Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Kassa (Košice, Kaschau Sk)
Batizi András
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Batizi András

Luther-rózsa

Valószínűleg Abaújszántón tanítójának, Gálszécsi Istvánnak a hatása alatt a reformáció hívévé válván, már 1530-ban kassai tanító korában kezdett protestáns énekeket költeni s a zenét is maga szerezte hozzájuk. Később állítólag Sátoraljaújhelyen és Szikszón is hivataloskodott, míg 1542. március 19-én a wittenbergi egyetemre iratkozott be.

Innen 1543 augusztusában indult vissza s 1544-től előbb Tokajban foglalt el lelkészi állást, de csakhamar Szatmár vidékére került a Drágffy Gáspár pártfogása alá s így vett részt az 1545. évi erdődi zsinaton.

A legelső magyar káték egyikének szerzője, mely először 1542 és 1545 közt jelent meg. Második kiadása "Keresztyéni tudományról való könyvecske". A harmadik "Catechismus" címet visel. Ez a lutheri irányú mű igen sokáig használatban volt, még a reformátusoknál is, meglehet módosított szöveggel.

A szorosan vett bibliai epikának első munkásául ismeretes. Ismertek dogmatikai és erkölcstani jellegű verses művei, énekei, közöttük a 44. zsoltár átdolgozása.

Irodalom:

Zóványi Jenő: Magyarországi protestáns egyháztörténeti lexikon" 3. kiadása (1977).