Választék

Melczer János

Luther-rózsa

**Rákoskeresztúri evangélikus lelkész, 1848. hőse**

A Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközség magyarul, németül és szlovákul szolgáló lelkésze 1802-ben született. 1830-tól haláláig rákoskeresztúri lelkész. 1848-as beszédeiért 1852. május 5.-én kötél általi halálra és teljes vagyonelkopzásra ítélték. Fia Titusz a schwechati ütközetben szerzett sebesülésébe halt bele, Lajos fia lábát Henzi tábornok ágyuzása szakította le. Testvére János Haynau foglya volt Pozsonyban. Halálbüntetését előbb 6 évi várfogságra mérsékelték, szabadságát az 1854. esztendei amnesztia során szerezte vissza. Sokak közbejárására 1856-ban foglalhatta el újra rákoskeresztúri paróchus lelkészi állását. Melczer János fogsága alatt a császári hatóságok családját is zaklatták.

Részletesen...