Választék
Protestáns Honlap
Magyarország (Hu)
Budapest-Rákoskeresztúr (Krestur, Hu)
Podmaniczky János, aszódi báró
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Mûvészetek
Aktualitások

Podmaniczky János, aszódi báró


Luther-rózsa

Hatgyermekes családban, második gyermekként született a galíciabeli Kamionkában. Gyermekkorát az aszódi családi birtokon töltötte. Lõcsén érettségizett, majd Sárospatakon tanult jogot. 1805-ben kitûnõ bizonyítvánnyal tért haza a családi birtokra.

Iskolái befejeztével anyai nagyapja sajókazai és radványi birtokán töltött el egy évet. Késõbb Detken és környékén bérelt birtokot, és ott rendezkedett be. Rátermettségét, ügyességét látva családja a közösen birtokolt uradalmak fõfelügyeletével bízta meg. Bulyanovszkyné báró Podmaniczky Erzsébet halála után a rákoskeresztúri birtok a Podmaniczky családra szállt át. János a ma romos rákoskeresztúri kastélyt 20 szobásra bõvítette, és 1827-ben ide tette át állandó lakhelyét. 1830-ban feleségül vette Hódossy Máriát.

Rákoskeresztúr jobbágyait árpa- és kukoricaadománnyal segítette. Megalapította Magyarország elsõ takarékmagtárát. Birtokain modernizálta az állattenyésztést, a szõlészetet, állataival, boraival több kiállításon nyert díjat. Az 1838-as pesti árvíz mentési munkáiban is részt vett, rákoskeresztúri kastélya menekülteknek adott szállást. Élelmiszer-adománnyal látta el a Deák téri templomba menekült közel 800 embert. Pest városa hálából - kissé megkésve, 1842-ben - tiszteletbeli polgárává választotta.

Felesége halála (1841) után visszavonult a közélettõl, de a közügyek továbbra is érdekelték. Tíz-tizenkétféle újságot járatott, sietett megrendelni a könyvpiac nevezetes újdonságait. Gyûjtötte az országgyûlési iratokat. Még 90 évesen is maga kezelte Rákoskeresztúr, Penc, Petény, Palojta gazdaságait.

 1822-tõl haláláig a Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközség felügyelõje volt. Rendszeresen támogatta az evangélikus gyülekezetet és az evangélikus iskolát. 1876-ban 250 kg súlyú harangot ajándékozott gyülekezetének. Anyagiakkal és cseréppel segítette a leégett parókia újjáépítését.

 1883. február 8-án halt meg. A rákoskeresztúri evangélikus temetõben lévõ családi sírboltba temették. 1945-ben a családi kriptát szétdúlták, a temetõt pedig a késõbbiek során felszámolták.

A rákoskeresztúri Podmaniczky-Vigyázó Kastély, mely sokáig a Magyar Tudományos Akadémia Múzeuma is volt, ebek harmincadára jutott.

Kapcsolódó oldalak:

Az Aszódi Evangélikus Egyházközség története

Aszód város honlapja

Lõcse város honlapja

Magyar Tudományos Akadémia

Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközség
Budapest lélekszámában legnagyobb, magyar, osztrák-német, szlovák tradiciót, hitbéli hagyományait örzõ gyülekezet honlapja, mely számos helytörténeti adatot is tartalmaz. Megtekintehetõ az templom felszentelését bemutató filmhiradó részlet is, mely egyetlen Túróczy Zoltánt bemutató filmrészlet.

Sárospatak város honlapja

         Társoldalak
 
  Melczer János
A Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközség lelkészei
         Képek
 
 


Rákoskeresztúr pecsétje 1840-bõl


Rákoskeresztúr pecsétje 1867-bõl


A rákoskeresztúri Podmaniczky-Vigyázó Kastély, mint a Magyar Tudományos Akadémia Múzeuma


A rákoskeresztúri Podmaniczky-Vigyázó Kastély, mint a Magyar Tudományos Akadémia Múzeuma


Rákoskeresztúr korabeli naiv ábrázolása


Protestáns Honlap Magyarország (Hu) Budapest-Rákoskeresztúr (Krestur, Hu) Podmaniczky János, aszódi báró

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster