Esperesi jelentés, 2005.
"Nem maradok el tőled, nem hagylak el" - hangzik Józsué könyvéből a Bibliaolvasó Útmutató 2006. évi igéje. Ez a bátorítás mindig aktuális az Úr földön küzdő népe, az egyház számára. S ha visszagondolok az elmúlt időszakra, bizony nagy szükségünk is volt erre az erősítő szóra! Aki áttekinti a jelentés végén található eseménynaptárt, jól láthatja, hogy esperesi szolgálatom 3-4 gyülekezet területén sűrűsödött: Bükön a lelkészváltozás ügye bonyolódott - és bonyolódik még most is -, Celldömölkön hasonló gondokkal kellett megküzdeni, Gérce anyagi helyzete miatt kellett aggódnunk, Körmenden a lelkész egészségéért imádkoztunk, és fájdalommal búcsúztunk a gyülekezet felügyelőjétől, Dr. Nagy Árpádtól.
Nem szeretnék megfeledkezni örömeinkről sem, mégis - be kell vallanom - ez a jelentésem sokkal inkább a vizsgált időszak feszültségeinek hatása alatt íródott. Az előző évek felfelé ívelő pályája megtört, és egyre többször kellett személyekkel, közösségekkel, testületekkel olyan beszélgetéseket folytatni, amelyek nemegyszer súlyos lelki teherként nehezedtek rám - és az egyházmegye felügyelőjére.
Ezért most nagyon hálás vagyok Istennek, hogy a jelentésem elején idézett igét helyezte a szívemre ebben az esztendőben. Jól tudjuk, nem csupán a mögöttünk levő éveket kell most értékelnünk, nemcsak egy választási ciklust kell lezárnunk, hanem sokkal nagyobb felelősséget jelent az a munka, amely lehetőséget teremt a jövő hatékony és áldásos szolgálatához. Ami tehát most előkerül az egyes fejezetekben, leginkább arra késztethet bennünket, hogy hibáinkat, vétkeinket beismerve alázattal kérjük Isten bocsánatát; s mindaz, amit megtapasztaltunk, egyúttal tanulságul is szolgál a jövőre nézve.
Felüdítő élmény volt olykor-olykor részt venni gyülekezeti ünnepeken, hálát adni az elvégzett munkáért, új szolgatársakat állítani egyházközségek élére, látni hívek összefogását, hitből fakadó buzgóságát. Ezek nélkül az ajándékok nélkül elviselhetetlen lett volna emberi nyomorúságunk és esendőségünk felismerése.
Mindezek figyelembevételével terjesztem elő jelentésemet, hogy ki-ki meglássa küzdelmeink fáradsága mögött a Gondviselő Isten jelenlétét és meg nem érdemelt áldását. Övé legyen a dicsőség mindazért, amiről most számot adhatunk!
1 Szolgálatunk személyi feltételei
Mivel az év elején nem áll rendelkezésre friss statisztika egyházmegyénk életéről, nem tárhatom a közgyűlés elé gyülekezeteink népmozgalmi adatait. Elsősorban lelkészek és nem lelkészek egyházi szolgálatáról fogok beszámolni - tudva azt, hogy az egyház élete, elevensége nem csupán rajtuk múlik, hanem a Jézus Krisztusban hívők egész közösségén.
1 .1 Lelkészek
Egyházmegyénk területén a lelkészi szolgálat mindenütt biztosított. Beiktatott lelkészek végzik munkájukat. Átmeneti állapotot jelent Bük helyzete, hiszen Szakos Csaba távozása után még mindig nem jutott nyugvópontra a lelkészválasztás ügye. Gércén Harcsár Sándor lelkész úr helyettesi státuszban szolgál. Reménység szerint idén megoldódik választhatóságának kérdése, és akkor ennek a mondatnak a végére is pontot tehetünk. Szomorú szívvel kell gondolnom kedves és nagyra becsült elődömre, Zügn Tamásra, aki a celldömölki segédlelkészi posztját nem tudta megőrizni. Reménység van viszont arra, hogy új szolgálati területén megtalálja a helyét.
