Választék
Protestáns Honlap
Erdély / Románia
Nagybánya (Baia Mare, Frauenbach, Ro)
Tótfalusi Kis Miklós
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Tótfalusi Kis Miklós

Nagybánya címere a 14. században

1650-1702
A Nagybánya melletti Alsó-Misztótfaluban született. Tanult szülőhelyén, "Nagybányán":http://www.lutheran.hu/z/honlapok/protestans/erdely/nagybanya , a "Nagyenyedi Kollégiumban":http://www.lutheran.hu/z/honlapok/protestans/erdely/nagyenyed . Életútjában Horti István (nagybányai rektor, majd lelkész, fogarasi lelkész, majd református püspök) segítette.
1677-ben Fogarasra kerül rektornak. Itteni keresetét félretette, hogy Amsterdamban, az európai könyvnyomtatás fővárosában eltanulja a betűöntés és metszés művészetét.
Itthonról kezdetben biztatásokat kapott a Biblia kiadás ügyében, de a gazdasági és politikai romlás közepette egyre ellentmondásosabb hírek érkeztek Erdélyből.

Jó szervezőképességével megrendelésekhez jut. Helyi megrendeléseket követően megbízást kap Lengyel-, Német- és Svédországból, Angliából. Dolgozott a grúz fejedelemnek, Cosimo Medici toscanai hercegnek, a Vatikánnak, a bécsi jezsuitáknak, örményeknek, kínaiaknak... Nemcsak nagy nevet szerzett, de nagyobb összegekhez jut. Cosimo Medici egymaga 11000 tallért fizetett Tóthfalusinak. A nagy nemzetközi anyagi és erkölcsi sikerek közben valósítja meg tervét, kinyomtatja egymást követően a Károli-Bibliát, az Újtestamentumot, illetve a Zsoltárokat. A mai is használt ún. jason-antikva betűtípus megalkotója.
Hazaérkezése után ünnepelték, megbecsülték. Hazájában, a megszűnő Erdélyi Fejedelemségben később a református ortodoxia gyanúsítgatásokkal, képtelen vádakkal illette.
Kiadványainak bibliográfiája szerint legalább száz nyomtatványa jelent meg, nagyrészük idehaza.

Nagybányai Keresztény Közösségek

Tótfalusi Kis Miklós síremléket Kolozsvárott, a Házsongárdi Temető

Tótfalusi Kis Miklós Mentség

Dávid zsoltárok