Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Komárom (Komárno, Sk)
Jókai Mór
Jókai Mór keresztelője
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek
Aktualitások

Jókai Mór keresztelője


Komárom címere

 175 évvel ezelőtt 1825 februárjában hideg volt Révkomáromban, erősen hideg. De a város lakósai nem sokat törődtek a hideggel. A szekeres gazdák azért nem, mert vastag hó paplan óvta a határt, a molnárok azért nem, hiszen a dunai malmokat már rég kikötötték, a város is kiszedette a hajóhidat még a fagy beállta előtt, a kőművesek sem törődtek a hideggel, hiszen akadt azért munkájuk bőven, mert télen eljártak disznót ölni, s egyik disznótőr a másikat érte. A halászok léket vágtak a Dunán a téli halászathoz, a csizmadiák pedig vízállócsizmákat készítettek.

Különben is nagyszerű szánkóút volt a városban, a csilingelő szánok szinte hó alagutakban szállították a vidám fiatalságot a farsangi összejövetelekre. Olyan szép hótömeg díszítette a várost, amilyen régen nem. Még a Szentháromság szobor szentjeinek is fehér kucsmája volt és gyönyörű fehér prém hivalkodott az úgynevezett néma ház tetején, kerítésén is. Ez a ház a Vármegyeház utcában volt, szinte elrejtve a járókelők szeme elöl. Telke két utcára szolgált, de egyikre sem nézett ablakaival.

Ezt a házat bérelte ki még 1812-ben Jókay József, a csendes fiatal ügyvéd, amikor feleségül vette Pulay Máriát, a vármegye egyik legokosabb, de legelevenebb, legvirgoncabb lányát. Kétségkívül furcsa pár volt. Jókay ábrándozó, engedékeny természetű, kevésszavú, óvatos ítéletű. Felesége határozott, önállóságra törekvő, szókimondó, kardos menyecske. Nemhiába nevezték őt később Jókayné uramnak.

 14 évig bérelte Jókay József a néma házat. 1820-ig nem volt semmi ingatlana Komáromban. Ekkor vette a két szigeti kertet. Addig a hiteles városi lajstrom szerint csak egy tehén után fizetett adót. Ez a tehénke az udvaron keresztben fekvő istállóban éldegélt és nagyban hozzájárult a szaporodó Jókay-család kosztjához. A házasságkötést követő két év után született Károly, másik két év után Eszter, újabb két év után Lajos. Így népesedett a néma ház, amelynek 3, oszlopos folyosóra nyíló szobája volt. Boldog békességben élt a család 1820-ig, mikor is beköszöntött az első bánat egy kis koporsó képében. A szomorú apa reszkető kezekkel nyitotta föl a kapcsos Bibliát, melynek első lapjára saját kezűleg írta fel házasságkötésének, majd gyermekei születésének évét. Az utolsó név alá oda kellett írni: "Ezen kedves fiú meghalt december 16-án 1820." Három éves volt.

Idővel megadta a hit a gyógyító balzsamot. Mindketten Istenben hívő, Istenfélő emberek voltak. Jókay József mindennapját a Szikszai-imakönyvből való imádsággal kezdte. Felesége még a rokka pergetésénél is szívesen énekelte a zsoltárokat. 1823-ban úgy látszott, teljes ismét a boldogság megszületett negyedik gyermek, ismét Lajoska, de ő is csak egy esztendeig élt.

Mikor 1825. február 18-án Jókayné asszony újabb fiúgyermeknek adott életet, őt is Lajosnak akarták keresztelni. Azt mondták a kis Lajoska visszatért. A keresztelőt két nap múlva február 20-án tartották. A szép nap eseményét kétféle verzióban ismerjük.
Egyik változat szerin, melyet leírója Vály Ferencné Jókay Eszter visszaemlékezéseiből vett, elvitték a kis pogányt megkeresztelni. Nyilvánvaló, hogy a templomba vitték.
A másik változat szerint Csepi Zsigmond tiszteletes úr jött el a Jókay otthonba és a néma ház nagy, boltíves szobájában keresztelte meg a gyermeket. Ebben is van logika, mert nehéz elhinni, hogy a kétnapos csecsemőt kivitték volna a nagy hidegbe. Csepi tiszteletes a Barátok utcájában álló lelkészlak irodájában várta a keresztelő vendégeit, de csak Jókay József érkezett a kéréssel, jönne el a tiszteletes úr a házhoz megkeresztelni a gyermeket, aki olyan gyenge, mint egy virágszál és a hideg is igencsak nagy.

