Kultúrkörök
Annyi jogunk van a sikerhez, amennyi helyet foglal el szívünkben a hit tüze. (Kossuth Lajos)
*2002. szeptember 19-én* Kossuth Lajos születésének 200. évfordulóját ünnepeltük Szarvason, a Tessedik Sámuel Főiskola Pedagógiai Főiskolai Kar szervezésében.
Az emlékülés két helyszínen zajlott: az Evangélikus Ótemplom a plenáris üléseknek melyeken részt vettek a Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola diákjai is , a Tessedik Főiskola pedig a szekcióüléseknek adott otthont.
A tanácskozást Szakács Mihályné dr., a Pedagógiai Főiskolai Kar főigazgatója nyitotta meg, majd három előadást hallhattunk: Kossuth, a reformer; Kossuth képe a Horthy-rendszerben; Kossuth és az egyházak címmel dr. Csorba Csaba főiskolai docens, ELTE Tanárképző Főiskolai Kar; dr. Szőke Domokos egyetemi docens, Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar és Lázár Zsolt, az Ótemplomi Egyházközség lelkésze előadásában.
Az utóbbi előadás különös hangulata abból adódott, hogy Tessedik templomában nem csupán Kossuth Lajost, a hazafit ünnepeltük, de az evangélikus vallású emberről is megemlékeztünk, aki tudatos hittel vallotta mindazt, amit a lutheri hitvallások jelentenek.
Lázár Zsolt bemutatta azt az utat, amely Kossuth életében a határozott vallási meggyőződéshez vezetett, s rámutatott arra, hogy akkor követjük és becsüljük a kiemelkedő politikus, államférfi, író nagyságát, ha fontosnak tartjuk életünkben a szabadság és az igazság szeretetét.
A plenáris ülés után a megbízott előadók és vendégek szekcióüléseken folytatták munkájukat (agrár-, gazdasági- és humán szekció), ahol Kossuth oktatáspolitikai, pedagógiai, gazdasági nézetei, politikai publicisztikája éppúgy középpontba került, mint viszonya a szabadságharchoz vagy szerepe a paraszti kultúrában.
A rendezvény ideje alatt a Pedagógiai Főiskolai Kar Nemzeti nagyjaink portréi című kiállítással várta a Kossuth Emlékülés résztvevőit.
Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola Nevelőtestülete