Keresztutak
Környezetvédelmi világnap és a teremtés ünnepe
Az egyházakban korábban tabuként kezelték a környezetvédelmi kérdéseket, sőt volt olyan evangélikus gyülekezet, ahol a krisztológiai hűtlenség vádjával illették azokat, akik a környezeti igehirdetések szolgálatát kívánták ellátni. A grazi ökumenikus találkozó alapján létrehozott Európai Keresztyén Környezeti Hálózat (ECEN) magalakulása és a Krisztus-követők bizonyítottan hatékony részvétele az egyházi és a világi szolgálatban – lassan-lassan – lehetővé tette a helyzet lényeges javulását. Az ECEN harmadik európai konferenciája után pedig már nemcsak a környezeti témára is szakosodott közösségek – köztük a Jézus Testvérei Ökumenikus Diakóniai Rend – tartja ünnepi alkalmait a környezeti-teremtési liturgia keretei között, hanem maguk a történelmi egyházak is felvállalják a környezetvédelem ünnepét.
A környezetvédelmi világnap hivatalos dátumát minden év június 5-ében határozta meg az Egyesült Nemzetek Szövetsége, ám a különféle programok, megemlékezések szervezése miatt az ünnepet a megelőző hét péntekén és szombatján tartják a hazai rendezők. Idén e jeles napról május 30-án du. fél 3-tól 31-én délutánig a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa templomában (1111 Budapest, Magyar tudósok krt. 3.) emlékeznek meg. Ez a megoldás nyilvánvalóvá teszi, hogy az egyház nem szeretné a maga számára kisajátítani ezt az ünnepet, hanem együtt kíván működni minden jóakaratú emberrel, aki szívügyének érzi a Föld sebeinek begyógyítását, és őszinte szándékkal részt akar venni a fenntartható fejlődés érdekében kibontakoztatott környezeti világmozgalomban. A világszervezetek, kormányok és területi egységek mellett ebben a tevékenységben ugyanis helye van az egyháznak is.
A környezetvédelem lényegében a teremtett világ épségének, szépségének, sokszínűségének megőrzésére, továbbfejlesztésére irányul. Így érthető, hogy a Jézus Testvérei Ökumenikus Diakóniai Rend hosszú évek óta – teológiai meggyőződését és tanítását is kifejezni kívánva – a környezetvédelmi világnapot egyúttal a teremtés ünnepeként is kezeli. A maga kicsiny voltában is vállalja, hogy jó példával jár elöl, és támogatja az önálló teremtési ünnepkör bevezetésére irányuló összeurópai keresztyén-keresztény törekvéseket.
A Szebik Imre elnök-püspök és Várszegi Asztrik bencés főapát aktív részvételével induló és védnökségükkel több mint egy évtizede folyó munka során az ökumenikus diakóniai rend tagjai eljutottak a hitvallási iratok tartalmi kibontásához és értelmezésének gazdagításához. Az egyetemes környezeti igényekkel azonosulva világosan látják az új magatartásformák kialakításának egyetemes szükségességét, ugyanakkor határozottan tanúsítják: az Isten-kapcsolatában elveszett és elkárhozott világ valódi megújulása csak a Krisztusban nyert új teremtésben valósul meg.
Széchey Béla József, a Jézus Testvérei Ökumenikus Diakóniai Rend apátja