A lelkészi kar közösségéről viszont továbbra is örömmel emlékezhetem meg. Jó együtt lenni a szolgatársakkal, jó érezni a testvéri kötődést, az egymás iránti felelősség tudatát. Ez elsősorban a Lelkészi Munkaközösség tevékenységében domborodik ki, de számtalan esetben tapasztalható a szomszédos gyülekezetek kölcsönös teherhordozása.
1 .2 Nem lelkészi munkatársak
A Vasi Egyházmegye elsősorban kisebb gyülekezetekből tevődik össze, ezért nem nagyon van lehetőség nem lelkészi munkatársak alkalmazására. Néhány kivételtől eltekintve leginkább önkéntes segítőkre számíthatunk a templom körüli teendők, az adminisztráció ellátásában. A hitoktatás területén van több lehetőségünk, hiszen egyre több szakképzett hittan tanár és hitoktató kerül ki a Hittudományi Egyetemről, illetve annak kihelyezett tagozatairól. Alkalmazásuk viszont nem problémamentes - különösen a hitoktatás bizonytalan finanszírozása miatt. Egy biztos: az egyház akkor is kötelességének és hivatásának fogja tartani a fiatalok hitben való nevelését, ha nem kapja meg az azt megillető támogatást az állam és a társadalom részéről
2 Szolgálatunk tárgyi feltételei
Csak második lépésben beszélhetünk a tárgyi feltételekről, hiszen elsősorban emberek egymás közötti kommunikációján, egymás felé forduló szolgálatán és Isten felé való közös odafordulásán múlik az egyház léte. Egyúttal azt is látjuk, milyen előnyt jelent ebben a munkában, ha megfelelő körülmények között, a kor technikai színvonalához igazodó lehetőségekkel élve végezhetjük a reánk bízott feladatokat.
2 .1 Épületek
Ma már természetesnek kell vennünk, hogy egy új gyülekezeti ház korszerű vizes blokkal, beépített elektrotechnikai eszközökkel, a kor elvárásainak megfelelő kivitelben és minőségben készülnek. Egy-egy ilyen beruházás súlyos anyagi terhet jelent a gyülekezeteknek, és ritkaságnak számít, ha külső segítség nélkül megvalósul. Mégis megéri a befektetés, mert hosszú távon használható, vonzó épületeink javítják a gyülekezeti közösség jó közérzetét, híveink szívesebben töltik idejüket "nálunk" - jobban mondva: Isten közelében.
Az elmúlt időszakban is sok olyan gyülekezeti ingatlan újult meg, amelynek felszentelésén, megáldásán jelen lehettem: Alsóságon a parókia és a gyülekezeti terem felújítása történt meg - folyamatban van még a volt evangélikus iskola teljes újjáépítése. Nemeskocsban a gyülekezeti otthon öltözött új köntösbe. Csöngén nagyszabású építkezés folyik uniós pályázat felhasználásával. Gércén a templomtető javítása történt meg. A kemenesmagasi templom felújítására most kerül sor: hosszas, fáradságos előkészület előzte meg a beruházást. Borgátán az imaterem felújítása kapcsán egy egész sor ünnep részesei lehettek a Kissomlyói Egyházközséghez tartozó falvak. Kőszegen most van folyamatban az új parókia tervezése és kivitelezése. Tompaládonyban és Nemesládonyban is jelentős beruházások folytak. Nagysimonyiban a visszakapott ingatlan felújítása megtörtént. Nemescsóban új gyülekezeti házat alakítottak ki, ezzel egy időben a parókiát is átépítették. Gyülekezet-történeti kiállításnak és e-Magyarország pontnak is helyet találtak. Kőszegdoroszlóban új gyülekezeti ház épül. Nemeskolta gyülekezete most nyerte meg azt a pályázatot, amely segítségével a templom teljes felújítása megvalósulhat. Répcelakon a templom külső renoválásával befejeződhetett a több évig tartó munka. A szentelés ünnepét még emlékezetesebbé tette egy új harang megszólaltatása és a Lutheránia Énekkar szolgálata. Sárváron folyamatosan zajlik a munka: most a parókia-épület korábbi szakszerűtlen átépítéséből fakadó súlyos hibákat hárították el. Szentgotthárdon teljesen új parókiában lakik a lelkész családja. Szombathelyen egy gyülekezetnek adományozott ingatlanon épült fel az új lelkész-lakás. Uraiújfalu épületei is folyamatosan megújulnak. Most is zajlanak a munkák.
