Garas Krisztina Judit beiktatásán elmondott igehirdetés
Mik 6,8
Garas Krisztina Judit beiktatása
2001. október 28.
Ostffyasszonyfa du. 3 óra
Ember, megmondta neked, hogy mi a jó, és hogy mit kíván tőled az Úr!
Csak azt, hogy élj törvény szerint, törekedj szeretetre, és légy alázatos Isteneddel szemben!
Lelkész mint ember - az emberekért Isten szolgálatában
Bevezetés: Amikor a most felolvasott igét lelkésznövel közösen kiválasztottuk, felvetödött a kérdés: vajon az eredeti szöveg mely szót használja az ember megjelölésére? Hiszen nem mindegy, hogy férfiúról vagy nöröl beszél! Komikusan hangzana a megszólítás, amit eredetileg férfinak szántak, s most Garas Krisztinának címezzük. Utánanéztem: az eredeti szöveg az ádám kifejezést használja. Mondhatnák a Testvérek: az történt, amitöl aggódtunk! Ha azonban arra figyelünk, hogy milyen vonatkozásban kerül elö a Bibliában ádám neve, akkor mégsem kell félnünk, ha ezt az igét a mai napon hallgatjuk és vizsgáljuk.
Isten megteremtette AZ embert! Azt a teremtményt, akit minden teremtmény fölé helyezett, akiröl azt mondta, hogy az ö képe és hasonlatossága. Amikor tehát ádámról, emberröl beszélünk, arra kell gondolnunk, hogy Isten megálmodta" az ember ideáját; kigondolta, milyennek kell lennie az embernek ? és megteremtette. S ebben a vonatkozásban nem került elö a kérdés: férfi legyen-e vagy nö! Isten úgy teremtette meg az embert, hogy feladatot adott neki: annak a felelösségét, hogy ö vigyázzon a teremtettségre, ö legyen Isten képe és hasonlatossága a világban.
Ugyanígy gondolhatunk a lelkészi szolgálatra is. Egyházunkban sokan tesznek különbséget férfiak és nök lelkészi karaktere között. A kérdésfelvetés viszont hamis! Nem férfiak és nök között kell különbséget tenni, hiszen az elhívás mindenkinek ugyanúgy szól; s amikor valaki meghallja és követi a hívó szót, ugyanazt a felelösséget vállalja, mint a többiek! Az ember felelösségét a teremtettségben! A lelkész különleges küldetése az, hogy Isten igéje alapján emlékeztesse a többi embert Isten akaratára, gondviselö szeretetére és tervére, ígéreteire. A lelkész akkor tölti be hivatását, ha olyan emberként áll a gyülekezet elött, amilyennek Isten megálmodta az embert; s ilyen emberként tud példa lenni mások számára.
A felolvasott ige így fogalmazza meg az ember feladatát: Ember, megmondta neked, hogy mi a jó, és hogy mit kíván töled az úr! Csak azt, hogy élj törvény szerint, törekedj szeretetre, és légy alázatos Isteneddel szemben!" Ennek az igének a gondolatmenetét követve szeretnék három kifejezést kihangsúlyozni, amely a lelkészi szolgálat elvárásai közé tartozik:
Vezetés. A lelkész a gyülekezet vezetöje. Amikor a gyülekezet lelkészt választ, olyan meggondolás alapján választ, hogy vajon a jelölt személy alkalmas-e a vezetésre; és, hogy vajon a jelölt személy vezetését ök maguk elfogadják-e. A Csönge-Ostffyasszonyfai Társult Evangélikus Egyházközség közgyüléseinek választása egyértelmüvé tette mindnyájunk számára, hogy lelkész és gyülekezet egymásra talált, s azzal a reménységgel ünnepel ma együtt, hogy kapcsolatuk sokáig fog tartani.
A lelkész feladata, hogy a neki szavazott bizalom alapján vezesse a reá bízottakat. Természetes, hogy ebben elsödleges irányadója maga a Biblia, Isten igéje. Szüntelenül Bibliával a kézben, Bibliával a szívben kell járnia, hogy Isten akaratának komolyan vételére intse az embereket.