Csepi tiszteletes megnyugtatta az aggódó apát, persze hogy elmegy, az apa viszont megígérte, hogy a város legszebb szánkóját küldi a tiszteletes úrért. Most már csak a matrikulába kellett beírni az adatokat. Született 1825. február 18. apja neve, foglalkozása, anyja neve, keresztszülők. Papíron nyújtotta át Jókay József a 16 koma és komaasszony nevét. Névszerinti Tek. Konkoly Thege László, Komárom megye főbírája, neje Benkovics Zsuzsanna, ns. Molnár Mihály, ns. Takó Zsuzsanna, ns. Szabó Lajos ügyvéd és táblabíró, Fothüy Erzsébet, ns. Kalica János, ns. Czike Klára, ns. Nagy Sámuel, ns. Czike Zsuzsanna, ns. Beöthy Gáspár, ns. Kovács Katalin, öreg Varjú János, Tuba Lídia, ifj. Szarka János, Töltési Lídia. No és a gyermek neve? Lajos, Lajoska. Megállt a toll a tiszteletes kezében, közölte Jókay urammal, hogy a komák kérik, ne legyen Lajos. De hát akkor mi legyen? Hazament és még otthon is töprengett. István? Sámuel? Zsigmond? Jonathán? Már mind van a családban. Megvan! Kereszteltetem pedig fiamat annak a verbói születésű gróf Benyovszky Móricznak - Madagaszkár királyának a nevére, akinek történetét olyan szépen megírta Gvadányi József, hogy csupa gyönyörűség olvasni.

Ilyen előzmények után hangzott el Csepi Zsigmond ajkáról a keresztelési ige: "Keresztellek téged Atyának Fiúnak Szentléleknek nevében Móricznak. Ámen." A kisgyermek pedig ámulván nézett körül szép kék szemeivel az egykori imaszobában, ahol sok szép zsoltár és buzgó ima hangzott az egek Urához. Talán akkor fogadta be szívébe azt a szikrát, amely később lángra lobbant és a felnőtt Móricz meséivel, csodás történeteivel vigasztalta és vigasztalja a magyar szíveket.

Közben a konyhában Tuba Lídia komaasszony felügyelete mellett főtt a finom halászlé, melyet azonmód bográcsban vittek be a terített asztalra. Hozták a pecsenyét, a fánkot, a grillázstortát, összecsengtek a poharak, nagy volt az öröm a néma házban.

Közben néhány házzal arrébb Nádasdy főispán nagy estélyt adott a megyeházán, melynek minden ablaka ki volt világítva. Egymásután érkeztek a csengős szánok az elegáns vendégekkel. Nagy tömeg nézte az utcán a pompás eseményt. A néma ház ablakai is ki voltak világítva, fény derengett minden szobából a zuzmorás gallyakon át. De hát ezt észre sem vették az emberek. Ki tudta volna még akkor azt, hogy a két kivilágított ház közül ebben a kicsiben történik a nagyobb esemény?! A néma házban élt a boldog család 1826-ig, ekkor végre házat vehettek a Szombati és a Nagy Mihály utca szögletén Sárközy József és neje Domonkos Lídiától. De ezek, már későbbi események.
A néma házat a szabadságharcban lebombázták, helyén áll a ház a gimnáziummal szemben, amelyen márványtábla hirdeti, hogy azon a telken született a világ egyik legszelídebb, a magyaroknak legnagyobb mesemondója, írója. A régi Vármegyeház utcát ma Király Püspök utcának hívjuk, a gimnázium előkertjében ismét ott áll Király József pécsi püspök mellszobra, azé a Király Józsefé, akinek édesanyja Jókay Kata volt, Jókai Mór dédapjának, Sámuelnek édes testvére. Az emlékek, a szobor, a házfal, a kert, a filagória, a rácsos kerítéssel elkerített sírhantok, a Jókai pad templomunkban és mától kezdve a márványtábla a Kollégium falán, mind azt hirdetik, hogy Jókai Mór szüleinek, nemzetének, szülővárosának és a Révkomáromi Református Gyülekezetnek büszkesége.

Oláh Imréné, Révkomárom (Sk)

         Képek
 
 


Református címer


A Jókai emlékszoba a Dunamenti Múzeumban


Jókai Mór


A komáromi Jókai emlékmű avatása 1937. november 28-án


Jókai Mór második feleségével, Nagy Bellával


Jókainé Laborfalvi Róza


Református templom


Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Komárom (Komárno, Sk) Jókai Mór Jókai Mór keresztelője

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster
A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.