e-világ
Adj vért, és ments meg három életet!
„A vér ajándék” elnevezésű ökumenikus véradási akció apropójából Uherkovichné dr. Paál Máriával, az Országos Vérellátó Szolgálat megbízott szakmai főigazgatójával beszélgettünk.
**– Mikor és milyen céllal jött létre az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ)?**
– A szervezet ötven esztendővel ezelőtt, 1950-ben alakult. Az egyes vérellátók hosszú ideig egy adott megye vagy város fennhatósága alá tartoztak. 1998-tól kezdve beszélhetünk regionális központokról. Az OVSZ – mai formájában, egységes szervezetként – 2001. július elsejétől kezdve működik, egyformán jó minőségű vérkészítményeket biztosítva szerte az országban.
**– Milyen más szervezetekkel állnak még kapcsolatban?**
– Természetesen kötelezően kapcsolatban állunk az Egészségügyi Minisztériummal. Egyik legfontosabb, hagyományos partnerünk továbbá a Magyar Vöröskereszt, a velük való együttműködésünket közép- és hosszútávra kötött szerződések is szabályozzák. A többi egészségügyi intézménnyel – a hatékony közös munka érdekében is – szintén jó viszonyban vagyunk.
**– Megbízott szakmai főigazgatóként mi az Ön teendője?**
– 2002. január 2-a óta töltöm be ezt a tisztséget. Feladataim közé tartozik – egyebek mellett – a szakmai munkák szervezése, az ellátás koordinációja, a mennyiség és minőség felügyelete, illetve a stratégiák előkészítése.
**– Érdekes a szolgálat emblémája. Mit ábrázol?**
– A logó egy pelikánt jelenít meg. Ez a madár – a legenda szerint – vérével táplálja kicsinyeit, ezért választottuk azt az OVSZ jelképének. (A pelikán keresztény jelkép is, a szülői szeretet, illetve Krisztus önfeláldozásának szimbóluma. Katolikus templomokban gyakran látható az oltáriszentség-tartók és a szószékek oldalán – a szerk.)
**– Ha már a vérről beszélünk, említette, hogy 450 ezer levett véregységre van szükség Magyarország problémamentes vérellátásának biztosításához. Mennyi gyűlt össze eddig, és mely megyék voltak a „legaktívabbak?”**
– Novemberi adatokat tudok mondani: e szerint idén eddig valamivel több mint 390 ezer véregység állt rendelkezésre. Aktivitását tekintve – a tavaszi félévet alapul véve – azt mondhatom, hogy Csongrád, Győr-Sopron és Baranya megye volt a leglelkesebb.
**– Több mindent megtettek, megtesznek azért, hogy a véradás fontosságára felhívják a figyelmet. Egyfelől ott van november 27. (a véradók napja), másrészt idén ökumenikus véradási akció is indul, melyben a katolikus, református, valamint a zsidó felekezet mellett egyházunk is részt vesz.**
– A „véradók napja” nevet viselő kezdeményezés körülbelül 15 évvel ezelőtt indult, és a Magyar Vöröskereszt nevéhez fűződik. Az egyházak közül a múlt évben a római katolikusok indították el „Jót tenni jó!” elnevezésű véradási akciójukat, amely pozitív fogadtatásra talált. (A felhívás idén a következő- képpen bővült: „Jót tenni jó! Vért adni jó!”) A katolikus egyház és az OVSZ is örült annak, hogy ebben az évben a többi felekezet is csatlakozik a kezdeményezéshez.
**– Az ökumenikus véradási akció szlogenje: „A vér ajándék”, illetve „Adj vért, és ments meg három életet!” Mit takar az utóbbi elnevezés?**
– Ha valaki vért ad, akkor ezzel három életet is megmenthet: a levett véregységet ugyanis többféleképpen fel lehet használni, az igényektől és a szükséglettől függően. A vér segíthet például a vérzékenység okozta problémák vagy vérszegénység esetén, illetve akkor, ha véralvadáshoz szükséges fehérjét akarunk nyerni.
*
Reméljük, hogy 2002 adventjében – december 2–22. között – minél többen választják az ajándékozásnak ezt a szép és nemes formáját. Bízunk benne, hogy a történelmi egyházak ökumenikus véradási akciója hagyománnyá lesz, és – Uherkovichné dr. Paál Mária reményei szerint – akár már a húsvétot megelőző böjti időszakban is tovább folytatódik.
Gazdag Zsuzsanna