Választék

Csallóközaranyos (Zlatná na Ostrove) Sk

Csallóközaranyos címere

**Nevezetességei:**

A Magyari Kossa-kúria 1769-ben, a felaranyosi Zichy-kúria 1800-ban épült klasszicista stílusban, 1899-ben egy lakószárnnyal bővítették. Szép park tartozik hozzá.

Nagylélen a 19. század közepén épült klasszicista stílusban a Karcsay-Schwarz-kúria, itt áll az 1935-ben épített Révész-kastély is (ma a mezőgazdasági szövetkezet használja). A falu 170 éves nagy fakeresztjét, amelyre az 1965-ös nagy árvíz után évtizedekig szétszedve vigyáztak, 2002-ben állították vissza.

A református templom 1794-ben, a római katolikus templom 1935-ben épült

Határában él Európa legnagyobb madara: a túzok.

A Léli-sziget (Veľkolélsky ostov) értékes ártéri növénytársulásaival védett terület. Számos csehszlovák mesefilmet forgattak itt. Vízimadarai közül a nyárfákon fészkelő szürkegém a legismertebb.

A Dunán számos vízimalom működött, a Katinka nevű gőzmalom 1921-ben épült és ma újra üzemel.

**Híres aranyosiak**

A község református lelkésze volt "Kóczán Mór":http://www.lutheran.hu/z/honlapok/protestans/magyarorszag/kocs/koczianmor , az 1912-es stockholmi olimpia bronzérmes gerelyhajítója. Róla nevezték el a helyi magyar nyelvű alapiskolát és a községi sportcsarnokot.

**A Wikipédiából, a szabad lexikonból.** Wikipedia

Bátorkeszi (Bátorové Kosihy), SK
Búcs (Búč), Sk
Deáki (Diakovce) Sk
Dunamocs (Moča) Sk
Dunaradvány (Radvaň nad Dunajom) Sk
Ekel (Okoličná na Ostrove) Sk
         Képek

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Szlovákiai Református Keresztyén Egyház, Egyházmegyék Komáromi Református Egyházmegye Csallóközaranyos (Zlatná na Ostrove) Sk

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.