Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 2 - Zenede-névadó

Kultúrkörök

Zenede-névadó

Farkas Ferenc nevét vette fel a budavári zeneiskola

Farkas Ferenc
Budapesten a tanítási eredményei, elismerésre méltó házi és zeneakadémiai hangversenyei révén évről évre egyre ismertebbé váló I. kerületi zeneiskola 2002 júniusától – megérdemelten – korunk nagy műveltségű, csodálatos pedagógiai érzékkel megáldott, mindig magyar szellemben, magyar szívvel-lélekkel alkotó zeneszerzője, Farkas Ferenc nevét vehette fel. Szépen szerkesztett, valóban ünnepi meghívó tájékoz- tatott az immáron „Farkas Ferenc Zeneiskola” névadó ünnepségének eseményeiről, köztük a Zeneakadémia nagytermében rendezett hangversenyről.

„Az elmúlt évtizedekben szoros kapcsolat alakult ki Farkas Ferenc és iskolánk között. Számos alkalommal megtisztelte hangversenyeinket jelenlétével, és több művet komponált együtteseink számára. E kapcsolatra emlékezve tantestületünk szerette volna felvenni nevét, mely a képviselő-testület részéről is megértésre talált. Így 2002. június 29-től Farkas Ferenc Zeneiskola néven működünk tovább” – mondta a hangversenyt megnyitó köszöntőjében Fodor Ferenc zeneiskolai igazgató. Az eseményen ünnepi megnyitót és köszöntőt mondott dr. Nagy Gábor Tamás I. kerületi polgármester, illetve megemlékezett édesapjáról Farkas András karmester, a hagyaték gondos őrzője és feldolgozója.

A nagy érdeklődéssel fogadott hangversenyen természetesen a névadó műveit mutatták be színvonalas előadás keretében. Csodálatos élmény volt, ahogy – korra való tekintet nélkül – az előadók a pódiumra léptek, s a hallgatók velük együtt a zene varázsában éltek, elmélyültek az együttesek, szólisták számaiban. A fellépő vonószenekar és fuvolaegyüttes, a Budapesti Ifjúsági Gitárzenekar, az Anima kórus, valamint a szólisták mind tudásuk legjavát adták.

Szünet után Szokolay Sándor Kossuth-díjas zeneszerző emlékezett a névadóra, az evangélikus tanítványainak emlékezetében is elevenen élő Farkas Ferencre.

A kiváló komponista 1905. december 15-én született Nagykanizsán, és 2000. október 10-én hunyt el Budapesten. 1946-ban ő alapította a Székesfehérvári Konzervatóriumot, melynek 1948-ig igazgatója is lett. 1949-től nyugdíjba vonulásáig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola zeneszerzéstanára, illetve tanszékvezetője volt. Mesteriskolájából a 20. század kiváló zeneszerzőinek sora került ki. Közülük sokan tartják a nevét viselő iskolával is a kapcsolatot, és jelen voltak az ünnepi találkozáson. A név felvétele, a bensőséges hangverseny alkalmából – az ott jelen lévő olvasóink nevében is – köszöntjük az iskola növendékeit, felkészítő tanárait, művésztanárait, és további szép eredményeket kívánunk valamennyiüknek.

Schelken Pálma