Ebből a hosszú felsorolásból kitűnik, milyen fontosnak tartják gyülekezeteink a rájuk bízott örökség megóvását és méltó karban tartását. Reménységünk, hogy ezeket az épületeket egyházhoz illő tartalommal megtöltve tudjuk használni híveink lelki, hitbeli gazdagodására.
2 .2Gépkocsik
Jól tudjuk, hogy ma már elképzelhetetlen a fíliák, szórványok gondozása szolgálati gépkocsi nélkül. Nem azért, mintha nem lehetne néhány km távolságot kerékpárral is megtenni, hanem azért, mert sok esetben idős embereket tudunk így alkalmainkra magunkkal vinni, fiatalokat tudunk összegyűjteni, egyházmegyei, egyházkerületi vagy országos rendezvényekre eljuttatni. A megnövekedett adminisztráció miatt gyakran kell a megyeszékhelyre látogatni. A fraternitás ápolása is könnyebb, a lelkészi munkaközösségben való részvételt is segíti az autó.
Óriási segítséget jelentett úgy 10 esztendővel ezelőtt, amikor a Bajor Egyház felvállalta, hogy egyházunk gépkocsiparkját - amely többnyire Trabant és Wartburg típusú autókat jelentett - korszerű járművekre cseréli. Ez a folyamat lezárult. Hiú ábránd lenne azt remélni, hogy a már kiszolgált 13 éves Opel Corsa gépkocsikat is ők fogják újakkal pótolni. Egyetlen lehetőség áll ma a gyülekezetek előtt. Ezt nevezzük "háromlábas" megoldásnak: az egyházközség saját erőt gyűjt új gépkocsi vásárlására, eladja régi kocsiját és igénybe veszi az országos egyház támogatását. Hogy ez a jövőben természetes folyamat legyen, már ma el kell határoznia a gyülekezeteknek, hogy egy bizonyos összeget elkülönítenek költségvetésükben erre a célra, hogy belátható időn belül új autó vásárlásán gondolkodhassanak.
Egyházmegyénk egyébként nagyon jó helyzetben van a gépkocsik vonatkozásában. Az elmúlt évek során a régi autókat sikerült újakra cserélni. Idén Nagygeresd és Boba is örülhet új szolgálati járműnek.
2 .3Korszerű eszközök
A lelkészi hivatali munkához a korszerű irodai eszközök is szükségesek. Sok gyülekezet sikeresen pályázott egyházunk berkein belül új számítógépekre. (Egyházmegyénk ezen a téren is élen jár.) Ezek segítségével felgyorsul a kommunikáció az egyházon belül, sőt ma már az adóhatóság is természetesnek veszi, hogy hivatalaink elektronikus úton is be tudják nyújtani az előírt bevallásokat, adatszolgáltatásokat.
Ez ma még itt-ott pánikot kelt a lelkészek körében, hiszen nem mindenkinek van ideje, érdeklődése és fogékonysága ez iránt a technikai lehetőség iránt, ezért fontos, hogy legyenek a gyülekezetben olyan segítők, akik nemcsak papíron ajánlják föl segítségüket, hanem rendszeres munkájukkal leveszik a lelkészek válláról ezeket a terheket.
