Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 20 - Példaadó ősök emlékezete

Egyházunk egy-két hete

Példaadó ősök emlékezete

225 éves a téti templom

Ünnepi istentisztelet a 225 esztendős téti templomban
Jubilate, azaz az öröm vasárnapján a téti egyházközség is örvendezhetett. Május 11-én arra emlékeztek, hogy 225 esztendővel ezelőtt helyezték el barokk stílusú templomuk alapkövét.

Az ünneplő gyülekezetben Mk 2,18–22 alapján Jankovits Béla esperes hirdette Isten igéjét. Prédikációjába beleszőtte a téti történelem néhány eseményét is, így megtudhattuk, hogy 1698-ban 259 ember élt ezen a településen, és közülük 171-en voltak evangélikusok. 1774-ben mindent elveszítettek, leégett a fatemplom, a parókia, az iskola. Négy év múlva, 1778-ban kezdték el az új templomot építeni, a bizakodó hit bátorságával. Sokat tanulhatunk a régmúlt eseményeiből, de tudnunk kell újat is kezdeni. Ehhez az a teendőnk, hogy Krisztushoz, a hit forrásához térjünk vissza – emelte ki az esperes.

Az úrvacsorás istentisztelet ünnepi közgyűléssel folytatódott. A megjelenteket Kozma Imre másodfelügyelő köszöntötte. Felszólalásában utalt arra, hogy Nagy Viktória, Pátka Dávid, Tulner Balázs, illetve Karsay Lajos lelkész közös munkájának köszönhetően mindenki kézbe veheti a közösség történetét ismertető rövid összefoglalót. Mivel ez a dolgozat a kezdetektől a második világháborúig menően tárgyalja az eseményeket, ezért ő a későbbiekről kívánt néhány szót szólni.

Szavaiból kiderült: a két világháború súlyos, elsősorban emberi veszteséget jelentett a gyülekezet számára. Az épületekben kárt nem okozott, de mindkét alkalommal elvitték a templom egyik harangját. Később államosították a gyülekezeti iskolát. 1951-ben lett új harangjuk, és 1975-ben készült el az új parókia. A templomot fennállása óta eddig háromszor – 1949-ben, 1967-ben, majd 1984-ben – tatarozták. Mivel mocsaras területen épült, mára ismét leromlott állapotba került, újbóli felújításra lenne szükség. „Ez a múltjára mindig méltán büszke gyülekezet négy esperest és négy püspököt adott az egyházmegyének. Elődei a hit bátorságával mertek belevágni az építkezésbe, nekik is így kell tenniük. A templom rendbehozatala elsősorban nem pénz-, hanem hitkérdés” – hangsúlyozta a másodfelügyelő.

Köszöntőjében ugyancsak az ősök példáját állította a gyülekezet elé a 4500 lelkes város polgármestere, Szabó Ferenc. Ezután Karsay Lajos lelkész kapta meg a szót, aki elsőként Ittzés János püspök, dr. Medgyasszay László országgyűlési képviselő, valamint Béres László beledi lelkipásztor köszöntését olvasta fel. Majd arról szólt, hogy két és fél esztendős szolgálat után megilletődve áll most itt, a múltról beszélő ősi falak között. A jövőre tekintve elmondta, hogy immár két éve zajlik az egykori iskolaépület újjáépítése, készül az új gyülekezeti ház. Emellett azonban – amint az márt elhangzott – a templom is tatarozásra szorul, továbbá fel kellene újítani az orgonát is.

A téti gyülekezet templomának „születésnapi ünnepsége” az ún. Európa-házban megrendezett tárlatok megtekintésével – gyülekezettörténeti, valamint Nagy István „Keresztek” című, Tét és környéke korpuszait bemutató fotókiállításával – és állófogadással folytatódott. Az Evangélikus Országos Múzeum munkatársa, Zászka- liczky Zsuzsanna jóvoltából erre az egy napra ismét „hazakerült” az a 18. századi cibórium (ostyatartó doboz) és paténa, amely egyébként a Deák téri Evangélikus Múzeum állandó kiállításának része.

A nap záróakkordjaként a gyülekezeti hittanverseny eredményének kihirdetése, majd zenés áhítat következett, ahol a negyedszázados múltra visszatekintő téti ifjúsági fúvószenekar, illetve a Kisfaludy Károly Általános Iskola énekkara szolgált.

Gazdag Zsuzsanna

Regionális hozzárendelés: Tét-Kisbabot Társult Evangélikus Egyházközség