Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2002 - 48 - Protestáns kulturális napok

A hét témája

Protestáns kulturális napok

A november 3-i szám címoldalán beszámolót olvashattunk a protestáns kulturális estről. A cikk nyitva hagyta azt a kérdést, hogy mikorra datálható az országos protestáns napok születése. Az alábbi idézet Túróczy Zoltán püspöki jelentéséből származik, amely a tiszai egyházkerület 1940. augusztus 27-i rimaszombati közgyűlésére készült. Nem informál az előzményekről, és természetesen nem szólhat a folytatásról, de az alapvető kérdést, a születés időpontját megválaszolja.

„A református testvéregyházzal való viszonyról annál örvendetesebb a beszámolóm.

A Protestáns Napokkal kell kezdenem, amely az elmúlt év [1939] reformációi hetében volt Budapesten. A hárommilliós magyar protestantizmusnak ez az első országos megmozdulása fényes bizonysága volt nemcsak annak, hogy milyen tömegeket tud mozgósítani a magyar protestantizmus, hanem annak is, hogy milyen nívót képvisel, és milyen lovagias még nagy tömegekben is, a maga dolgairól beszélve és nem másokat támadva.

A Protestáns Napokkal kapcsolatban külön örömünk az, hogy a vele kapcsolatos bélyegakció oly szépen sikerült, hogy jövedelme 200 000 P körül van, s ebből megépül a magyar protestáns társadalom központi otthona, a Bethlen Gábor-ház.” (Isten embere. Túróczy Zoltán evangélikus püspök /1893–1971/. MEVISZ, Budapest, 2002, 466. o.)

Ittzés András (Budapest)

Ittzés András