A hitoktatásban nagy segítséget adhat a laptop és a projektor (vagyis a hordozható számítógép és a kivetítő) használata, hiszen látványosan, követhetően, megragadóan dolgozhatjuk fel az órák anyagát. Számomra is nagy segítséget jelentett az a CD, amit Kovács Imre katechetikai felelős készített a lelkészeknek karácsonyi ajándék gyanánt.
A nyertes pályázatokhoz viszont ígéretek és elvárások is tartoznak. Felhívom mindazoknak a gyülekezeteknek a figyelmét, amelyek ilyen úton jutottak eszközökhöz, ne feledkezzenek meg vállalt kötelezettségeikről!
3 Élet a gyülekezetekben
Az eszközök csak eszközök? Eszközök arra, hogy a gyülekezetekben pezsdüljön az élet. Néhány szóval szeretném csak kifejezni örömömet azért, hogy számtalan gyülekezetben tapasztaltam meg a hívek megmozdulását. Alsóságon - hála segítőimnek - a gyermek-istentiszteletek rendszeressé váltak, a Nőegylet tagjai hűségesen végzik szolgálatukat. Nemeskocsban példamutató volt a gyülekezet összefogása az építkezés során. Celldömölk ifjúsága megye-szerte ismert a passió-előadásokról. Csöngén indult el egy új egyesület munkája, amely ugyan nem az egyház keretein belül szerveződött, de azzal szorosan együttműködve képzeli el munkáját. A nemescsói lelkészek nagy lendülete magával ragadta a gyülekezet vezetőit, tagjait, és példás együtt-munkálkodással dicsérik Istent. A répcelaki Vekker együttes szolgálatát szívesen hallgatjuk bárhol az országban. A szombathelyi gyülekezet őrállói egyedülálló munkájukkal hívják fel magukra a figyelmet.
Tudom, hogy a felsorolás hiányos, és talán sértőnek érzik ezt az önkényes kiemelést azok, akik a nem említett gyülekezetekhez tartoznak. Tőlük elnézést kérek. Kivétel nélkül minden gyülekezetért imádkozom, hogy lelkészeik, vezetőik, presbitereik és tagjaik munkája ne legyen hiábavaló, hanem Isten áldása nyugodjon rajta. Ezzel a reménységgel kívánok nekik továbbra is állhatatos szolgálatot!
4 Egyházmegyei munkaágak szolgálata
Egyházmegyénk fontosnak tartja, hogy a törvény által adott lehetőségekkel éljünk, és mind a 8 munkaterületet egyformán hangsúlyozva keressük a szolgálat lehetőségeit híveink között. Felelőseink, megbízottaink jelentései és beszámolói a közgyűlés tagjainak rendelkezésére állnak. Ezekből látható, milyen módon próbáljuk elérni a megye evangélikusait Isten igéjével - más és más eszközökkel.
(1) A hagyományos missziói napok vonzása gyengült. Új stratégiát kell kidolgozni azok elérésére, akik maguktól nem keresik a kapcsolatot Istennel. (2) A tanítás nemcsak a gyermekek körében fontos feladat. Ma inkább a fiatal felnőttek tájékoztatására kell hangsúly tennünk. Különösen nagy kihívás ma a konfirmált fiatalok megtartása az egyházban! Ennek eszközeit jó lenne megtalálni! (3) Az ifjúságban végzett munka mindig hálás feladat. Sok munkatársat, sok eszközt igényel. Felelősünk rendkívüli rátermettséggel fogja össze ezt a munkaterületet. (4) A diakónia (a szeretetszolgálat) egyházunk fontos szolgálati területe. Ebben kimagasló szerepet vállal a szombathelyi gyülekezet, melynek lelkésze az intézmények munkája mellett a gyülekezetekben való személyes diakónia művelését tartja fontosnak.
