Uraiújfalui Evangélikus Egyházközség
 
1%

1%

 
Menü
Uraiújfalui Evangélikus Egyházközség
Templomrenoválás
Templomszentelési közgyűlés beszámoló
 

Templomszentelési közgyűlés beszámoló

BESZÁMOLÓ

Főtiszteletű Püspök Úr, Esperes Asszony, lelkész testvérek, tisztelt presbitérium mélyen tisztelt közgyűlés!

„A Te kegyelmedről elmélkedünk ó Isten, a Te templomod belsejében.”

olvashatjuk a 48. zsoltár 10. versében. Ezen a mai emlékezetes, ünnepi napon méltán érezhetjük találónak a zsoltáros szavait, hiszen kettős a mi ünnepünk, hálaadásunk. Megemlékezünk egyrészt a templomkő letételének 225. évfordulójára, valamint hálát adunk azért, hogy templomunk Krisztus Urunk kegyelmének 2008. évében teljesen felújult. II. József idején köszöntött be a vallási türelmi korszak, és ekkor úgy döntöttek áldott emlékű elődeink, hogy itt ezen a helyen egy impozáns templomot kell építeni, amely lelki háza lesz nemcsak a helyieknek, de Szentivánfa, amely korábban az anyagyülekezet volt, hanem Répcelak, Csánig, Nick, Iván és Keményegerszeg, Hegyfalu, Zsédeny, Bogyoszló, Felső-Paty valamint Kövesd és Terestyénjákfai evangélikusok számára. Így Hrabovszky György mint az Uraiújfalui Evangélikus Egyházközség első lelkésze idején 1784 Pünkösd havának 5. napján letétetett templomunk alapköve. Most azonban hadd hangozzék fel, az, ami az eredeti templomkő alapokmányán található, és amit áldott emlékű elődeink fogalmaztak meg:

„A halhatatlan Isten dicsőségére, a keresztyén anyaszentegyház gyarapulására dicsőségesen uralkodó koronás fejedelmünknek II. József kegyelmes királyunknak különös engedelméből felállított uraiújfalui evangelika templomnak szeglet kövét N. és N Véssey Erzsébet asszony, néhai N. és N. Vörös Ferencz özvegyének T. Véssey István és Gömbös Ádám urak fundusán mai napon leteszi Hraboszky György a feljebb nevezett uraiújfalui evangelika szent gyülekezetnek érdemtelen tanítója Krisztus Urunk születése után az 1784-ik esztendőben pünkösd havának 5. napján.”

Végül oda van jegyezve az ünnepi beszéd textusa, amelyet olvashatunk a meghívónk igéjeként 1 Krónika 28,8. versében. Korabeli feljegyzésekből tudjuk, hogy az Isten nevében megkezdett építkezés oly gyorsan folyt, hogy még abban az évben ádvent 1. vasárnapján megkezdték az új templomban az istentiszteleteket, „német és magyar hallgatóság jelenlétében”. Van tehát okunk örömre, hálaadásra ezért a szent hajlékért, az Uraiújfalui Evangélikus Egyházközség templomáért. Elmondhatjuk 1 Sám 7,12 alapján „Mindeddig segítségül volt nekünk az Úr”.

Az elődök egy gyönyörű, impozáns templomot hagytak ránk ezért a mai utódoknak gondoskodni kell a karbantartásáról, fejlesztéséről! Ezek és ehhez hasonló gondolatok fogalmazódtak meg bennünk, a jelenkori gyülekezet vezetőségében, presbitériumában. Tudjuk és meg vagyunk győződve, hogy szolgálni az értékek megőrzését az anyagiakban, mint a hitbeli munka a megmaradást, illetve a gyülekezet továbbélését jelenti. S mégis e nemes gondolatoktól, egészen a végrehajtásig ó mily hosszú és nehéz út vezet. Kétségtelen, hogy megjelenik az emberi tényező, mondjuk ki a kicsinyhitűség, jó volna elkezdeni a munkát, de nem látjuk az anyagi fedezetet, egyébként is nehéz időket élünk. Haggeus próféta figyelmeztetése azonban kijózanító és inspiráló:

„Így szól a Seregek Ura, mondván: Ezt mondja e nép: Nem jött még el az idő, az Úr háza építésének ideje! Az Úr pedig így szól Haggeus próféta által mondván: Ideje-e néktek, hogy ti mennyezetes házakban lakozzatok, holott ez a ház romokban áll?” Hagg 1,2-5

