca zajában, bárminemű hajlékon kívül is szólhat az evangélium. Az egyház akkor lesz hiteles, ha a társadalomban is megteszi azt, ami tőle telik. „Jó szívvel támogatom a nyíregyházi Oltalom Szeretetszolgálat munkáját, amely fölvállalja a perifériára szorultak felkarolását a felebaráti szeretet jegyében” – hangzott el a nyílt téren. Az istentiszteleten Laborczi Géza, az Oltalom Szeretetszolgálat igazgató lelkésze, a projekt egyházi vezetője, valamint Kendeh György, a Diakóniai Osztály ügyvivő lelkésze szolgált. Az alkalmat megtisztelte jelenlétével Csabai Lászlóné polgármester.
HHO
Megjelent:
Evangélikus Élet EVANGÉLIKUS HETILAP 71.évfolym, 33.szám-2006 augusztus 13.
www.evelet.hu:8080/ujsagok/evelet/archivum/2006/33/12
BIZALOMRA ÉPÍTETT HÁZ
Beszélgetés az Oltalom Szeretetszolgálat intézményvezetőjével
A nyíregyházi Oltalom Szeretetszolgálat 2007 őszétől kibővíti tevékenységét. Akkortól nem csupán a hajlék nélküliek napról napra élését segíti, hanem támogatja őket abban is, hogy minél könnyebben vissza tudjanak térni a családjukhoz, illetve a társadalomban egykor elfoglalt helyükhöz. Mindezt annak érdekében, hogy ne csak testileg, fizikálisan, hanem lelkileg is meggyógyuljanak. A részletekről a Mozambikból érkezett Dezanove Bartolomeu Inaciót, az intézmény vezetőjét kérdeztem, aki a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetemen szerzett szociológus-szociálpolitikus diplomát 1997-ben.
- Az előzmények a legfontosabbak. A megyeszékhelyen több száz hajléktalan él, sokukról még nem is tudunk. Jelenlegi intézményünk kapacitása nem bizonyult elegendőnek, csak kevés embernek tudunk helyet biztosítani. A jelenlegi Árpád utcai épületünk infrastrukturálisan elmaradott és korszerűtlen. Mindennap szembesülünk azzal, hogy egy ennél sokkal nagyobb intézményben tudnánk csak megfelelően ellátni a hozzánk érkezőket. Ha felépül az új komplexum, lehetőségünk lesz a rehabilitációra. Ezáltal elindíthatjuk a társadalmi reintegrációt, amely egyben munkahelyi reintegráció is lehet. Amikor elkezdtem keresni a lehetőséget, hogy miként tudnánk bővíteni meglévő intézményünket, megakadt a szemem egy humánerőforrás-fejlesztési programon, amely pont beleillett a profilunkba. Ehhez kapcsolódott a munkaerő-piaci reintegráció, melyet szintén fel kellett vállalnunk a pályázati kiírás alapján.
- Hogyan láttak neki a munkának?
- Megpróbáltuk feltérképezni, hogy az ott lakó embereknek mire van szükségük. Nyíregyházának egy fejlesztésre váró, elmaradott kerületéről van szó, amely meglehetősen leromlott állapotban van. A hatalmas piac közelségéből és az igények felméréséből azt a következtetést vontuk le, hogy az emberek leginkább a munkanélküliségtől, a társadalmi integráció hiányától, a megfelelő higiénia nélkülözésétől szenvednek.
- Az önkormányzati szociális ellátóhálózat is jól működik, mégis egyházi segítséggel, egyházi inspirációra alapították az intézményt. Miért tartja fontosnak, hogy egy egyház is részt vállaljon a munkában?
- Az Oltalom Szeretetszolgálat ideológiai alapja megegyezik az evangélikus egyház által vallottakkal, az evangélikus gondolkodásmóddal, és közös az emberek iránti felelősségérzetük is. Ezt meg is fogalmaztuk abban az okiratban, amelyet Fabiny Tamás püspök helyezett el augusztus 3-án az alapkőben. Minden esetben el szeretnénk érni azt, hogy szolgálatunk erősítse meg klienseinket a világban megtalált helyükön, és hogy erősebb legyen a kapcsolatuk mind Istennel, mind pedig a többi emberrel. Ennek a bizalomnak a helyreállítása az egyik feladatunk. Minden projektünk erre támaszkodik. Októberben szeretnénk szakemberekkel együtt pontosan kidolgozni, hogy miként tudjuk mindezt megvalósítani a mindennapokban.
Laborczi Géza, az intézmény lelkésze életünk meghatározó személye lesz, hiszen nemcsak az ünnepeken, hanem a hétköznapokban is itt lesz velünk. Külön helyiségben, egy kápolnaszerű teremben lehet majd istentiszteletet tartani, keresztelni vagy akár lelkipásztori beszélgetést folytatni. Ezenkívül Laborczi Géza nagyon jól ismeri a közösségépítés módját – különösen az ifjúság körében. Ebben, reméljük, segítségünkre is lesz.
- Hogyan szereztek minderre anyagi forrást?
- Az EU-s pályázaton, amely kettős finanszírozású: európai uniós és hazai kormányzati támogatást is kaptunk, emellett az önkormányzat segítségével építjük az intézményt. Reméljük, hogy mind a megyének, mind pedig a városnak a javát szolgálja majd az a projekt, amelynek az első ütemben elkészítendő épületét jövő ősszel szeretnénk felszentelni.
Horváth-Hegyi Olivér
Megjelent:
Evangélikus Élet EVANGÉLIKUS HETILAP 71.évfolym, 33.szám-2006 augusztus 13.
www.evelet.hu:8080/ujsagok/evelet/archivum/2006/33/031
|