(5) Az egyházi zene az evangélikusság különleges ismertető jele. Nagy öröm az, hogy egyházmegyénkben a fiatalok nagy érdeklődéssel fordulnak a muzsika felé. Számukra a nyári egy hetes tábor nem elegendő. Gondolni kell további lehetőségek kiaknázására. (6) A kommunikáció, a tömegtájékoztatás ma kikerülhetetlen eszköze a missziónak, az egyház társadalmi szolgálatának. Ebben nagy szerepe van ma már az Internetnek. Fontos, hogy a munkáját lelkesen végző megbízott mellett minden gyülekezetnek legyen olyan felelőse, aki gondoskodik az információk áramlásáról. (7) A Gusztáv Adolf Segélyszolgálat a gyülekezetek önsegélyező szervezete. Fontos, hogy érezzük a felelősséget egymás iránt. Ezért komolyabban kell vennünk a szószék-cserék lehetőségét, valamint az ezzel kapcsolatos adomány-gyűjtést is. (8) Gyülekezeteink - különösen Vas megyében - hosszú, büszke múltra tekinthetnek vissza, s ennek a múltnak tárgyi emlékeit is méltóképpen kell őriznünk. Sokszor nem is vagyunk tudatában annak, milyen kincseknek vagyunk birtokában. Ezért lenne fontos, hogy megvalósuljon az a program, amit gyűjteményi megbízottunk korábban már fölvázolt, de aminek eredményeiről még - sajnálatos módon - nem tudok.
A tavaly hatályba léptetett új egyházi törvények szűkítik a kötelezően vállalandó munkaterületek körét, én mégis úgy látom, fontos, hogy az imént említett 8 munkaág elevenen éljen egyházmegyénkben és gyülekezeteinkben.
5 Kitekintés az egyházmegyéből
Testvéreink mindnyájan tanúi lehetnek annak a felgyorsult tempónak, amely hatással van egyházi életünkre is. Rendkívül nagy a mozgás a lelkészek között, sőt, az elmúlt időszakban két új püspökünk is lett. Ez nyilvánvalóan változásokat jelent, vagy fog jelenteni. A megújult törvények értelmében történik meg idén a tisztújítás egész egyházunkban. A megjelent új Liturgikus Könyv lehetőséget ad a gyülekezeteknek, hogy új formákat, kifejezési módokat találjanak az Istennel való kapcsolat megélésére. Az ökumenikus kapcsolatokat - és azok jövőbeli alakulását - meghatározza az új pápa személye. Az állam és az egyház viszonyáról még sokat kell tárgyalni, és a választások eredményei sem hagyhatók figyelmen kívül ebben a vonatkozásban. Bár Vas megyében élünk, és ezután is ez lesz számunkra a legfontosabb, mégis törekednünk kell arra, hogy képviselőinken keresztül az egyházkerület, az országos egyház és az egész nemzet kérdéseit megismerjük, gondjait a magunkénak is valljuk, és megoldásukért mi is fáradozzunk, és sokat imádkozzunk.
Befejezés
Jelentésem végén megköszönöm legközelebbi munkatársaim türelmes és elnéző jóindulatát, önzetlen, hűséges segítségét. Különösen hálás vagyok elnöktársam higgadtságáért, bölcs megfontoltságáért, amely nélkül sokszor estem volna rossz döntések csapdájába. Köszönöm Hartai Andrea adminisztrátor mindennapos jelenlétét, a háttérben végzett, sokszor láthatatlan munkáját, amely sok papírmunkától kímélt meg. Köszönöm mindazoknak az együttműködését, akik az egyházmegye közösségének építéséért, gyülekezeteink erősítéséért Isten dicsőségére szolgáltak. Köszönöm helyettesem helytállását, hogy távollétemben gondoskodott az ügyek folyamatos menetéről. S mindenekfelett köszönöm Istennek, hogy irgalmas volt hozzám. S. D. G.
Esperesi szolgálatok 2004. november 20. és 2006. január 31. között
|