Haggeus próféta idején a babiloni fogságból hazatértek több mint egy évig csak mellékesen foglalkoztak a templomépítéssel, és majdnem abba is hagyták. A nép otthon maradt, és igyekezett földi jóléthez jutni. Helyzetük azonban siralmas volt. Hiába dolgoztak, ahogy csak tudtak, nem mentek semmire… Az Úr visszavonta áldásait, mert önzően használták a bőkezű ajándékokat… Haggeus ezt a szívhez szóló kérdést intézte a csüggedtekhez: „Ideje-e nektek, hogy ti mennyezetes házakban lakozzatok, holott ez a ház romokban áll? Miért törődtök csak a saját házatokkal, az Úr házával pedig nem? Isten intését meghallva és elfogadva, a nép felépítette a Templomot, ekkor következett be az igazi áldás. Meg vagyok győződve a felől, hogy boldogok azok, akiknek van igazi szentélyük, istentiszteleti összejöveteli helyük. Legyen az akár fenséges, akár egyszerű, legyen városban vagy hegyek barlangjában, ha ezzel a legjobbjukat ajánlották fel Mesterüknek, akkor az ő jelenléte szenteli meg azt a helyet, szent lesz a seregek Ura számára. Akkor igazi áldásban részesül mindenki, aki a szeretet által megszentelt adományával, kétkezű munkájával támogatja az Úr házának építését. Ezek az inspiráló gondolatok késztettek arra, hogy összefogjunk, és megragadjunk minden lehetőséget annak érdekében, hogy felújítsuk ezt a gyönyörű templomot. Aztán a mi akaratunk, nemes óhajunk találkozott Urunk akaratával, amikor beadtuk a pályázatot először is a templomtető felújítására, amely nélkülözhetetlen és már-már halaszthatatlanná vált. Ekkor vált világossá számomra, hogy a mi tervünk, szándékunk, nem egyszerűen a pályázat bírálók asztalára került csupán, hanem oda a Mennybe, ahol igenlő választ kaptunk. Így fogalmaztam meg magamnak, amit az Úr kezdeményez azt Ő maga anyagilag is rendez. Legalábbis megadja a szükséges feltételeket. Így a templomtető felújítására pályázaton sikerült megnyerni 5,000,000 forintot. Ez volt az első lépés. Ekkor már tudtuk és Dávid királlyal együtt vallottuk 1 Krón 29,1-3 alapján:

„Mondta Dávid király az egész gyülekezetnek (az elvégzendő templomépítéséről): A munka nagy, mert nem emberé lesz ez a ház, hanem az Istené!”

Gyülekezetünk vezetősége annak presbitériumának lelkesedése mondhatni határtalan volt. Ekkor csillant fel igazán a remény, hogy talán fel tudjuk újítani teljesen templomunkat. A következő lépésként ismét bibliai példát követtünk, amikor arról döntött a közgyűlés a presbitérium ajánlásával, hogy ebben is Dávid templomépítési modelljét szeretné követni, amikor adományt kér minden egyházáért felelősséget érző testvérünktől. Ezt olvassuk 1 Krón 29,5/b és 9. versekben:

„Ha valaki adni akar szabad akarata szerint, töltse meg az ő kezét ma, és adjon, amit akar, az Úrnak…És örvendezett a sokaság, hogy szabad akaratukból adtak, mert tiszta szívükből adakoztak az Úrnak. Dávid király is nagy örömmel örvendezett.”

Tudom, tudjuk, sőt az Úr is látja, hogy milyen nehéz időket élünk. Minden fillér a mindennapi kenyérre is kevés. Mégis nagyon sokan dicséretre méltó szerénységgel, hűséggel és áldozatkészséggel adták adományaikat. Nagyon megindító volt annak az idős testvérünknek az adománya, aki kevés kis megspórolt pénzét, mind erre a célra ajánlotta fel! Példát mutatva sokunk számára. Bizonyára megtapasztalhatták a testvérek, akik adakoztak, hogy annak, aki az Úrnak ad, több marad, mint volt addig! Így a gyűjtések alapján az anyagyülekezet adománya 417,000 forint azzal a megjegyzéssel, hogy még az összes gyűjtés nem fejeződött be, tudjuk, hogy még vannak akik a továbbiakban is szeretnének adakozni. Külön köszönetet mondunk a zsédenyi testvéreinknek, akik mint mindig most is támogatták a renoválási munkálatokat 500,000 Ft-al. A jákfai fiókegyház gyűjtése erre a célra 97,500 forint volt. A vasegerszegi fiókegyházban tudomásunk szerint még mindig folyik a gyűjtés, így az Úr áldja meg nemes szándékukat. Az Úr áldjon meg minden adakozót, minden családot, ahol szűkös keretekből tudtak adakozni az Úr házáért, úgy ahogy Dávidtól hallottuk:”szabad akaratból és tiszta szívből”. Szándékunk, kezdeményezésünk mellé nemcsak gyülekezetünk állt, hanem a Nyugat Dunántúli Evangélikus Egyházkerület is, 400,000 Ft-os támogatással. Köszönjük ezúttal is Kerületünk adományát. Végül de nem utolsó sorban községünk önkormányzata is támogatta ezt a projektet 200,000 ezer Ft. vissza nem térítendő támogatással. Megköszönjük a képviselő testület támogatását és személyesen is Vargyai Vilmos Polgármester úrnak az ügy mellé állását. Pénzbeli adományként erre a célra tehát 1,614,500 Ft gyűlt össze. A régi cserepek eladásából pedig a gyülekezetnek 287,000 Forint bevétel származott. Pályázatot nyújtottunk be még a gyülekezeti irattár felújítására, amelyen sikeresek voltunk, így 420,000 Ft-ot nyertünk és ezáltal lehetővé vált templomunk sekrestyéjének, és irattárának teljes felújítása. Most pedig hadd nézzük hogyan alakult a kiadás, beruházás:

