Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2003 - 21 - Új hittankönyvek

Evangélikusok

Új hittankönyvek

"Nem valami zugban történt dolgok ezek" – mondja Pál Fesztusznak és Agrippa királynak, amikor Jézusról és az evangélium hirdetéséről beszél előttük. Ez a mondat jut az eszembe, amikor újra és újra kiderül, mennyi fontos esemény, örömteli dolog történik egyházunkban, ami rejtve marad, aminek a híre csak szűk körben ismert, ami sokszor azokhoz sem jut el, akiket érintene. (A rossz hírek terjedési sebessége furcsa módon valahogy más. Pedig megfogadhatnánk Pál tanácsát: "Semmiféle bomlasztó beszéd ne jöjjön ki a szátokon, hanem csak akkor szóljatok, ha az jó a szükséges építésre, hogy áldást hozzon azokra, akik hallják." Ef 4,29)

Ezért érzem szükségét annak, hogy beszámoljak minden kedves Olvasónak, szülőnek és nagyszülőnek, illetve a hitoktatóknak és lelkészeknek arról, hogy ebben a tanévben a Katechetikai Bizottság gondozásában hat évfolyam számára készülnek párhuzamosan hittankönyvek. A tavaly őszi tankönyvhiányt sokan megtapasztalták a saját bőrükön, a híre pedig bizonyára jóval tágabb körbe jutott el...

Ekkor határoztuk el, hogy az amúgy is megpályáztatott 9–10. évfolyamos tankönyvcsalád mellett belevágunk a négy alsó tagozatos évfolyam könyveinek elkészítésébe. Nyolc tanító és hitoktatásban gyakorlott lelkész vállalta a tavaly őszre elkészült tantervek alapján a könyvek megírását. Megfeszített munkával dolgoznak, lektoraiktól folyamatos visszajelzéseket kapnak. Az eddig elkészült anyagok ismeretében úgy látom, hogy a gyermekeket kedvesen megszólító, változatos feladatokkal ellátott művek születnek; az életkornak megfelelő játékosság és a beszélgetések komoly tartalmat hordoznak. Két elismert grafikus illusztrálja a gyermekek könyvét. Készül minden évfolyam számára tanári kézikönyv is, amely ötleteket ad a hitoktatóknak – de akár a szülőknek, nagyszülőknek is – arra, hogyan használják a könyv feladatait, szövegeit, milyen – ott nem szereplő – megoldásokkal tehetik még érdekesebbé az órát. Sok gyülekezetben, iskolában heti egy hittanórára van lehetőség, ezért a tankönyvek is ezzel az órakerettel számolnak. Adnak ugyanakkor sok továbbvivő ötletet is, hogy evangélikus iskoláinkban, ahol zömmel heti két óra van, szintén e kiadványokra lehessen támaszkodni.

A lendületes munka ellenére sem tudunk csodát tenni, és egy év alatt behozni a rendszerváltás óta eltelt 13 év lemaradását. Mégis bízunk benne, hogy szeptemberre a négy könyvből minél több elkészülhet.

A 9–10. évfolyam hittankönyve sem csak a gimnáziumainkban tanító testvéreinket érinti. Hét füzetből álló sorozatunk egy-egy tagja jól használható lesz majd például a konfirmációi előkészítésben (a Jézus életéről szóló, az ószövetségi történetekhez készült, illetve a Biblia című kis füzetke), az ifjúsági órák vagy akár a felnőtt-bibliaórák megtartásához, az arra való felkészüléshez (a páli levelekben előforduló fontos témákat vagy az Újszövetség könyveit feldolgozó és a világvallásokról szóló füzet). Mindezekhez készül tanári segédanyag is, további ötletekkel, valamint egy közös bevezetéssel. A sorozat átfogó címe várhatóan Közelebb… lesz. Ennek elkészítésében hat lelkész és hittantanár vesz részt.

Végül hadd említsem meg azt a három hittankönyvet, amely az elmúlt években már elkészült az 5., 6., és 7. évfolyam számára: Örömhír Jézus Krisztusról, Ószövetségi hittankönyv és olvasókönyv, Krisztus tanúi a változó világban. Meggyőződésem, hogy ezek az elsősorban iskolai hitoktatásra szánt művek jól használhatóak a gyülekezeti oktatásban is, csak az anyag megfelelő szelektálására, összerendezésére van szükség a helyi lehetőségek ismeretében.

Sólyom Anikó