Választék
Művészetek

Pécel (Hu)

Református címer

Pécel határa régészeti leletekben gazdag (újkőkor, rézkor és bronzkor). Oklevelek 1338-ban említik először. A Péceliek, Hartyániak birtolták a 14.-15. században.

A Ráday család házasság útján vált Pécel birtokosává a 18. században.

Ráday Pál, az első magyar újság - a "Mercurius Veredicus" szerkesztője volt. II. Rákóczi Ferenc titkáraként és diplomatájaként a szabadságharc összes fontos kiáltványát, iratát ő fogalmazta. Ráday Pál volt a Magyarországi Református Egyház első egyetemes gondnoka.

Fia, I. Ráday Gedeon a Berlinben és az Odera menti Frankfurban folytatott tanulmányok után Pécelen telepedett le. Nevéhez fűződik a péceli kastály neobarokk átépítése. Előbb bárói, később grófi címet kapott.

Kastélya a magyar szellemi élet egyik központja volt, kora politikai, szellemi reprezentásai a péceli kastély vendégei voltak. Barátja volt Kazinczy Ferenc, maga is írt verseket. (rímes-időmértékes Ráday-rím)

Fia II. Ráday Gedeon a Nemzeti Színház intendánsa, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc tevékeny résztvevője volt.

A három generáció a családi könyvtár tervszerű gyarapításával és a magyar irodalmi–művészeti élet fellendítésével foglalkozott. Kb. 12 ezer kötetet gyűjtöttek, amelyek az egyes tudományágak legkiválóbb műveit, a klasszikus alapműveket és a francia felvilágosodás irodalmát reprezentálják. Ez a könyvtár ma műemléki egységként a Dunamelléki Református Egyházkerület Ráday Gyűjteményének a tulajdona. A könyvek mellett képtárral és éremgyűjteménnyel is rendelkezett a család. A képtár állománya négy festmény kivételével részben megsemmisült, részben szétszóródott az idők folyamán.

A család támogatta és inspirálta a kulturális élet minden új kezdeményezését (könyvkiadások, színjátszás, irodalmi lap). A Ráday család szinházában mutatták be Magyarországon először a Varázsfuvolát.

Pécel híres szülötte Szemere Pál (1785-1861) esztéta, költő. Kazinczy irodalmi köréhez kötődött.

A település a 19. század során elveszítette városi rangját, amit 1996-ban nyert.