Választék
Protestáns Honlap
Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia
Trencsény-teplic (Trenčínská Teplá Sk)
Láni György
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek

Láni György

Luther-rózsa

Született Teplán (Trencsén) 1646-ban, meghalt Lipcsében 1688-ban.

Szülőföldjén kívül több helyen tanult, így Kisszebenben és Lőcsén is, honnan 1662-ben külföldre menve, előbb Wittenbergában, később Rostockban folytatta tanulmányait. 1670-ben tért vissza hazájába, hol korponai igazgató lett s egy ideig lelkészi működést is folytatott.

A pozsonyi delegatum judicium 1674-ben őt is maga elé idézte s megjelenése után előbb Pozsonyban, Berencsen és Lipótvárban fogságban tartotta, azután pedig gályákra indíttatta. Útközben azonban szerencsésen megmenekült s három hónapi bolyongás után Magyarországra jutott, de pár hét múlva jónak látta Németországba távozni, hol Lipcsében telepedett meg s miután theologiae baccalaureus címet szerzett, 1677-től előadásokat tartott az egyetemen.

Különféle irányú munkái közül legnevezetesebb a Clypeus veritatis, seu vindiciae narrationis historicae captivitatis papisticae, nec non ex eadem liberationis miraculosae (1677, németül is megjelent 1683).

(Forrás: A Pallas Nagylexikona), Szundi László

Képek

Protestáns Honlap Felvidék - Csehszlovákia - Szlovákia Trencsény-teplic (Trenčínská Teplá Sk) Láni György

A Protestáns Honlap Felvidék protestáns múltját bemutató anyagának elkészítését az Informatikai és Hírközlési Minisztérium támogatta az IHM/ITP/2/C pályázat keretében.