Választék
Protestáns Honlap
Magyarország (Hu)
Orosháza (Hu)
Orosházi evangélikus gyülekezeti alkalmak
Fasang Árpád
Horváth András
         Rovatok
Egyházak
Intézmények
Mérföldkövek
Panteon
Szellemi központok
Művészetek
Aktualitások

Orosháza (Hu)


Luther-rózsa

Orosháza Békés megyében a 47-es főútvonal melllett fekszik, a megyeszékhely Békéscsabától 35, a Csongrád megyei Hódmezővásárhelytől 33, Szegedtől 58, Budapesttől 158 kilométernyire. A város járási székhely volt, iskoláival, intézményeivel, hivatalaival a környező települések térségi központja.

Orosháza lélekszáma jelenleg 33.000 fő, mezőgazdasága mellett baromfifeldolgozó ipara és a földgáztermelésre alapozott üvegipara jelentős.

A múzeumban állandó helytörténeti kiállítás látható. Tereplomunk mellett található a Városi Képtár, híres még a Rágyánszki-arborétum.

A legkorábbi Orosháza valószínűleg a mai város déli részén kettős sánccal rnegerősített település volt, a tatárjárás előtt ezen a helyen állhatott a birtokos Oros háza. A falu neve 1466-ban tűnik föl egy oklevélbeli, majd Békés megyének ez a része a török uralom után másfél évszázadig lakatlanná vált. Az 1740-es évek elején a Tolna megyei Zombán Dory Ignác földesúr, az "akié a föld, azé a vallás" elvét kívánta alkalmazni a birtokán dolgozó magyar nemzetiségű evangélikusokkal szemben. Az üldözöttek kitartottak Luther tanai mellett, otthagyva mindenüket az Alföldre jöttek, majd a báró Harruckern Ferenccel kötött szerződés után 1744. április 24-én elfoglalták a termékeny orosházi pusztát. Az ideérkezett 30 család a Dunántúl más településeiről jövőkkel hamarosan 70 famíliára szaporodott, megválasztották első lelkészüket, Horváth Andrást. A protestánsüldözés folytatódott, az evangélikus vallás azonban összetartotta a lakosságot, megőrizte Orosházát. Az orosházi evangélikusok 1777-ben csak tornyot építhettek, később 1786-ban templomunk főhajóját is, később, 1830-ban a déli toldalékot. Orosháza 1791-től esperesi székhely, kis megszakításokkal ma is az. Mivel a község és az evangélikus egyház alapítása egybeesett, 1862-ig a községi tanácsteremben tartotta gyűléseit az egyháztanács. 1885-ben Magyarországon Békéscsaba és Szarvas után - Orosházán élt a legtöbb evangélikus, magyar anyanyelvű gyülekezetek között viszont a legnagyobb lélekszámú az orosházi. 1744-tól 27 beiktatott lelkésze volt eddig az orosházi gyülekezetnek. A középkorosztály még emlékezhet Fürst Ervinre, id. Koszorús Oszkárra, Benkő Istvánra.

1948-ban Orosházán 13 evangélikus népiskolát államosítottak, megszüntetve ezzel az egyház több mint 200 évig tartó, keresztyén értékrendet hordozó munkáját. 1992-ben csereingatlanként a Hajnal utcai óvodát és a 2. sz. általános iskola épületét kaptuk vissza. A Hajnal Evangélikus óvodában 5 csoportban 9 óvónő és 6 dajka látja el a feladatokat 140 gyermek mellett; a vezető Révész Józsefné.

Az Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium épülete teljesen megújult. 1998-tőt elindult a hatosztályos, 2000-tól a négyosztályos gimnázium. Iskolánknak 34 pedagógusa és 420 tanulója van, igazgatója 1992-től Jantos Istvánné.

Egyházközségünk nyilvántartott lélekszáma 12.864 fő: ebből a választási névjegyzékben szerepel 2.945 fő; presbitériumunk 40, képviselőtestületünk 59 tagból áll, egyházközségi felügyelő Jantos István. Évenként átlagosan 100 keresztelő, 30 esküvő és 200 evangélikus temetés van, hitoktatásban 1.200 fiatal részesül, idén 43-an konfirmáltak.

Koszorús Oszkár egyházmegyei felügyelő

Köszönetet mondunk Laczki János lelkész segítségéért.

Kapcsolódó oldalak:

Orosházi Evangélikus Egyházközség

Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium

Orosházi Református Templom

Csáki-Maronyák József Galéria

Orosháza Város Honlapja

Zomba

 

További oldalaink

Orosházi evangélikus gyülekezeti alkalmak

Fasang Árpád

Horváth András

         Társoldalak
 
  Ágfalva (Agendorf, Hu)
Albertirsa (Hu)
Arnót (Hu)
Aszód (Hu)
Békéscsaba (Békéšska Čaba, Bichisciaba Hu)
Budapest
Budapest-Rákoskeresztúr (Krestur, Hu)
Bük (Hu)
Cegléd (Hu)
Debrecen (Hu)
Dévaványa (Hu)
Dunaegyháza (Ed'haza, Hu)
Felsőpetény (Horný Petan, Hu)
Galgagyörk (Hu)
Gyón (Hu)
Győr (Raab Hu)
Győrújbarát (Hu)
Gyula (Giula Hu)
Hajdúböszörmény (Hu)
Hódmezővásárhely (Hu)
Kálmáncsa (Hu)
Kecskemét (Hu)
Kiskőrös (Hu)
Kocs Hu
Kőszeg (Güns Hu)
Mesteri (Hu)
Mezőberény (Hu)
Milota (Hu)
Mohács (Hu)
Nagyvázsony (Hu)
Nyíregyháza (Hu)
Pápa (Hu)
Ausztriai Evangélikus Egyház
Pécel (Hu)
Pécs (Fünfkirchen, Hu)
Magyarországi Evangélikus Egyház
Magyarországi Református Egyház
Magyarországi Unitárius Egyház
Péteri (Hu)
Pilis (Hu)
Rábapaty (Hu)
Rábaszentandrás (Hu)
Sárospatak
Sárszentlőrinc (Hu)
Sárvár (Hu)
Sopron (Ödenburg, Hu)
Szamosújlak (Hu)
Szarvas (Hu)
Szatmárcseke (Hu)
Szeged (Hu)
Székesfehérvár (Alba Regia, Stuhlweißenburg, Hu)
Szekszárd
Szerencs (Hu)
Veszprém
         Képek
 
 


Az Orosházi Evangélikus Templom


Protestáns Honlap Magyarország (Hu) Orosháza (Hu)

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster