Soproni iskolák látogatása az egyházmegyében
Egyházunk hagyományai között mindig meghatározóan jelen volt az oktatás, a felnövekvő generációk nevelése, tanítása. Sopron különösen élen járt ezen a téren, hiszen az államosítások előtt a városban az óvodától az egyetemi oktatásig mindenütt jelen volt az egyház. Napjainkban óvodát, általános iskolát és középiskolákat működtetnek az evangélikusok, így ma is meghatározóan vannak jelen a város művelődésében. Január 15-én a két középiskola - a Líceum és az Eötvös - igazgatói a Líceum iskolalelkészével felkerekedtek és meglátogattak három vasi gyülekezetet. Eljutottak Sárvárra, abba a városba, ahol Nádasdy Tamás már a reformáció megjelenésével egyidejűleg kőből emelt iskolát.
A gyülekezet termében a nyitóének után Tölli Balázs, a Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (a Líceum) igazgatója vetítéses demonstráció mellett mutatta be iskoláját. Elmondta, hogy a Líceum 1557 óta folyamatosan működik. Átélte az államosítás időszakát, sőt, már abban a korban is elkezdte visszacsempészni a betiltott hagyományait, jelképeit. Érdekességként megemlítette, hogy az iskola régi pecsétje - bár tiltott volt -, már az 50-es, 60-as években belopakodott az érettségi tablókra.
A rendszerváltoztatás után egyértelmű volt, hogy az egyház visszakérje régi alma materét. Ekkor kezdődött a régi hagyományok, szokások restaurációja. Ma az iskolában mintegy kétszer annyi diák tanul, noha sokan attól féltek, hogy az épület elnéptelenedik. Visszaállították a régi nemes szokásokat, a Mujkó-avatást, a közös ádventi gyertyagyújtást, a bált, a szerenád érdekes, és egyedi szokását. A ballagók a deák-kúttól indulnak az iskola felé, miután közösen ittak abból. De fejlődött az épület, gyarapodott az iskola felszereltsége is. Már közel állnak a kétszintes tornaterem befejezéséhez, néhány éve adományból készült el az Unger Pauline számítástechnikai labor. Az épület minden pontja hozzáidomult a ma követelményeihez, megőrizve azt a szellemet, amit az iskola mindig képviselt. Az iskola változatos oktatási struktúrával működik. Magyar és német nyelven különböző oktatási formák élnek egymás mellett.
Solymár Mónika iskolalelkész saját kérdésének megválaszolásával kezdte: Mitől egyházi egy iskola? Attól, hogy felvállalja a keresztyénséget és attól, hogy felvállalja Krisztust. Elmondta, hogy a hitoktatás mindenkinek, felekezettől, vallásosságtól függetlenül kötelező. Az iskolában az evangélikus mellett minden felekezet diákja saját felekezete hitvallása szerint tanul. A nem megkereszteltek evangélikus hitoktatásban részesülnek. Elmondta még, hogy szerinte egy evangélikus oktatási intézmény feladata a közösségépítő, hitébresztő munka is, ezért szerveznek különféle alkalmakat. Hétfőnként reggel fél nyolckor reggeli áhitatot tartanak, félévenként más és más téma feldolgozásával csendesnapokat, és népszerűek a Révfülöpön tartott csendeshétvégék is. Vendégszolgálatokat tartanak a Dunántúl gyülekezeteiben, ahol az iskolalelkész hirdeti az igét és a diákok liturgizálnak. Bíztatónak nevezte, hogy jelenleg is mintegy 18-20 licista hallhatója van az Evangélikus Teológiának.
Az Eötvös GimnáziumEzután Boór Katalin, az Eötvös József Evangélikus Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola igazgatója következett, aki egy viszonylag fiatal intézményt vezet. A középiskola az államosítás előtt evangélikus áltoláos iskolaként működött és az állami években lett középiskola 1948-ban. A rendszerváltozás után az egyház folytatta a középiskolai oktatást, bár az intézmény feladatai az oktatási környezet változásával átalakultak. Az Európai Unió oktatás nrmáinak átvételével megszűnt a középfokú ápoló-képzés, így új területet kellett keresniük. A következő tanévben 1-1 gimnáziumi és humán középiskolai osztályt indítanak.
A humán középiskolai tagozaton elsősorban azokat várjaák, akik a középiskola elvégzése után egészségügyi pályára készülnek. Itt személyiségfejlesztő, képességfejlesztő tárgyakat is tanulhatnak a diákok. A gimnáziumi oktatás általános felkészültséget ad és felkészít a továbbtanulásra.
Meg kell említenem, hogy az egyházmegyében, illetve a közelben két másik evangélikus középiskola is működik. Kőszegen 2001. szeptemberében kezdte újra evangélikusként a néhai leánygimnázium, mint Evangélikus Mezőgazdasági és Kereskedelmi Szakközépiskola. Győrben pedig a Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központban folyik az óvodai oktatástól a középiskolai képzésig tanítás.
erdelyik
Amennyiben további információkat szeretne/szeretnél kapni az iskolákról, azt az alábbi címeken teheti/teheted meg:
Berzsenyi Dániel Evangélikus Gimnázium (Líceum)
Eötvös József Evangélikus Gimnázium és Egészségügyi Szakközépiskola
Evangélikus Mezőgazdasági és Kereskedelmi Szakközépiskola
Péterfy Sándor Evangélikus Oktatási Központ
|