Jól tudjuk, hogy csak annak a beszéde hiteles, aki magatartásával is alátámasztja kimondott szavait. Ezért buzdít a próféta: "élj törvény szerint!". A lelkész olyan sajátságos vezetö, aki nem áll fölötte a vezetetteknek, hanem egy a gyülekezet tagjai közül: Isten akaratának, törvényének alávetve. Nem egyedüli vezetö, hanem közösségben (mai divatos szóval élve: team-ben) dolgozó ember, akinek segítésére rendeltetett a felügyelö, a gondnok, a pénztáros, a számvevöszéki elnök, az összes presbiter és gyülekezeti tisztségviselö. Ezért a vezetés gyakorlata is sajátos: közvetlen kapcsolatra, jó közösségre épül! Ezért a lelkészi szolgálat második fontos eleme a:
Közösségépítés. A felolvasott ige második gondolata így szól: "törekedj szeretetre". Az elmúlt évek folyamán mint Garas Krisztina Judit felügyelö lelkésze - figyelemmel kísértem a lelkész és a gyülekezet kapcsolatát. Idöre volt szükség, míg megismerték egymás gondolatait, szándékait, terveit. Idöbe telt a bizalom megalapozása. úgy gondolom: ez természetes. Söt kimondottan hasznos volt a kapcsolatok elmélyülése érdekében, hogy sokszor kellett ütköztetni egymással szemben álló véleményeket, kisebb vagy nagyobb mértékben eltérö elképzeléseket. Jó volt öszintén beszélgetni a kételyekröl, a tisztázatlan kérdésekröl. úgy látom, hogy mostanra már nem sok titkolni valójuk van egymással szemben. A hosszú távú együttmüködés, a szeretet-kapcsolat alapvetö feltétele az a bizalom, amely megszületett ebben a gyülekezetben.
Csak ilyen feltételek mellett lehet belekezdeni a közösségépítésbe. Tudom, hogy eddig is sok fáradozás történt ennek érdekében. Hiszen a fiatalok közötti munka (túl a hitoktatáson), az idösek meglátogatása, az egyház, a gyülekezet perifériáján maradt testvérek bevonása ennek a célnak az elérése felé vitte eddig is a gyülekezet egészét. Most viszont a megválasztott és a mai napon beiktatott lelkész teljes felelösséggel, önállóan fogja végezni a megkezdett munkát.
S mint ahogy a vezetéssel kapcsolatban is mondtam, ez itt is érvényes: a közösségépítést nem egyedül végzi a lelkész! Vannak munkatársai, akik nem csupán a gyülekezet vezetöi - bár természetes, hogy elsösorban rájuk hárul ez a feladat. A lelkész segítségül hívhat teológust, lelkes ifjúsági tagot, hittanost, vagy olyan személyt, aki saját munkaterületén belül (gazdasági, építöipari, informatikai, jogi vagy pedagógiai téren) gazdagíthatja a lelkész szolgálatát, s így járulhat hozzá a gyülekezeti élet megelevenítéséhez, színesítéséhez.
Különleges feladata van a most beiktatandó lelkésznek. Két korábban önálló - gyülekezet egységét kell megteremtenie. A már évtizedek óta megvalósuló gyakorlatot törvényes formába öntve társítottuk Csöngét és Ostffyasszonyfát. Hiszem és tudom, hogy ez mindkét gyülekezet kívánsága és egyetértése mellett zajlott. Az eddigi gördülékeny együtt-munkálkodás igazolja a döntés helyességét. Valójában nem kell mást tenni, mint a jól megszokott rendet tartani. A társulás viszont még szigorúbb felelösséget jelent mindannyiuk számára. Fontos, hogy az egység, a békesség és a közös szolgálat munkálásában mindnyájan egyek legyenek! Ez is a lelkész feladata - de nem csupán az övé, hiszen hisszük és valljuk, hogy ez csakis a Szentlélek munkája által lehetséges! Ezért semmilyen eredményt nem tulajdoníthatunk saját magunknak! A lelkész és a gyülekezet közös feladata a szolgálat: Isten dicsöségére! Ezért szólok még néhány szót a lelkészi munka harmadik jellemzöjéröl:
Szolgálat. Sinkovits Imre, felejthetetlen hírü színmüvészünk egy interjú során mondta el, hogy édesapja kocsmáros volt, és sokszor fogadta így a vendégeket: Mivel szolgálhatok?" A színmüvész mélyen a szívébe zárta ezeket a szavakat, és élete során mindig eszébe jutott ez az alázatos kérdés, amely egyúttal egy felajánlás is: Mivel szolgálhatok?
Nem mondhatok mást a lelkész feladatáról, küldetéséröl sem. Már-már állandósult szókapcsolatként emlegetjük a lelkészi szolgálat" kifejezést. Sokszor talán nem is gondolunk már annak eredeti jelentésére. Különösen, amikor a lelkészi szolgálatért járó juttatásokról beszélünk, a lelkészi szolgálat adminisztrációs teendöit vesszük sorra, amikor a lelkészi szolgálat jogi kérdéseit elemezzük. Nap mint nap tapasztaljuk, mennyire összetett a gyülekezet vezetöjének, vezetöinek kötelezettsége. Az anyagi természetü gondok, a munkajogi elöírások megtartása, a gyülekezet ingatlanainak jó karban tartása és még sok más járulékos feladat sok esetben a lelkészi munkának nagyobb százalékát teszi ki, mint a lelkipásztori funkció: az igehirdetés és a személyes lelkigondozás. Ez nem csak azért veszélyes, mert eltereli a figyelmet a lényegröl, hanem azért is, mert a hétköznapok harcaiban megkérgesedhet a szív, megnagyobbodhat a száj, megvastagodhat a bör az arcokon. Ez pedig méltatlan ahhoz, aki Krisztus követésében, Isten szolgálatában jár.
Szolgálatról csak akkor beszélhetünk, ha valaki öszintén ki tudja mondani a már említett mondatot: "Mivel szolgálhatok?" Ez a magatartás csak akkor valósítható meg, ha tudunk alázattal közelíteni feladatainkhoz. S azért beszélek itt újra többes szám elsö személyben, mert nem csupán a lelkész magatartásáról van szó, hanem mindazokéról, akik körülötte végzik a maguk feladatát, akik szolgálatában segítik, akik együtt szolgálnak vele.
A szolgálat Istentöl kapott küldetés: az ö akaratának cselekvése. Senki nem érezheti magát méltónak arra, hogy ezt a hivatását végezze. Mennyei Atyánk mégis megbízik bennünk. Ennek a kegyelemnek az elfogadása int minket hüségre és alázatra.
Befejezés: Mikeás próféta szavai tehát így tanítanak minket emberhez és Istenhez méltó éltre. Kívánom, hogy Garas Krisztina Judit ember legyen a talpán, s hogy a gyülekezet emberére találjon benne; s vele együtt mindnyájan egy emberként végezhessék küldetésüket Isten dicsöségére!
Ámen
Imádkozzunk William Barclay imádságával!
Istenünk, segíts minket minden idöben, hogy megtehessük, amit meg kell tennünk! Hogy ezt megvalósíthassuk, adj nekünk
tiszta értelmet,
hogy meglássuk feladatainkat;
bátorságot,
hogy fel tudjuk azokat vállalni;
bölcsességet,
hogy megtaláljuk a megoldásig vezetö utat;
kitartást,
hogy véghez vigyük, amit célul tüztünk ki magunk elé;
eröt,
hogy legyözzünk minden kísértést,
amelyek el akarnak téríteni céljainktól.
Segíts hát, hogy mindent Benned kezdjünk el, Veled folytassunk és általad fejezzünk be!
Ámen
|