A teljes tetőcserének értéke 6,592830 Ft volt, amit a Vasi Ács Bt végzett Váradi Szilárd kőszegi vállalkozó vezetésével. Köszönet ezért a komoly és szakszerű munkáért amit a Vasi Ács Bt végzett. Köszönjük a továbbiakban Váradi Szilárd vállalkozónak az állványhasználati felajánlást, mely szerint májustól szeptember végéig bérmentesen használhattuk. Ez a nagylelkű felajánlás tette lehetővé, hogy renováljuk kívülről az egész templomot. Köszönjük még mindazokat a kisebb munkálatokat, amit cége ingyen és bérmentesen végzett. Urunk gazdag áldása kísérje testvérünk életét, családját, további munkálatait.

A templom külső tatarozási, festési munkálatait Bokor László kőszegi vállalkozónak köszönjük, melynek beruházási értéke 1,937,977 Ft volt.

A pót bádogos feladatok megoldása 362,850 Ft-ba került, amit a Kőszegi Szaldor KFT végzett Szalai Barnabás vállalkozó vezetésével.

A templom belső festése 390,000 Ft lett, amit Büki Sándor és Móricz Zoltán uraiújfalui vállalkozók végeztek. Köszönjük fáradságot nem ismerő szorgalmas munkásságát , és azt a többletmunkát, amit Büki Sándor testvérünk elvégzett. Az Úr kísérje áldásával testvérünk családját, életét. Munkatársának hasonlóképpen köszönetünket fejezzük ki áldáskívánással.

Az összes kiadás, amelyet agyagiakban kifizetett gyülekezetünk templomfelújítási munkálatokra 9,909,323 Ft. Most eddig azokról a munkálatokról beszéltem a templomfelújítás során, ami nyilván forintisitható volt. Most azonban ki kell emelni azokat a munkálatokat, amelyek által ma szép és rendezett templomunk, környezetünk. Először is hadd emeljem ki az asszonytestvérek szolgálatát. Fáradtságot nem ismerő szorgalmas munkájukkal nemcsak hogy kitakarították templomunkat, hanem különböző szolgálatokkal feldíszítették, széppé tették a mai ünneplésünket. Van aki új függönyt adományozott, vannak, akik a régi textíliákat felújították, megmosták, megvarrták. Örülünk egy gyönyörű szőnyeg adománynak, amely most az oltártérben található. Egy másik testvérünk úgyszintén egy nagy perzsa szőnyeget ajánlott fel. Vannak testvéreink, akik a mai szeretetvendégség ünnepi hangulatát tortával fokozzák. Köszönjük tehát szívből jövő sokoldalú tevékenységüket . A továbbiakban köszönetünket fejezzük ki mindazoknak a férfitestvéreknek, akik közel 3 hete fáradhatatlanul elősegítették a templom körüli tereprendezési munkálatokat. Végül de nem utolsó sorban megköszönöm felügyelőtársam Nagy Zoltán testvérünknek, hogy a templomfelújítási munkálatokat szívügyének tartotta, naponta figyelemmel kísérte és szakszerű tanácsaival ellátta. Köszönet illesse gyülekezetünk gondnokának Babos Kálmán testvérünk szolgálatát, hogy meg nem szűnő állandó buzdításával összegyűjtötte a gyülekezet férfi tagjait, és kétkezű munkájával példamutatóan előljárt.

Tisztelt Közgyűlés! Úgy gondolom világossá vált, hogy mennyi munka, mennyi adomány, mennyi imádság, hűség és mennyi szeretet kísérte templomunk felújítását. Úgy vélem a mai nemzedék is méltó tettet hajtott végre, soraiban a templomépítő elődök maradékaival: az elhasználódott templomot fokozatosan újították, modernizálták és erre a jubileumra felfrissítették környezetét. Ügybuzgalmunk sikere a következő években még jobban megmutatkozhat, ha a hívek serege tovább gyarapodik. Olyanoké, akik szívük lelkük indíttatása szerint látogatják istentiszteleteinket, tenni készek lesznek a megújuló gyülekezetért és immár két és negyed évszázadot megért templomért.

Kívánjuk, hogy minden testvér velünk együtt örüljön ezen az ünnepen mely templomfelújításunk hálaadó napja és egyházközségünk 225 éves fennállásának jubileumi ünnepe. Ebből az alkalomból elkészített szeretetvendégségre mindenkit szeretettel meghívunk.

Társoldalak
Előkészületek
 
© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster