1%

1%

 
Menü
Vasi Evangélikus Egyházmegye
Az egyházmegye története
 

Az egyházmegye története

A Magyarországi Evangélikus Egyház felosztása régen és ma

Az evangélikus egyház tagjainak száma a trianoni békét követően jelentősen csökkent, ezért a már régóta működő négy egyházkerület (Dunáninneni, Dunántúli, Bányai, Tiszai) arányai olyan mértékben torzultak, hogy már többszöri átrendezés után sem látszott szükségesnek, hogy ezt a beosztást megőrizzék. Az 1952. évi zsinat az országot két egyházkerületre osztotta (Északi és Déli), amely 2000. végéig meghatározta az egyház szervezetét. A kerületek határa Vas és Zala megye között, a Balaton és az M7-es autópálya körülbelüli vonalában húzódott, majd az Alföldet választotta el az Északi-középhegységtől. A két kerület 8-8 egyházmegyére tagozódott. Az 1991-97. évi zsinat új területi beosztást határozott el. Ennek értelmében három egyházkerület kezdte el működését 2000. október 15-vel: Déli, Északi és Nyugati (Dunántúli) egyházkerület. Az újonnan létrehozott Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület 5 egyházmegyét foglal magába: Győr-soproni, Fejér-Komáromi, Veszprémi, Vasi és Somogy-Zalai Egyházmegyét.

A Vasi Evangélikus Egyházmegye területe:

A reformáció ezen a területen már a 16. század közepe táján elterjedt. 1541-ben a sárvári nyomdából jelent meg Sylvester János Újszövetsége, s a sárvári iskola is hírneves volt már. Ezekben az években indult a "csepregi akadémia" is, ahonnan Sopron, Zala, és Vas megye sok kiváló tanítót és lelkészt kapott. De létezett már az "ecclesia Kemenesalyensis", és éltek az Őrségiek is. A sárvári Szegedi Máté lelkész lett 1576-ban az első dunántúli püspök. Az ellenreformáció idején a zsédenyi Zsédenyi István lelkész is a gályarabok közé került. Jelenlegi egyházmegyénk három területből (egykor egyházmegyéből) olvadt össze: az egyik Kemenesalja területét, a másik Őrséget fedte le, a harmadik volt az úgynevezett Vasi Közép. Erre a területre általában jellemző, hogy két központ köré csoportosul az evangélikusság: Szombathely és Celldömölk. A legnagyobb szórvány az Őrségben található, ezzel szemben Kemenesalján egymást érik az önálló egyházközségek. Lélekszám tekintetében a celldömölki, a répcelaki és a szombathelyi a legnagyobb. A Vasi Evangélikus Egyházmegye kiemelkedő szerepet kapott a magyar történelemben.

A nyilvántartott evangélikusok száma összesen: kerekítve 20.000 fő.

Sok evangélikussá lett templomot vett vissza a római katolikus egyház a 18. század első felében. A soproni országgyűlés (1681) által hozott artikuláris törvény lehetővé tette, hogy egyházmegyénként 2-2 helyen templomot építsenek az evangélikusok. Így épült a nemescsói és a nemesdömölki (ma celldömölki) templomunk. Ezután ezeket az "artikuláris" templomokat jelölték ki az istentiszteletek gyakorlására, a "dömölki" és nemescsói templomokat látogathatták a hívek évszázadon át messze földről. A nemescsói "alumneum" egyházunk első diákokat összegyűjtő kollégiuma volt. A Türelmi Rendelet (1781) után a gyülekezetek újra felvirágoztak. 1783-ban 352 kőszegi család öt hónap alatt építette meg például templomát.

A 2000. év körüli szabadabb légkör Szombathelyen hozott a társadalom által is érzékelt nyitást 30 férőhelyes új szeretetotthon építésével. Alapítója egy özvegyasszony: Máger Angéla, aki külföldi örökségét és vagyonát ajánlotta fel a gyülekezet öregjeit gondozó otthonra. Egyházi és társadalmi összefogással, 1-2 ágyas szobákkal a templomkertben épült fel a 780 m2-es épület 130 millió Ft értékben. Kisebb hasonló célú otthont Kőszeg is létesített visszakapott egyházi lakások helyén. Mindkét idősotthonban laknak más felekezetűek is.

A kemenespálfai evangélikusok első istentiszteleti helye 1893-ban épült fel a falu szélén, alacsonyan fekvő, vizes talajon. Állaga száz esztendő alatt annyira megromlott, hogy használhatatlanná vált. A maroknyi kis gyülekezet álmai között szerepelt egy új templom felépítése. 1996-ban istentiszteleti hely építése céljából egy külföldről hazatelepült testvérünk adott több milliós adományt. A Benczúr László Ybl-díjas építész által tervezett kistemplom alapkövét a gyülekezet 1997. május 4-én tette le. Az elkészült 120 m2-es templomot 2000. április 9-én, Böjt 5. vasárnapján szentelte fel D. Szebik Imre az Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke. Ez volt az utolsó ilyen jellegű szolgálata a leendő Nyugati Egyházkerület területén. Ő ugyanis az új Északi Egyházkerület jogfolytonos püspöke lett. A Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület új püspököt választott Ittzés János volt kőszegi lelkész személyében. Kemenespálfa evangélikussága 95 felnőtt és 49 kiskorú tagot számláló közösség, amely a Bobai Evangélikus Egyházközség leánygyülekezete.

Lelkészi szolgálat az egyházmegyében

A megye területén 15 beiktatott gyülekezeti lelkész dolgozik, ketten helyettes lelkészek, 4 munkatársunk segédlelkészi státuszban van, 2 gyülekezetet gondoz diakónus lelkész, valamint egyik lelkészünk felesége kisegítő lelkészként dolgozik férje mellett. 7 nyugdíjas lelkész lakik Vas megyében, akik aktívan részt vesznek a szolgálatokban; elsősorban azokat segítik, akik az elmúlt években kezdték el gyülekezeti munkájukat. Érdemes megjegyezni, hogy a jelenlegi lelkészi kar rendkívül fiatal, mert sok idős szolgatárstól kellett búcsút vennünk, és a helyüket friss munkaerővel lehetett betölteni.

Lelkészi Munkaközösség

A lelkészek és munkatársaik számára rendszeres találkozási, továbbképzési és adminisztrációs ügyintézési lehetőséget adnak a havonként megtartott lelkészgyűlések, amelyek úrvacsoravétellel kezdődnek, együtt készülünk a következő vasárnap igehirdetésére és meghatározott témákról előadásokat hallgatunk, amelyeket megvitatunk. az aktuális ügyek megbeszélése után most már egyre gyakrabban maradunk még együtt közös ebédre, hogy tovább építsük egymás között a nagyon áhított testvéri közösséget.

A történelem viharait, a határsávi "bezártságot" megélt 23 Vas megyei gyülekezet városokban és falvakban - megnövekedett lehetőségek és elvárások közepette - "az evangélium világítótornyaként" szeretne élni a jelenben és a jövőben is.

Társoldalak
Ifjúsági munka
Misszió és evangelizáció
Katechetika
Diakónia
Egyházi zene
GAS
Gyűjtemények
Emlékezetes események
Esperes
Egyházmegyei felügyelő
Gyülekezetek
Egyházmegyei közgyűlés
Egyházmegyei presbitérium
Lelkészi Munkaközösség
Istentiszteleti rend
Ökumené
Hírek, események
Dokumentumtár
Eseménynaptár
 
Képek

Evangélikus egyházkormányzat 1920.
Evangélikus egyházkormányzat 1952.
A dömölki templom
A nemescsói templom
A kőszegi templom
A szombathelyi szeretetotthon
A kemenespálfai templom
Úrvacsoraterítő Nemescsóból (1650)
 


::Nyomtatható változat::

Evangélikus Egyház Gyülekezeti és intézményi honlapok Vasi Evangélikus Egyházmegye Az egyházmegye története

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport és a Vasi Evangélikus Egyházmegye
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster